• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Beatrycze II d'Este

  Przeczytaj także...
  Modena (w dialekcie modeńskim Mòdna) – miasto i gmina w północnych Włoszech, w regionie Emilia-Romania, w prowincji Modena. Leży w dolinie Padu; przepływają przez nią dwie rzeki: Secchia i Panaro. 10 kilometrów na południe od miasta zaczynają się pierwsze wzniesienia Apeninów, a konkretnie Apeniny Toskańsko-Emiliańskie (Appennino Tosco-emiliano).Kult świętych – w katolicyzmie i prawosławiu szczególny szacunek do osób uważanych za zbawione, oraz do świętych aniołów, którzy stawiani są za wzór dla wszystkich żyjących. Do świętych można zwracać się z prośbą o wstawiennictwo do Boga.
  Beatrycze d’Este (ur. ok. 1192 w Este, zm. 10 maja 1226) – błogosławiona Kościoła katolickiego, ciotka Beatrycze II d’Este.

  Beatrycze II d’Este, Beatriu II d’Este (ur. 1230 w Ferrarze, zm. 18 stycznia 1262) – błogosławiona Kościoła katolickiego.

  Biografia[]

  Urodziła się w 1230 roku. Jej ciotką była bł. Beatrycze d’Este. Zaręczyła się z Galeazzo Manfredi Vicenza. Kiedy owdowiała założyła klasztor i przywdziała habit zakonu benedyktyńskiego.

  Zmarła 18 stycznia 1262 roku w opinii świętości i pochowana została skrzydle klasztoru przekształconym w kaplicę. Miejsce to stało się celem pielgrzymek.

  Ferrara – miasto w północnych Włoszech, w regionie Emilia-Romania, w prowincji Ferrara, ok. 50 km na NNW od Bolonii, nad rzeką Pad, która płynie 5 km na północ od centrum. Według danych na rok 2004 gminę zamieszkuje 130 461 osób (322,9 os./km²).Klemens XIV (łac. Clemens XIV), właściwie Lorenzo Ganganelli OFMConv (ur. 31 października 1705 w Santarcangelo di Romagna, zm. 22 września 1774 w Rzymie) – papież w okresie od 19 maja 1769 do 22 września 1774, franciszkanin konwentualny.

  Jej kult jako błogosławionej zatwierdził papież Klemens XIV w dniu 23 lipca 1774 roku. Wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest w Modenie i Ferrarze 18 stycznia, zaś benedyktynki 28 lutego.

  Bibliografia[]

 • Dante Balboni: Beata Beatrice II d’Este Monaca (wł.). 2004-03-08. [dostęp 2012-09-13].
 • Beatrycze II d’Este. [dostęp 2012-09-13]. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Święty – stosowane przez chrześcijan określenie osoby w sposób wybitny realizującej określone, specyficzne dla nich wartości. Święci pełnią funkcję wzorca osobowego i są otaczane kultem.
  Benedyktyni, Zakon Świętego Benedykta (łac. Ordo Sancti Benedicti, używany skrót: OSB) − najstarszy katolicki zakon mniszy na Zachodzie, założony w 529 roku przez św. Benedykta z Nursji. Dzieli się na gałąź męską – mnichów, żeńską – mniszki i laikat – oblatów, wiernych świeckich obojga płci, zrzeszonych przy opactwach benedyktyńskich i żyjących według Reguły św. Benedykta w świecie. Słynne motto zakonu, przypisywane założycielowi, brzmi: Ora et labora (Módl się i pracuj), zaś hasłem przewodnim jest: Ordo et pax (Ład i pokój) oraz "Aby we wszystkim Bóg był uwielbiony" (RB 57,9).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.