• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bedfordshire

  Przeczytaj także...
  Leighton Buzzard – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie Bedfordshire, położone pomiędzy Luton a Milton Keynes. Graniczy z miastem Linslade i często oba miasta traktowane są jako aglomeracja policentryczna. Razem tworzą gminę Leighton-Linslade. Liczba mieszkańców tego organizmu wynosi 32 417.South Bedfordshire – były dystrykt w hrabstwie Bedfordshire w Anglii. W 2001 roku dystrykt liczył 112 637 mieszkańców.
  Port lotniczy Londyn-Luton (ang.: London Luton Airport, kod IATA: LTN, kod ICAO: EGGW) – międzynarodowe lotnisko położone koło Luton, 50 km na północ od centrum Londynu. Jest czwartym (pod względem liczby przewiezionych pasażerów) portem lotniczym obsługującym aglomerację londyńską. W 2011 obsłużył 9 513 704 pasażerów.

  Bedfordshirehrabstwo ceremonialne we wschodniej Anglii, w regionie East of England, zaliczane do tzw. Home Counties. Do 2009 roku hrabstwo pełniło także funkcję administracyjną jako hrabstwo niemetropolitalne.

  Powierzchnia hrabstwa wynosi 1235 km² a liczba ludności – 615 100. Największym miastem hrabstwa jest Luton, w sąsiedztwie którego znajduje się międzynarodowy port lotniczy Londyn-Luton. Drugie pod względem wielkości jest Bedford, dawna stolica hrabstwa. Inne większe miasta na terenie Bedfordshire to Leighton Buzzard oraz Dunstable.

  Home Counties (z ang. dosł. "domowe hrabstwa") – określenie odnoszące się do angielskich hrabstw otaczających Londyn (współcześnie region Wielkiego Londynu), z wyłączeniem samego miasta. Nie istnieje ścisła definicja obszaru, do którego odnosi się to określenie, jednak do zaliczanych do niego hrabstw należą Bedfordshire, Berkshire, Buckinghamshire, Essex, Hampshire, Hertfordshire, Kent, Middlesex (istniejące do 1965 roku), Oxfordshire, Surrey oraz Sussex (od 1888 roku West Sussex i East Sussex).Cambridgeshire – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne we wschodniej Anglii, w regionie East of England, położone na zachodnim skraju Anglii Wschodniej.

  Na wschodzie Bedfordshire graniczy z hrabstwem Cambridgeshire, na południu z Hertfordshire, na zachodzie z Buckinghamshire a na północy z Northamptonshire.

  Podział administracyjny[ | edytuj kod]

  Obecny[ | edytuj kod]

  W skład hrabstwa wchodzą trzy jednolite jednostki administracyjne (unitary authority).

  1. Bedford
  2. Central Bedfordshire
  3. Luton

  Do 2009[ | edytuj kod]

  Podział administracyjny hrabstwa Bedfordshire do 2009 roku

  Przed reformą administracyjną przeprowadzoną w 2009 roku Bedfordshire było hrabstwem niemetropolitalnym, w którego skład wchodziły trzy dystrykty. Jako hrabstwo ceremonialne Bedfordshire obejmowało wówczas dodatkowo jedną jednolitą jednostkę administracyjną.

  Luton – miasto i dystrykt (unitary authority) w Anglii (Wielka Brytania), w hrabstwie Bedfordshire, położone 50 km na północ od centrum Londynu. W 2011 roku dystrykt liczył 203 201 mieszkańców.Bedford – dystrykt o statusie borough i unitary authority, w hrabstwie ceremonialnym Bedfordshire w południowej Anglii. Obejmuje miasto Bedford i otaczający je region.
  1. Bedford
  2. Mid Bedfordshire
  3. South Bedfordshire
  4. Luton (unitary authority)

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Stolica Bedfordshire do 2009 roku, gdy hrabstwo przestało pełnić funkcję administracyjną.
  2. Table P04 2011 Census: Usual resident population by five-year age group, local authorities in England and Wales (ang.). Office for National Statistics. [dostęp 2012-07-24].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Bedfordshire (ang.). Britannica Online Encyclopedia. [dostęp 2012-03-07].
 • Central Bedfordshire (dosł. "środkowe Bedfordshire") – dystrykt o statusie unitary authority w hrabstwie ceremonialnym Bedfordshire w południowej Anglii. Utworzony w 2009, obejmuje całe hrabstwo oprócz Borough of Bedford i miasta Luton.Dunstable to miasto w Anglii, położone w hrabstwie Bedfordshire. Według danych z 2001 roku mieszkało wtedy w nim 33805 osób.
  Warto wiedzieć że... beta

  Hertfordshire (popularnie Herts) – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne we wschodniej Anglii, w regionie East of England, położone na północ od Londynu, będące jednym z tzw. Home Counties.
  Bedford – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, ośrodek administracyjny hrabstwa Bedfordshire, nad rzeką Great Ouse. W 2001 roku liczyło 82 448 mieszkańców, natomiast razem z miastem Kempston tworzy aglomerację liczącą 101 928 mieszkańców.
  East of England – jeden z dziewięciu regionów, na które podzielona została Anglia w wyniku reformy administracyjnej, która weszła w życie w 1999. Obejmuje głównie niziny we wschodniej części kraju. Ośrodkiem administracyjnym jest Cambridge.
  Mid Bedfordshire – były dystrykt w hrabstwie Bedfordshire w Anglii. W 2001 roku dystrykt liczył 121 024 mieszkańców.
  Hrabstwo niemetropolitalne (ang. non-metropolitan county lub shire county) – jedna z dwóch odmian hrabstwa administracyjnego, jednostki podziału administracyjnego funkcjonującej na terenie Anglii. Podstawę prawną ich istnienia stanowi ustawa o samorządzie lokalnym (Local Government Act) z 1972 roku (z późniejszymi zmianami).
  Hrabstwo ceremonialne (inna nazwa: hrabstwa geograficzne) - jednostka podziału terytorialnego używana w Wielkiej Brytanii w odniesieniu do Anglii. Podstawą jej istnienia jest ustawa Lieutenancies Act z 1997 roku. Podział ten nie ma obecnie znaczenia administracyjnego, a jedynie geograficzne i historyczne. Jest również najbliższy podziałowi Anglii, jaki funkcjonuje w języku potocznym i myśleniu większości Brytyjczyków.
  Buckinghamshire – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w środkowej Anglii, w regionie South East England, położone w pobliżu Londynu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.