• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Beautiful - singel  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8]
  Przeczytaj także...
  Bionic (styliz. jako {Bi~ΟΠ~iC}) – czwarty anglojęzyczny album studyjny amerykańskiej piosenkarki Christiny Aguilery, szóste studyjne wydawnictwo w jej karierze. Światowa premiera płyty odbyła się 4 czerwca 2010 nakładem wytwórni RCA Records, na półkach polskich sklepów muzycznych album pojawił się 7 czerwca tego roku. Na albumie zawarte zostały w sumie dwadzieścia cztery utwory, z których osiemnaście umieszczono na wersji standardowej, a resztę na deluxe edition płyty. Album jest efektem współpracy Aguilery z zastępem autorów i producentów muzycznych, w szczególności z Trickym Stewartem, Polow da Donem i Samuelem Dixonem. Stylistycznie muzyka na płycie stanowi połączenie różnych gatunków, między innymi rhythm and bluesa, popu, elektroniki i synthpopu. Aguilera chciała, by jej szósta płyta znacznie odróżniała się od poprzedniego wydawnictwa studyjnego, Back to Basics (2006), które zawierało nagrania z pogranicza jazzu, soulu i bluesa."Lady Marmalade" to piosenka soulowa stworzona na czwarty album studyjny amerykańskiej grupy muzycznej Labelle pt. Nightbirds (1974). Wyprodukowany przez Allena Toussainta i Vicki Wickham, utwór wydany został jako pierwszy singel promujący krążek 3 sierpnia 1974 roku.

  "Beautiful" to piosenka pop amerykańskiej piosenkarki Christiny Aguilery, napisana na potrzeby jej czwartego albumu studyjnego Stripped (2002). Utwór znalazł się na wydanym w listopadzie 2002 roku i wyprodukowanym przez Lindę Perry singlu, który był drugim promującym album. W 2004 roku kompozycja została wyróżniona nagrodą Grammy w kategorii „najlepszy żeński występ pop” oraz nominacją w kategorii „piosenka roku”.

  Transgender – z łac. trans (poza, poprzez, po drugiej stronie) oraz ang. gender (płeć) – ogólny termin przypisywany całej różnorodności jednostek, zachowań i grup, wykazujących tendencje do odbiegania od roli płciowej człowieka, przydzielonej zwykle (choć nie zawsze fizjonomicznie, jednak zawsze genetycznie) przy urodzeniu, a także od przypisywanych jej tradycyjnych ról społecznych.Melizmat (gr.) – figura melodyczna śpiewana na jednej sylabie tekstu. W praktyce oznacza to, że na jednej samogłosce wykonuje się wiele dźwięków.

  Singiel z piosenką odniósł spektakularny sukces komercyjny; na amerykańskiej liście przebojów „Billboard” Hot 100 dotarł do miejsca 2., a w Wielkiej Brytanii dotarł na szczyt zestawienia Singles Top 100 (podobnie jak wcześniejszy singiel Aguilery „Dirrty”). Wydawnictwo znalazło się również na pierwszych miejscach wielu innych światowych notowań. Powodzenie komercyjne w przypadku piosenki przełożyło się także na spełnienie artystyczne. Dziennikarze amerykańskiego czasopisma „Rolling Stone” przypisali piosence pozycję 52. wśród wyselekcjonowanych przez siebie stu najlepszych utworów muzycznych dekady 2000–2009.

  Today (The Today Show) – magazyn telewizji śniadaniowej amerykańskiej stacji NBC, nadawany na żywo. Zadebiutował na antenie 14 stycznia 1952, będąc pierwszym tego typu programem telewizyjnym zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na świecie. Stanowił wzór dla podobnych produkcji, które wkrótce zaczęły pojawiać się w innych stacjach telewizyjnych. Jest trzecim najdłużej emitowanym amerykańskim programem telewizyjnym. Początkowo ukazywał się jedynie od poniedziałku do piątku. W 1987 rozpoczęto niedzielne emisje (obecnie jedna godzina), a w 1992 – sobotnie (dwie godziny). W 2000 czas emisji w tygodniu roboczym uległ wydłużeniu do trzech godzin. Od 2007 program trwa cztery godziny.All About That Bass – debiutancki singel amerykańskiej wokalistki Meghan Trainor, napisany przez nią samą we współpracy z producentem Kevinem Kadishem w 2014 roku.

