• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bavaria Slavica  Podstrony: [1] [2] [3] 4 [5]
  Przeczytaj także...
  Cło – opłata pobierana przez państwo w związku z przemieszczaniem towarów przez granicę celną (powszechnie stosuje się cła importowe, niemniej w niektórych państwach ocleniu podlega również eksport i tranzyt).Dziesięcina – podatek religijny w judaizmie i chrześcijaństwie. Obowiązkowe, świadczenie pieniężne lub rzeczowe w postaci dziesiątej części swojego dochodu na rzecz Kościoła, przeznaczone głównie na rzecz utrzymania duchowieństwa. Obecnie praktyka składania dziesięciny obecna jest tylko w niektórych kościołach protestanckich.
  Zobacz też[]
 • Moinwidzi
 • Radanzwinidzi
 • Przypisy

  1. Slaven in Nordbayern ("Bavaria Slavica"). Niemiecko-czeski projekt naukowy.
  2. Lambert M. Surhone , Mariam T. Tennoe , Susan F. Henssonow , "Bavaria Slavica", Betascript Publishing ISBN 6137655830
  3. Jochen Haberstroh, "Slawische Siedlung in Nordostbayern", w Alfried Wieczorek i Hans-Martin Hinz (Hrsg.) "Europas Mitte um 1000. Beiträge zur Geschichte, Kunst und Archäologie" 2. Stuttgart 2000, S. 713–717.
  4. Slawische Funde aus Oberfranken
  5. Jerzy Gąssowski, "Dzieje i kultura dawnych Słowian (do X wieku)", Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych, Warszawa 1964
  6. Zur Geschichte der Slawen in Nordostbayern
  7. Joseph Schütz: Frankens mainwendische Namen: Geschichte und Gegenwart. München 1994
  8. Albrecht Greule "Die historischen Horizonte der geographischen Namen in Bayern", 2.4. Bavaria slavica (Nordbayern) (slawische Ortsnamen) PDF
  9. Wolfgang Janka, "Bayern-Böhmen, 1500 Jahre Nachbarschaft", hg. Von Rainhard Riepertinger u.a., Augsburg 2007 (Veröffentlichungen zur Bayerischen Geschichte und Kultur 54/2007), S. 143ff.
  10. Janka, W.,"Slavisch-Deutscher Sprachkontakt in Nordbayern", Peeters online Journals, vol. 36, 2001, str.111-123
  11. Hans Losert: Die slawische Besiedlung Nordostbayerns aus archäologischer Sicht. In: Karl Schmotz (Hrsg.): Vorträge des 11. Niederbayerischen Archäologentags. Deggendorf 1993, S. 207–270.
  Fulda – miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Hesja, w rejencji Kassel, siedziba powiatu Fulda, nad rzeką Fuldą. Liczy 64 340 mieszkańców (30 czerwca 2012).Wendowie (niem. Wenden, Winden, Windische) - określenie historyczne Słowian nadbałtyckich, wspólne dla Słowian połabskich i Łużyczan, zamieszkujących na wschód od królestwa duńskiego, Norwegii, Szwecji i na terenach od Odry do Gdańska. Obecnie używane w Niemczech w odniesieniu do Serbów Łużyckich zamieszkujących Łużyce.


  Podstrony: [1] [2] [3] 4 [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Naab (czes. Nába) – lewobrzeżny dopływ Dunaju. Naab powstaje z połączenia strumieni Waldnaab i Haidenaab w miejscowości Luhe-Wildenau, na południe od Weiden in der Oberpfalz. Naab początkowo płynie w kierunku zachodnim, a następnie południowym.
  Ansbach (do XVIII wieku Onolzbach) - miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, siedziba rejencji Środkowa Frankonia, regionu Westmittelfranken oraz powiatu Ansbach, chociaż do niego nie należy. Liczy 40 296 mieszkańców (31 grudnia 2010). Najbliżej położone duże miasta: Norymberga ok. 50 km na wschód, Stuttgart ok. 100 km na południowy zachód i Monachium ok. 100 km na południowy wschód.
  Historiografia (z gr. Historia + grapho – pisać) – dział piśmiennictwa obejmujący gatunki historyczne. Historiografia to inaczej określenie całokształtu pracy historyka razem z jej rezultatem, czyli produkcją dziejopisarską.
  Bamberg – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Frankonia, siedziba regionu Oberfranken-West oraz powiatu Bamberg, chociaż do niego nie należy. Leży nad rzeką Regnitz, która w odległości ok. 7 km od centrum miasta dwoma ramionami uchodzi do Menu.
  Regnitz (nazwa pochodzenia słowiańskiego, pol. hist. Radęca) - rzeka w Niemczech, lewy dopływ Menu o dł. 58 km. Powstaje z połączenia rzek Pegnitz i Rednitz w pobliżu Fürth i wpływa do Menu kilka kilometrów na północ od Bambergu.
  Forchheim – miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Frankonia, w regionie Oberfranken-West, siedziba powiatu Forchheim. Leży nad ujściem Wiesent do Regnitz i nad Kanałem Ren-Men-Dunaj, przy autostradzie A73, drodze B470 i liniach kolejowych InterCity Lipsk – Norymberga oraz Höchstadt an der Aisch/Gößweinstein – Forchheim.
  Opat (łac. abbas – „ojciec”, aram. ‏abba‎ – „ojciec”) – wyższy przełożony w męskich zakonach katolickich należących do kręgu zakonów mniszych. Odpowiednikiem w zakonach żeńskich jest ksieni.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.057 sek.