Beata Jankowska-Tzimas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Beata Jankowska-Tzimas (ur. 1 maja 1970 w Gołdapi) – polska aktorka teatralna i dubbingowa oraz wokalistka.

Amerykańska opowieść. Fievel jedzie na Zachód (ang. An American Tail: Fievel Goes West, 1991) – amerykański film animowany. Sequel filmu Amerykańska opowieść z 1986 roku. Film opisuje kolejne przygody dzielnej małej myszki Fiewel. Film doczekał się dwóch kontynuacji: Amerykańska opowieść. Skarb Wyspy Manhattan i Amerykańska opowieść. Tajemnica potwora z Manhattanu.Biała i Strzała podbijają kosmos (ros. Biełka i Striełka. Zwiozdnyje sobaki, ang. Space Dogs 3D) – rosyjski film animowany z 2010 roku w reżyserii Swiatosława Uszakowa i Inny Jewłannikowej. Inspirowany historią lotu kosmicznego Biełki i Striełki.

Życiorys[ | edytuj kod]

Jest absolwentką Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.

W teatrze zadebiutowała w sezonie 1989/1990 rolą Szpryncy w musicalu Skrzypek na dachu jako adeptka gdyńskiego Teatru Muzycznego. Po zakończeniu edukacji w 1993 rozpoczęła pracę w warszawskim Teatrze Syrena.

Przygody Pytalskich (ang. The Why Why Family, 1996-1997) – francuski serial animowany produkcji „Saban Entertainment”.Scooby Doo (lub Scooby-Doo) - seria animowanych seriali dla dzieci produkowanych w Stanach Zjednoczonych od roku 1969 do dziś. Twórcami są William Hanna i Joseph Barbera, a produkcja odbywała się w ich studio Hanna-Barbera, zaś od 2001 odbywa się w Warner Bros. Animation. Twórcami serialu poza tym duetem zostali Fred Silverman z CBS - stacji, gdzie Scooby Doo był początkowo emitowany, scenarzyści Joe Ruby i Ken Spears oraz twórca postaci Iwao Takamoto. W październiku 2004 pobił rekordową liczbę odcinków wśród amerykańskich seriali, ale w kwietniu 2005 pobili go Simpsonowie (378 odcinków, a Scooby Doo 371).

Jest jedną z najpopularniejszych aktorek dubbingowych w Polsce. Użyczyła głosu postaciom, takim jak np. Ariel w filmie Walta Disneya Mała Syrenka, Atomówka Bójka, Miriam z biblijnej animacji DreamWorks Książę Egiptu, Pinguś w kreskówce Przyjaciele z podwórka oraz Daphne Blake z serii Scooby-Doo.

W 2012 wzięła udział w programie typu talent show – X Factor, lecz odpadła w „bootcampie”. W marcu 2013 wzięła udział w programie The Voice of Poland. Trafiła do drużyny Justyny Steczkowskiej i dotarła do „nokautów”.

Scooby-Doo! Wyprawa po mapę skarbów (ang. Scooby-Doo! Adventures: The Mystery Map) – film kukiełkowy z serii Scooby Doo z roku 2013.Artur Barciś (ur. 12 sierpnia 1956 w Kokawie) – polski aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy, także reżyser.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Ben 10 (2005-2008) – amerykański serial animowany nadawany przez Cartoon Network. Jego twórcą jest grupa Man of Action.
Barbara Borys-Damięcka (ur. 2 listopada 1937 w Warszawie) – polska reżyser teatralny i telewizyjny, senator VII i VIII kadencji.
Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.
Barbie i Magia Pegaza (ang. Barbie and the Magic of Pegasus, 2005) – amerykański film animowany z lalką Barbie w roli głównej. Film zrealizowany w technologii 3D.
e-teatr.pl – polski portal teatralny stworzony w 2004 roku przez Dział Dokumentacji Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie .
Scooby Doo na Wyspie Zombie (ang. Scooby-Doo on Zombie Island) – szósty film animowany z serii Scooby Doo, powstały w roku 1998.

Reklama