  „Beautiful” zostało nagrane jako hołd ludziom samotnym i odrzuconym. Piosenka uważana jest za jeden z największych przebojów Aguilery, jak również stawiana jest wśród najważniejszych popowych przebojów początku XXI wieku. Teledysk ilustrujący singiel wyreżyserował Jonas Åkerlund. Klip przyniósł Aguilerze nagrodę GLAAD Media za pozytywne przedstawienie w nim osób homoseksualnych i transgenderycznych, a także zajął drugie miejsce wśród najlepszych wideoklipów dekady 20002010 według amerykańskiej stacji muzycznej VH1.

  "The Voice Within" to piosenka popowa stworzona na czwarty album studyjny amerykańskiej wokalistki Christiny Aguilery pt. Stripped (2002). Wyprodukowany przez Glena Ballarda, utwór wydany został jako piąty i finalny singel promujący krążek 23 listopada 2003 roku.Lady Gaga, właściwie Stefani Joanne Angelina Germanotta (ur. 28 marca 1986 w Nowym Jorku) – amerykańska piosenkarka pop, autorka tekstów piosenek, kompozytorka i aktorka. W latach 1999−2006 wokalistka zespołu Stefani Germanotta Band. Ambasadorka dobrej woli UNICEF.

  Spis treści

 • 1 Geneza
 • 1.1 Obecność w kulturze masowej
 • 2 Wydanie singla
 • 3 Opinie
 • 3.1 Recenzje
 • 4 Teledysk
 • 5 Promocja i wykonania koncertowe
 • 6 Nagrody i wyróżnienia
 • 7 Listy utworów i formaty singla
 • 8 Remiksy utworu
 • 9 Twórcy
 • 10 Pozycje na listach przebojów
 • 10.1 Listy końcoworoczne
 • 11 Sprzedaż i certyfikaty
 • 12 Historia wydań
 • 13 Informacje dodatkowe
 • 14 You Are What You Are (Beautiful)
 • 14.1 Pozycje na listach przebojów
 • 15 Wersja Jordana Smitha
 • 15.1 Recenzje
 • 15.2 Historia wydania
 • 16 Przypisy
 • 17 Linki zewnętrzne
 • "Hurt" to piosenka piano pop stworzona na trzeci album studyjny amerykańskiej piosenkarki Christiny Aguilery pt. Back to Basics (2006). Wyprodukowany przez Lindę Perry, utwór wydany został jako drugi singel promujący krążek dnia 19 września 2006 roku.Typologia Sheldona – konstytucjonalna teoria temperamentu autorstwa Williama Sheldona. Bazuje na podobnych podstawach, co typologia Kretschmera, jest jednak bardziej zobiektywizowana.

  Geneza[]

  Linda Perry, autorka piosenki

  Linda Perry − była członkini alternatywno-rockowej zespołu 4 Non Blondes – napisała utwór „Beautiful” na długo przed zaprezentowaniem go komukolwiek. Piosenkę uważała za bardzo osobistą i nie była pewna, czy chce dzielić się nią z innymi. Pierwszą artystką, której Perry pozwoliła przesłuchać była Pink. Perry uczestniczyła w nagrywaniu przez piosenkarkę albumu M!ssundaztood (2001), a w czasie jednej z sesji przedstawiła jej kompozycję. „Beautiful” spotkało się z dużym uznaniem Pink, która poprosiła Perry o możliwość nagrania utworu na swej najnowszej płycie. Perry jednak odmówiła, chcąc zachować go na potrzeby własnej kariery muzycznej. Po kilku miesiącach kompozytorka zaprezentowała piosenkę Aguilerze, wraz z którą pracowała nad jej albumem Stripped. „Miałam wtedy bardzo zły dzień. Poszłam do studia Lindy, które znajdowało się wówczas w jej domu. Pracowałam z nią nad wieloma utworami. Usiadła wtedy w jadalni przy pianinie, zaczęła grać i śpiewać «Beautiful»” − powiedziała Aguilera w wywiadzie. Również Aguilera okazała się być pod wrażeniem utworu. Stwierdziła, że potrzebuje go na opracowywanym albumie i w krótkim czasie nagrała jego demo. Perry była zachwycona interpretacją wokalistki, lecz wciąż nie miała pewności co do wyrzeczenia się swojej kompozycji. Po kolejnej prośbie ze strony Aguilery, artystka uległa i została przez nią ostatecznie przekonana. Użyczyła wokalistce swojego utworu, dopiero będąc pewną, że pasuje on do niej idealnie. Namawiała jednak piosenkarkę, by ograniczyła popisy wokalne w utworze. Utwór nagrany został jako hołd dla ludzi samotnych, odrzuconych i nieszczęśliwych. W wywiadzie udzielonym w 2012 roku Aguilera nawiązała do swojego przeboju, mówiąc, że w „«Beautiful» chodzi o wrażliwość, o szukanie siły w swoich niedoskonałościach, niepewnościach, znajdowanie jej w najtrudniejszych czasach”. Terry Young Jr. – pisząc dla The Hampton Institute – stwierdził, że treść piosenki „odrzuca standardy piękna, nałożone na kobiety, a także pozwala młodzieży wierzyć, że bycie innym jest w porządku”.

