Beata Kawka
Podstrony: 1 [2] [3]
Tadeusz Słobodzianek (ur. 26 kwietnia 1955 w Jenisejsku) – polski dramaturg, reżyser, krytyk teatralny, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy im. Gustawa Holoubka w Warszawie.Zakochany kundel (ang. Lady and the Tramp) – amerykański film animowany, familijny z 1955 roku wyprodukowany przez Walta Disneya. Dystrybucją filmu w Stanach zajęła się Buena Vista Distribution, film miał swoją premierę 16 czerwca 1955 roku. Jest to 15 film w oficjalnym kanonie animacji Walta Disneya, lecz pierwszy powstały w procesie kina panoramicznego CinemaScope. Film opowiada historię suczki z dobrego domu rasy cocker spaniel imieniem Lady, która spotyka kundla Trampa na ulicy. Razem przeżywają wiele przygód, po czym zakochują się. W 2001 roku ukazał się sequel – film video Zakochany kundel II: Przygody Chapsa. Scenariusz filmu oparto na powieści Warda Greene’a Happy Dan, the Whistling Dog.
Beata Aleksandra Kawka (ur. 7 września 1967 w Szubinie) – polska aktorka filmowa, teatralna, dubbingowa, producent i reżyser dubbingu, właścicielka Film Factory Studio.
Życiorys[ | edytuj kod]
Edukacja[ | edytuj kod]
Jest absolwentką I LO im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. W 1991 ukończyła studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.
Kariera[ | edytuj kod]
Zadebiutowała w teatrze 24 października 1990 rolą Justyny we Fredraszkach wystawianej w Teatrze PWST na podstawie twórczości Aleksandra Fredry, w reżyserii Jana Englerta. W latach 1993–1998 była aktorką Teatru Nowego w Warszawie. Była również związana z Teatrem Dramatycznym m. st. Warszawy, Operą Bałtycką oraz Teatrem im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim. Wystąpiła w kilkunastu rolach teatralnych w spektaklach reżyserów, takich jak: Tadeusz Słobodzianek, Mariusz Benoit, Paweł Łysak, Adam Hanuszkiewicz, Zbigniew Zapasiewicz i Piotr Grabowski.
Na ekranie debiutowała w 1991 epizodyczną rolą w serialu Panny i wdowy. W latach 1999–2002 wcielała się w postać Anny Wolniak w serialu TVP2 Na dobre i na złe. W latach 2004–2010 odgrywała podwójną rolę sióstr-bliźniaczek Donaty i Tamary Leszczyńskich w serialu telewizji Polsat Samo życie. W latach 2011–2012 grała Janinę w serialu TVP2 Barwy szczęścia, a w latach 2011–2013 wcielała się w postać Marty Nowak w serialu Polsatu Pierwsza miłość.
W 2007 została laureatką nagrody dla najlepszej aktorki na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Madrycie za rolę Beaty w filmie Jasne błękitne okna w reżyserii Bogusława Lindy, którego była producentem.
Jest jedną z bohaterek książki Optymistki Marzanny Graff-Oszczepalińskiej.
W 2016 została kierownikiem artystycznym Teatru Miejskiego w Lesznie. 17 maja 2018 wymówiono jej umowę.
Od 2019 jest dziennikarką internetowej rozgłośni Halo.Radio.
Życie prywatne[ | edytuj kod]
Ma córkę Zuzannę.
Podstrony: 1 [2] [3]