• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Baza ludzi umarłych

  Przeczytaj także...
  Góry Złote (czes. Rychlebské hory, dawniej cz. Rychleby lub Rychlebské pohoří, niem. Reichensteiner Gebirge) 332.61 – pasmo górskie położone w Sudetach Wschodnich. W potocznym znaczeniu ciągną się od Przełęczy Kłodzkiej na północnym zachodzie, aż do Przełęczy Ramzowskiej (czes. Ramzovské sedlo) na południowym wschodzie i przełęczy pomiędzy Pasieczną a Smrekiem na południu. Przełęcz Różaniec (583 m n.p.m.) dzieli łańcuch ten na dwie części: północno-zachodnią niższą i południowo-wschodnią wyższą.Pesymizm (fr. pessimisme, łac. pessimus – najgorszy) – postawa wyrażająca się w skłonności do dostrzegania tylko ujemnych stron życia, negatywnej oceny rzeczywistości oraz przyszłości. Przeciwieństwem pesymizmu jest optymizm.
  Spalona (niem. Brand) – wieś w Polsce w Górach Bystrzyckich, administracyjnie położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Bystrzyca Kłodzka przy drodze wojewódzkiej nr 389.

  Baza ludzi umarłych – polski film fabularny w reżyserii Czesława Petelskiego z 1958 r., nakręcony na podstawie noweli Następny do raju Marka Hłaski i scenariusza tego samego autorstwa.

  Film cechuje surowa sceneria (bór, śnieg, zima, góry, ciężki sprzęt mechaniczny), naturalizm aktorski i pesymistyczne przesłanie o niemożności zmiany własnego losu.

  Zygmunt Kęstowicz (ur. 24 stycznia 1921 w Szakach, zm. 14 marca 2007 w Warszawie) – polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Fabuła[]

  Fabuła dotyczy życia pracowników położonej na odludziu w Bieszczadach bazy zwózki drewna.

  Obsada[]

 • Zygmunt Kęstowicz – Zabawa
 • Emil Karewicz – Warszawiak
 • Teresa Iżewska – Wanda
 • Leon Niemczyk – Dziewiątka
 • Aleksander Fogiel – Apostoł
 • Tadeusz Łomnicki – Partyzant
 • Roman Kłosowski – Orsaczek
 • Adam Kwiatkowski – Buźka
 • Juliusz Grabowski – Marcinkowski
 • Odstępstwa od noweli[]

  Film był powodem konfliktu między scenarzystą a reżyserem. Pierwotnie tytuł filmu miał brzmieć Głupcy wierzą w poranek, jednak było to wówczas niepoprawne polityczne. Hłasko zaproponował tytuł Następny do piachu i Następny do raju, stanęło jednak na Bazie ludzi umarłych. Również ze zmian w treści Hłasko nie był zadowolony. Szczególnie drażliwą sprawą było zakończenie – bez zmiany dialogu, z dodanym tylko dźwiękiem (jadące ciężarówki), z pesymistycznej historii, kończącej się źle, zrobił się utwór z optymistycznym zakończeniem. Po tych konfliktach Hłasko nie pozwolił umieścić swojego nazwiska jako współtwórcy filmu.

  Cena strachu (franc. Le Salaire de la peur) – francusko-włoski film fabularny z 1953 roku w reżyserii Henriego-Georges’a Clouzota, na podstawie powieści Georges’a Arnauda pod tym samym tytułem. Uważany jest za największe osiągnięcie filmu czarno-białego kina francuskiego, „koncertowo zbudowany thriller awanturniczy, łączący w sobie podtekst egzystencjonalny z akcentami społecznymi”.Czesław Petelski (ur. 5 listopada 1922 w Białymstoku, zm. 19 września 1996 w Warszawie) – polski aktor i reżyser filmowy.

  Miejsce realizacji[]

  Sceny plenerowe filmu zostały nakręcone w Górach Złotych i Górach Bialskich w pobliżu wsi Bielice, oraz w Górach Bystrzyckich w pobliżu Spalonej.