  At Last...The Duets Album – album saksofonisty Kenny’ego G, złożony z samych duetów, wydany w 2004 roku. Uplasował się on na szczycie notowania Contemporary Jazz, na pozycji #21 listy R&B/Hip-Hop Albums, a także na miejscu #40 Billboard 200.Grasz czy nie grasz – teleturniej emitowany w Polsce przez telewizję Polsat od 1 października 2005 r. do 31 sierpnia 2007 r. Program był oparty na pomyśle holenderskiej telewizji, w oryginale nosi tytuł Miljoenenjacht. W polskiej edycji główną nagrodą był 1 000 000 złotych. Prowadzącym był Zygmunt Chajzer. Program wyprodukowała firma Endemol. Wyemitowane zostały 4 serie teleturnieju.

  Ballada „Beautiful” skomponowana została w tonacji es-dur oraz oparta na wolnych ruchach 78 uderzeń na minutę. Głos Aguilery opiera się na oktawach, od E3 do G5. Artystka wielokrotnie używa w utworze figury melizmatu, w jednej z odśpiewywanych sylab zawierając nawet do siedmiu dźwięków. Instrumenty muzyczne wykorzystane w „Beautiful” to: wiolonczela, fortepian, skrzypce, perkusja, altówka i keyboard. Utwór nagrano w Burbank w stanie Kalifornia w 2001 roku. Podczas pierwszej i finalnej sesji nagraniowej zrealizowany materiał spełnił wymogi producentów, w związku z czym wersja demo została uwzględniona na albumie i później na singlu. W 2008 roku na swej pierwszej składance z największymi przebojami, Keeps Gettin' Better − A Decade of Hits, Aguilera umieściła utwór „You Are What You Are (Beautiful)”, który stanowi remiks oryginału z 2002 roku. Jest to piosenka zrealizowana w konwencji muzyki elektronicznej (patrz niżej). Po latach, w listopadzie 2012 roku, redaktorzy tygodnika „Billboard” uwzględnili nagranie i wydanie utworu „Beautiful” na liście dziesięciu najważniejszych momentów kariery Aguilery.

  Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.Madonna, właśc. Madonna Louise Veronica Ciccone (ur. 16 sierpnia 1958 w Bay City) – amerykańska artystka, przede wszystkim piosenkarka (głównie popowa i taneczna), ale także autorka i producentka muzyki, tancerka, osobowość filmowa (aktorka, reżyserka, scenarzystka, producentka), pisarka, projektantka ubrań, przedsiębiorca i filantrop. Pod koniec lat 70. przeniosła się z rodzinnego miasta do Nowego Jorku w celu rozpoczęcia kariery tancerki nowoczesnej, jednak tam ukierunkowała się na muzykę. Początkowo grała w zespołach, a potem rozpoczęła karierę solową, w 1983 roku wydając debiutancki album Madonna. Kolejne jej płyty spotykały się z olbrzymim sukcesem komercyjnym i wysokimi wynikami sprzedaży, a single stawały się przebojami. Artystka wpłynęła nie tylko na rozwój muzyki popowej, ale i mody oraz pojęć koncertu i teledysku, stając się ikoną popkultury; zasłynęła ze skandali na tle seksualnym i religijnym. Upowszechniła model piosenkarki łączącej muzykę z wizerunkiem scenicznym oraz gwiazdy-businesswoman. Jej kariera i sukcesy trwają nieprzerwanie do dziś, a sama Madonna nazywana jest „królową popu”.

