• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Beer Szewa  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Montreal (fr. Montréal) – miasto w Kanadzie, nad Rzeką Świętego Wawrzyńca w prowincji Quebec. W latach 1844-1849 Montreal był stolicą Prowincji Kanady.Synaj (arab. شبه جزيرة سيناء Shibh Jazīrat Sīnā, hebr. סיני Sinai) – półwysep w kształcie trójkąta, otoczony Morzem Śródziemnym od północy, Zatoką Sueską i kanałem Sueskim od zachodu, Morzem Czerwonym od południa i Zatoką Akaba od wschodu. Półwysep Synaj leży w Azji Zachodniej i jest częścią Egiptu, którego większa część leży w Afryce Północnej. Administracyjnie podzielony jest na dwie prowincje gubernatorskie (muhafazy): Synaj Północny i Synaj Południowy.

  Beer Szewa (hebr. באר שבע, Be’er Szewa; arab. بئر السبع, Bir as-Sab) – miasto położone w Dystrykcie Południowym w Izraelu. Jest to największe miasto pustyni Negew, często nazywane "stolicą Negewu".

  Spis treści

 • 1 Położenie
 • 1.1 Podział administracyjny
 • 2 Środowisko naturalne
 • 2.1 Klimat
 • 3 Demografia
 • 4 Historia
 • 4.1 Nazwa
 • 5 Symbole
 • 6 Polityka
 • 6.1 Współpraca międzynarodowa
 • 7 Edukacja
 • 8 Gospodarka
 • 9 Komunikacja
 • 10 Współpraca
 • 11 Uwagi
 • 12 Przypisy
 • 13 Linki zewnętrzne
 • Położenie[]

  Miasto jest położone na północnym skraju pustyni Negew, w odległości 38 kilometrów na wschód od wybrzeża Morza Śródziemnego i 120 km na południowy zachód od Jerozolimy.

  Dystrykt Południowy (hebr.: מחוז הדרום, Mehoz HaDarom) - jeden z sześciu administracyjnych dystryktów w Izraelu, z powierzchnią ziemi 14 185 km². Zamieszkany przez 1 121 600 mieszkańców (dane z 2011). Stolicą dystryktu jest Beer Szewa.Tel Beer Szewa - nazwa niniejszej jednostki kulturowej związana jest z doliną Beer Szewy gdzie zlokalizowane są najważniejsze stanowiska dla niniejszej kultury czyli: Tell Abu Matar, Bir es-Safdi i Szikmim. Zespół zjawisk kulturowych utożsamianych z omawianą kulturą obejmował swym zasięgiem obszary Syro-Palestyny. Rozwój tej jednostki kulturowej wyznaczają daty od ok. 4300 do ok. 3700 p.n.e. Inwentarz ceramiczny w niniejszej kulturze reprezentowany jest przez naczynia wykonywane na kole i są to dzbany bez szyjki, naczynia z zaokrąglonymi brzuścami, małe misy oraz dzbany z dziobkami. Naczynia zdobione były jedynie wzdłuż brzegu albo wokół brzuśca w postaci czerwonych pasów. Konstrukcje mieszkalne miały postać ziemianek drążonych w lessie we wnętrzu niniejszych obiektów poświadczona jest obecność jam zasobowych oraz palenisk. Ludność niniejszej jednostki kulturowej zajmowała się głównie uprawą pszenicy, jęczmienia, poświadczona jest także hodowla kóz, owiec, i bydła. Znaleziska w Bir es Safadi mogą świadczyć o istnieniu warsztatu do obróbki kości słoniowej, zaś na stanowisku Tell Abu Matar poświadczona jest obecność śladów produkcji metalurgicznej.

  W jego otoczeniu znajduje się miasteczka Lehavim, Lakija, Omer, Tel Szeva, Segev-Szalom i Ramat Hovav, kibuc Chacerim, moszawy Tifrah i Nevatim, wioski komunalne Eszel HaNasi i Giv'ot Bar, oraz arabska wioska Tirabin al-Sana.

  Podział administracyjny[]

  Po uzyskaniu niepodległości przez Izrael, Beer Szewa stała się przysłowiowym "laboratorium" dla izraelskich architektów. Podjęto tu próbę stworzenia alternatywy dla standardowych rozwiązań publicznych projektów mieszkaniowych w Izraelu. Obecnie miasto jest podzielone na siedemnaście dzielnic (poza Starym Miastem i położonymi na północy osiedlami Ramot). Dzielnice mieszkaniowe są rozłożone w kształcie parasola i podzielone na cztery sub-dzielnice. Wiele dzielnic jest nazwanych kolejnymi literami alfabetu hebrajskiego lub numerami liczb. Są to m.in.: Szekhuna Alef, Bet, Gimel, Dalet, Hej, Vav, Tet, Jud-Alef, Ramot, Ramot B, Neve Noj, Ne'ot Lon, Merkaz Ezrachi, Neve Ze'ev, Darom, Stare Miasto, Nahal Beka i Nahal Aszan.

  Lakija (hebr. לקיה; arab. اللقية; oficjalna pisownia w ang. Lakiya) – samorząd lokalny położony w Dystrykcie Południowym, w Izraelu.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Naharijja (hebr. נהריה; arab. نهاريا; ang. Nahariya; pol. Rzeka) – nadmorskie miasto położone w Dystrykcie Północnym, w Izraelu. Znany kurort wypoczynkowy nad Morzem Śródziemnym. Jest to najdalej na północ wysunięte nadmorskie miasto Izraela.
  Bouaké – miasto w środkowej części Wybrzeża Kości Słoniowej, ośrodek departamentu Bouaké. Drugie pod względem wielkości miasto kraju (po Abidżanie).
  Beer Szewa (hebr.: באר שבע מרכז) – stacja kolejowa w Beer Szewie, w Izraelu. Jest obsługiwana przez Israel Railways.
  Izebel, Jezabel (gr., łac. Iezabel; hebr. Izebel – niewyniesiona, nieskalana, czysta) – postać biblijna ze Starego Testamentu, żona Achaba, matka Atalii, zm. w 843 p.n.e.
  Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego ONZ nr 181 – rezolucja uchwalona podczas II Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w dniu 29 listopada 1947 w celu podzielenia terytorium Mandatu Palestyny na dwa państwa: żydowskie i arabskie. Rezolucja posiada oficjalną nazwę Plan Podziału z Gospodarczą Unią.
  Segev-Szalom (hebr. שגב-שלום; arab. شقيب السلا, Sakíb al-Salam; oficjalna pisownia w ang. Segev-Shalom) – samorząd lokalny położony w Dystrykcie Południowym, w Izraelu. Leży w północnej części pustyni Negew, na południowy wschód od Beer Szewy.
  Nisz (serb. Ниш/Niš, łac. Naissus) – trzecie co do wielkości miasto w Serbii, nad rzeką Niszawą, ok. 240 tys. mieszkańców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.077 sek.