• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bazyla

  Przeczytaj także...
  22 września jest 265. (w latach przestępnych 266.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 100 dni.Wasilla - miasto w amerykańskim stanie Alaska, położone w odległości około 70 km na północ od największego miasta stanu, Anchorage. 8 471 mieszkańców w 2005 roku. Miejsce właściwego startu wyścigu psich zaprzęgów Iditarod w latach 1973-2002.
  Bazyli – imię męskie pochodzenia późnogreckiego. Pochodzi ono od przymiotnika "królewski, cesarski" (basíleios, od II wieku wymawiane basílios), od rzeczownika basileus – "król, wódz, cesarz". Jego formą oboczną jest Bazyliusz, a żeńskim odpowiednikiem – Bazyla.

  Bazyla, Bazyliaimię żeńskie pochodzenia greckiego. Pochodzi ono od przymiotnika utworzonego od rzeczownika basileus – "król, wódz, cesarz". Oznacza więc "królewska".

  Formy męskie: Bazyli, Bazyliusz

  Bazyla, Bazylia imieniny obchodzi 2 stycznia, 20 maja i 22 września.

  Znane osoby noszące to imię:

  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.
 • Wasiliki Arwaniti – grecka siatkarka
 • Wasiliki Maliaros – grecka aktorka
 • Zapoznaj się również z:

 • Wasilla — miasto na Alasce
 • Warto wiedzieć że... beta

  Wasiliki Arwaniti (ur. 17 marca 1985 roku w Atenach) – grecka siatkarka plażowa. Uczestnik igrzysk olimpijskich w Atenach w 2004 roku, gdzie zajęła wraz z Kutrumanidu 9. miejsce. Uczestniczka World Touru w którym największym sukcesem jest zwycięstwo podczas zawodów wielkiego szlema w Stavangerze w 2005 roku. Swój debiut zaliczyła podczas turnieju w Le Levandou we Francji w 2001 roku. Jej partnerką była Eftalia Kutrumanidu, a zespół zajął 19. miejsce.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.671 sek.