  Obecność w kulturze masowej[]

  Piosenka powszechnie uznawana jest za hymn gejowski, przez wzgląd na swoją treść oraz promujący singiel wideoklip. Działalność Aguilery zainspirowała w przyszłości inne artystki: Pink, Katy Perry i Lady Gagę. W 2011 roku piosenka „Beautiful” zdobyła pierwsze miejsce w rankingu organizowanym przez stowarzyszenie Stonewall dla utworów muzycznych – wydanych w poprzedniej dekadzie – o najważniejszej dla społeczności LGBT treści. 5 października 2010 roku przed Massachusetts State House w Bostonie zgromadziły się setki ludzi, którzy zaśpiewali wspólnie „Beautiful” hołdując aktualnej wówczas serii samobójstw popełnionych przez nastoletnich homoseksualistów. W marcu 2011 roku w Columbus (stolica stanu Ohio) członkowie Chóru Dziecięcego oraz Chóru Mężczyzn Homoseksualnych odśpiewali piosenkę na rzecz internetowej kampanii społecznej It Gets Better. W wywiadzie udzielonym pismu „She Magazine” Aguilera powiedziała: „Nie jestem w stanie wyrazić słowami, jak wiele znaczy dla mnie środowisko LGBT. W trakcie moich najmroczniejszych dni związane z nim osoby są dla mnie oparciem. Czuję się zaszczycona, że niektóre z moich nagrań stały się hymnami gejów lub lesbijek”. W listopadzie 2014 roku amerykańska piosenkarka Meghan Trainor wyznała, że piosenka „Beautiful” zainspirowała ją do napisania utworu „All About That Bass”, będący hymnem dla kobiet z kompleksem własnej wagi. Utwór został wykonany przez bohaterkę serialu telewizyjnego FOX Glee, w odcinku sezonu pierwszego pt. „Home”. Na przestrzeni lat powstało wiele coverów piosenki.

  „Moves Like Jagger” – piosenka dance-popowa pochodząca z reedycji trzeciego studyjnego albumu amerykańskiego zespołu pop-rockowego Maroon 5 pt. Hands All Over (2011). Wyprodukowany przez Shellbacka i Benny’ego Blanco oraz nagrany z gościnnym udziałem wokalistki pop Christiny Aguilery, utwór wydany został jako singel 21 czerwca 2011 roku. W 2012 kompozycja została nominowana do nagrody Grammy w kategorii najlepszy występ pop duetu lub grupy.M!ssundaztood – drugi studyjny album Pink, wydany w 2001 roku. Album okazał się wielkim sukcesem, sprzedał się w łącznym nakładzie dwunastu milionów egzemplarzy na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych pokrył się pięciokrotnie platyną, osiągając nakład 5,3 miliona sprzedanych egzemplarzy.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Petronas Twin Towers – bliźniacze wieże w Kuala Lumpur, stolicy Malezji. Wysokość 452 m. Są to jedne z najwyższych budowli (wież) świata. Wieżowce z Malezji zachowały tytuł najwyższych bliźniaczych wież świata i budowli zbudowanych przed końcem XX wieku. Wieże Petronas Towers były najwyższymi budynkami świata (nie licząc iglicy) od roku 1998 do 2004. Dwa drapacze chmur są połączone mostem o długości 58 m na poziomie 41. i 42. piętra.
  Stripped World Tour jest to światowa trasa koncertowa Christiny Aguilery. Tournée promuje drugi studyjny album wokalistki Stripped.
  Es-dur - gama durowa, której toniką jest es. Składa się z dźwięków: es, f, g, as, b, c, d. Równoległą do niej gamą molową jest c-moll.
  Sony BMG Music Entertainment, Inc. była spółką joint venture pomiędzy Sony Music Entertainment a BMG Entertainment założoną 5 sierpnia 2004.
  Katheryn Elizabeth Hudson, znana pod pseudonimem Katy Perry (ur. 25 października 1984 roku w Santa Barbara w stanie Kalifornia) – amerykańska artystka, przede wszystkim piosenkarka (głównie popowa i taneczna), ale również twórczyni muzyki oraz aktorka. Ojciec Perry jest pastorem, dlatego dorastała słuchając gospel i śpiewając w kościelnym chórze. Po zdobyciu GED w wieku piętnastu lat rozpoczęła karierę muzyczną jako Katy Hudson. Pod koniec 2001 roku wydała swój debiutancki album studyjny Katy Hudson, jednak nie osiągnął on komercyjnego sukcesu. Następnie nagrała dwie kolejne płyty: z producenckim zespołem Matrix oraz solową, która nie została opublikowana. W 2007 roku podpisała kontrakt z wytwórnią Capitol Records. Wówczas przyjęła pseudonim Katy Perry.
  Miksowanie muzyki - mieszanie, połączenie w jeden strumień kilku sygnałów dzwiękowych, z których każdy jest nośnikiem informacji muzycznej.
  Rolling Stone Magazine – czasopismo założone w 1967 r. w San Francisco przez Janna Wennera i Ralpha J. Gleasona, jako organ ideowy kultury, a przede wszystkim muzyki hippisowskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.128 sek.