  Tłumaczenia tytułu[]

 • The Depot of the Dead (ang.) („baza umarłych”)
 • The Damned Roads (ang.) („przeklęte drogi”)
 • Camp of the Dead Men (ang.) („obóz ludzi umarłych”)
 • Vuoriston paholaisajajat (fiń.) („górscy kierowcy diabła”) Fińskie tłumaczenie tytułu jest prawdopodobnie odwołaniem do filmu Red Ball Express (też na angielskiej Wikipedii) z Sidneyem Poitierem na kanwie autentycznej wojennej operacji zaopatrzeniowej o tej samej nazwie. Miał on premierę w Finlandii 29 sierpnia 1952 pod nazwą Paholaisajajat oraz we Francji 16 stycznia 1953 pod nazwą Les conducteurs du diable – czyli właśnie „kierowcy diabła”. Dlatego fiński tytuł Bazy ludzi umarłych można rozumieć jako „Górski Red Ball Express”.
 • Zobacz też[]

 • Cena strachu (film 1953)
 • Red Ball Express (film 1952) (też na angielskiej Wikipedii)
 • Przypisy

  1. Baza ludzi umarłych – recenzja filmu na stronie poświęconej Markowi Hłasce, autorstwa Roberta Sadowskiego i Kamili Sowińskiej.
  2. The Depot of the Dead (Baza ludzi umarłych) at Poland by Mail.
  3. Baza ludzi umarłych w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
  4. Fiński plakat do filmu Red Ball Express w dziale „Stare plakaty filmowe” fińskiego Antykwariatu Kinowego „Pięć Gwiazdek” (Viiden Tähden Elokuvadivari).
  5. Red Ball Express w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)

  Linki zewnętrzne[]

 • Baza ludzi umarłych w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Baza ludzi umarłych w bazie filmweb.pl
 • Baza ludzi umarłych w bazie filmpolski.pl
 • Baza ludzi umarłych w bazie stopklatka.pl
 • Baza ludzi umarłych w Filmotece Narodowej (też zdjęcia)
 • Zdjęcia z filmu Baza ludzi umarłych w bazie Filmoteki Narodowej „Fototeka
 • Baza ludzi umarłych w bazie Repozytorium Cyfrowego Filmoteki Narodowej.
 • Baza ludzi umarłych w bazie Akademii Polskiego Filmu
 • Teresa Iżewska (ur. 8 kwietnia 1933 w Warszawie, zm. 26 sierpnia 1982 w Gdańsku) – polska aktorka filmowa i teatralna.Góry Bystrzyckie (332.53, czes. Bystřické hory, niem. Habelschwerdter Gebirge) – rozległy, słabo zróżnicowany masyw górski w Sudetach Środkowych. Administracyjnie Góry Bystrzyckie położone są w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Bieszczady (522.12 i 522.13; słow. i czes. Bukovské vrchy, ukr. Верхови́нський Вододі́льний хребет, węg. Keleti Beszkidek, ros. Бещады, serb. Бјешчади) – zachodnia część Beskidów Wschodnich, między Przełęczą Łupkowską (640 m n.p.m.) a Przełęczą Wyszkowską (933 m n.p.m.). Najwyższy szczyt Bieszczadów to Pikuj (1405 m n.p.m., na Ukrainie) zaś na terytorium Polski – Tarnica (1346 m n.p.m.). Dzielą się na:
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Film fabularny – film fikcji, film aktorski przeznaczony głównie do wyświetlania w kinach. Jeden z głównych rodzajów filmowych obok filmu animowanego, filmu dokumentalnego i filmu oświatowego. Posiada fabułę, czyli dramaturgiczną, najczęściej wielowątkową opowieść.
  Stopklatka.pl to pierwszy i zarazem najstarszy, polski internetowy portal filmowy , który zawiera informacje o filmach, serialach i aktorach. Serwis powstał w sierpniu 1996 (17 lat temu) jednak jego historia rozpoczęła się dużo wcześniej, bo w październiku 1986 roku (blisko 27 lat temu), kiedy to wyemitowano pierwszą audycję radiową o nazwie "Stopklatka" .
  Sidney Poitier (ur. 20 lutego 1927 w Miami) – amerykański aktor i reżyser filmowy oraz dyplomata, pierwszy czarny laureat Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego, uznawany także za pierwszego czarnego gwiazdora filmowego.
  Red Ball Express – jedna z największych operacji logistycznych w czasie II wojny światowej, system konwojów drogowych dostarczających zaopatrzenie walczącym wojskom alianckim. Nazwa Red Ball (czerwona kula) została zapożyczona ze słownika amerykańskiej kolei, gdzie oznaczono nią przesyłki priorytetowe.
  Marek Hłasko (ur. 14 stycznia 1934 w Warszawie, zm. 14 czerwca 1969 w Wiesbaden w Niemczech) – prozaik i scenarzysta filmowy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.