• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Batyżowce

  Przeczytaj także...
  Język słowacki (słow. slovenský jazyk, też slovenčina) należy do zachodniosłowiańskiej grupy językowej. Językiem tym posługuje się ponad 6 mln osób – przede wszystkim na Słowacji i w należącej do Serbii Wojwodinie, gdzie jest jednym z języków urzędowych. Używają go także Słowacy mieszkający w Polsce, Rumunii, na Węgrzech, w USA i Kanadzie. W Polsce język słowacki mógł być zdawany na maturze jako jeden z języków nowożytnych.Powiat Poprad (słow. okres Poprad) – słowacka jednostka podziału administracyjnego znajdująca się w kraju preszowskim. Powiat Poprad zamieszkiwany jest przez 104 002 obywateli (w roku 2011), zajmuje obszar 1 105,38 km². Średnia gęstość zaludnienia wynosi 94,09 osoby na km². Miasta: Wysokie Tatry, Svit i powiatowy Poprad.
  Tatry Wysokie (słow. Vysoké Tatry, niem. Hohe Tatra, węg. Magas-Tátra) – najwyższa część Tatr o charakterze alpejskim, rozciągająca się pomiędzy Tatrami Zachodnimi od strony zachodniej oraz Tatrami Bielskimi od strony północno-wschodniej. W linii prostej odległość między granicznymi przełęczami wynosi ok. 16,5 km, zaś ściśle wzdłuż grani głównej ok. 26 km. Tatry Wysokie zajmują obszar około 340 km² (czyli nieco mniej niż Tatry Zachodnie), z czego większość (260 km²) znajduje się na Słowacji.

  Batyżowce (słow. Batizovce, węg. Batizfalva, niem. Botzdorf) – wieś gminna w północnej Słowacji leżąca w powiecie Poprad, w kraju preszowskim.

  Położenie[]

  Batyżowce leżą na wysokości ok. 756 m n.p.m. w Kotlinie Popradzkiej, na południe od Tatr Wysokich. Przez wieś przepływa Batyżowiecki Potok wypływający z Doliny Batyżowieckiej.

  Batyżowce znajdują się w odległości 1,5 km od Świtu na południu i 6 km od Tatrzańskiej Polanki leżącej na północy. Wieś sąsiaduje także z Mięguszowcami i Stwołą na zachodzie, z Gierlachowem na północy i Popradem na wschodzie.

  Batyżowiecki Szczyt, Wielki Batyżowiecki Szczyt (słow. Batizovský štít, niem. Botzdorfer Spitze, węg. Batizfalvi-csúcs) – najwyższy szczyt (2448 m n.p.m.) głównej grani Tatr na odcinku zamykającym od północnego wschodu Dolinę Batyżowiecką (Batizovská dolina). Jednocześnie jest to granica tej doliny z systemem Doliny Białej Wody (Bielovodská dolina). Dolina Kacza (Kačacia dolina) graniczy z Doliną Batyżowiecką na odcinku od Zmarzłego Szczytu (Popradský Ľadový štít) do Zadniego Gerlacha (Zadný Gerlach). Batyżowiecki Szczyt znajduje się pomiędzy Kaczym Szczytem (Kačací štít) a Zadnim Gerlachem, w pobliżu masywu Gerlacha. Grań od Zmarzłego do Batyżowieckiego Szczytu nosi nazwę Batyżowieckiej Grani, znajdują się w niej kolejno:Kraj preszowski (słow. Prešovský kraj) – jednostka administracyjna Słowacji, jeden z 8 krajów, na które podzielone zostało to państwo.

  Historia[]

  Pierwsza pisemna wzmianka odnośnie Batyżowiec pochodzi z 1264 roku. Od nazwy wsi pochodzi wiele nazw tatrzańskich obiektów np. Batyżowiecki Szczyt czy Dolina Batyżowiecka. Mieszkańcy Batyżowiec mieli niegdyś pastwiska w obrębie tejże doliny.

  Linki zewnętrzne[]

 • Batyżowce w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego, Tom I (Aa – Dereneczna) z 1880 r.
 • Strona internetowa gminy
 • Informacje o wsi
 • Stwoła, dawniej Cwoła (słow. Štôla, dawniej Štvola, niem. Stollen, węg. Stóla) – wieś gminna w północnej Słowacji leżąca w powiecie Poprad, w kraju preszowskim.Poprad (węg. Poprád, niem. Deutschendorf) – miasto na Słowacji, w kraju preszowskim, w historycznym regionie Spisz. Największe miasto tego regionu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Dolina Batyżowiecka (słow. Batizovská dolina, niem. Botzdorfer Tal, węg. Batizfalvi-völgy) – dolina walna położona w Tatrach Wysokich na terenie Słowacji.
  Słowacja, Republika Słowacka (słow. Slovensko, Slovenská republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Graniczy z Austrią (127 km), Polską (597 km), Czechami (240 km), Ukrainą (98 km) oraz Węgrami (678 km). Łączna długość granicy lądowej wynosi 1740 km. Do 1993 wchodziła w skład Czechosłowacji. Od 1 maja 2004 kraj należy do Unii Europejskiej, oraz NATO, a od 1 stycznia 2009 – do strefy euro. Stolicą państwa jest Bratysława, położona nad Dunajem przy granicy z Austrią i Węgrami.
  Batyżowiecki Potok, również zwany Batyżowiecką Wodą (słow. Batizovský potok, Batizovská voda, niem. Botzdorfer Bach, węg. Batizfalvi-patak) – potok płynący Doliną Batyżowiecką w słowackich Tatrach. Jest głównym ciekiem wodnym tej doliny. Wypływa z południowo-wschodniego brzegu Batyżowieckiego Stawu. Poniżej Batyżowieckich Spadów (tworzy na nich liczne kaskady zwane Batyżowieckimi Wodospadami) powstaje w wyniku bifurkacji jego zachodnia odnoga, Sucha Woda Batyżowiecka. W okolicach wsi Batyżowce utworzona jest sztuczna, wschodnia odnoga zwana Wabą. Batyżowiecki Potok wpada do Wielickiej Wody poza Tatrami.
  Tatrzańska Polanka, dawniej Westerów (słow. Tatranská Polianka, dawniej Weszterovo, niem. Weszterheim, węg. Tátraszéplak) – osiedle u południowych podnóży Tatr Wysokich na Słowacji, położone przy Drodze Wolności między Tatrzańskimi Zrębami a Nową Polanką. Administracyjnie należy do miasta Wysokie Tatry.
  Świt (słow. Svit) – miasto w środkowej Słowacji, w powiecie popradzkim kraju preszowskiego. Położone u stóp Tatr Wysokich nad rzeką Poprad na wysokości 715 m n.p.m. Znajduje się w odległości 5 km na zachód od miasta Poprad. Ludność: 7,5 tys. (2004)
  Kotlina Popradzka (514.72; słow. Popradská kotlina, niem. Poppertal, Popper-Niederung) – jednostka geomorfologiczna w Centralnych Karpatach Zachodnich, na Słowacji, stanowiąca wschodnią część Obniżenia Liptowsko-Spiskiego.
  Mięguszowce (słow. Mengusovce. węg. Menguszfalva, niem. Mengsdorf) – wieś gminna w północnej Słowacji leżąca w powiecie Poprad, w kraju preszowskim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.