• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Beau Willimon

  Przeczytaj także...
  Kate Mara (ur. 27 lutego 1983 w Bedford) − amerykańska aktorka teatralna i filmowa. Grała m.in. Zoe Barnes w serialu House of Cards. Netflix NASDAQ: NFLX - największa wypożyczalnia filmów DVD na świecie, oferująca za stałą opłatą wypożyczanie filmów poprzez media strumieniowe oraz za pośrednictwem poczty na terenie Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii i Irlandii.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Beau Willimon (ur. 26 października 1977) – amerykański dramaturg i scenarzysta

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Beau Willimon urodził się w Saint Louis. Otrzymał dyplom wyższej uczelni John Burroughs School w 1995, bakalaureat Uniwersytetu Columbia w 1999 i tytuł magistra w dramatopisarstwie School of the Arts tegoż uniwersytetu.

  W 1998 pracował jako wolontariusz w kampanii Charlesa Schumera w wyborach do Senatu, co doprowadziło go do współpracy z Hillary Clinton, Billem Bradleyem i Howardem Deanem

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Scenarzysta – osoba pisząca scenariusz do filmu, serialu, reklamy, audycji radiowej, programu telewizyjnego itp. (nie mylić z dramaturgiem, czyli osobą piszącą sztuki teatralne).

  Willimon studiował również na Juilliard School, gdzie napisał sztukę „Farragut North”, która służyła mu jako inspiracja do scenariusza filmu Idy marcowe.

  W 2012 napisał scenariusz do serialu House of Cards, amerykańskiej adaptacji serialu BBC pod tym samym tytułem. Produkcją zajęło się Media Rights Capital, a w rolach głównych obsadzono Kevina Spacey, Robin Wright, Kate Marę, Coreya Stolla, Michaela Kelly’ego i Constance Zimmer. Serial miał premierę na platformie Netflix 1 lutego 2013 roku.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Beau Willimon | ČSFD.cz (cz.). www.csfd.cz. [dostęp 2017-11-17].
  2. Was just at a JBS reunion event. Yes, I went to high school with Jon Hamm. We were in "Stage Door" together (ang.). Beau Willimon sur Twitter. [dostęp 2017-12-02].
  3. Beau Willimon (ang.). Columbia University School of the Arts. [dostęp 2013-03-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-12-21)].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Beau Willimon w bazie IMDb (ang.)
 • Beau Willimon w bazie Filmweb
 • Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Juilliard School – nowojorska renomowana wyższa uczelnia muzyczna i artystyczna powstała w 1905, część Lincoln Center for the Performing Arts. W 1999 została odznaczona Narodowym Medalem Sztuki. Obecnie studiuje w niej ok. 800 studentów. Znajduje się przy 60 Lincoln Center Plaza.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  House of Cards – amerykański serial z gatunku dramatu politycznego. Serial powstał na podstawie powieści Michaela Dobbsa i nawiązuje do miniserialu BBC Dom z kart z 1990. Autorem scenariusza jest Beau Willimon.
  Robin Wright, właśc. Robin Virginia Gayle Wright, dawniej także Robin Wright Penn (ur. 8 kwietnia 1966 w Dallas) – amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna.
  William Warren Bradley (ur. 28 lipca 1943 w Crystal City, Missouri) – amerykański koszykarz, przedsiębiorca i polityk.
  Bakalaureat, (łac. artium baccalaureus, w skrócie A.B.), znane też jako angielskie B.A. (ang. Bachelor of Arts) – niższy stopień wprowadzający otrzymującego go bakałarza do kariery naukowej.Najwcześniej stopnie te zaczęto przyznawać na wydziale teologicznym uniwersytetu w Paryżu na mocy dekretu papieża Grzegorza IX w roku 1234. Stosowany był już w średniowieczu powszechnie i nadal został zachowany w wielu systemach kształcenia np. w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie lub Kościele katolickim.Obecnie otrzymują ten tytuł absolwenci studiów zawodowych 3 letnich a we Francji też absolwenci szkół średnich po złożeniu egzaminu państwowego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.746 sek.