• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Batura Sar

  Przeczytaj także...
  Batura Muztagh to grupa górska w łańcuchu Karakorum. Leży między dystryktem Gilgit w północnym Pakistanie, a doliną Hunza. Grupa ta jest najbardziej na zachód wysuniętą grupą w Karakorum.Karakorum – system górski na pograniczu Indii, Pakistanu i Chin, drugi po Himalajach pod względem wysokości na ziemi. Obszar gór należy do najbardziej zlodowaconych na kuli ziemskiej. W górach tych znajdują się największe lodowce górskie świata poza rejonami polarnymi i po lodowcu Fedczenki w Pamirze (długość 77 km). Najdłuższy lodowiec Siachen ma 71 km długości. Góry Karakorum znajdują się w ważnym obszarze węzłowym łączącym wielkie pasma górskie jak: Himalaje, Hindukusz, Kunlun, Pamir. Najwyższy szczyt K2 jest drugim co do wysokości szczytem na świecie. W swojej historii góra miała liczne nazwy: Czogori, Godwin Austen, Dapsang, Lamba Pahar, Szczyt Cesarzewicza Mikołaja. Nazwa K2 pochodzi od numeracji szczytów podczas pomiarów geodezyjnych. K1, K2, K3, ... K12. Szczyt K1 to obecnie Maszerbrum (7821 m), pozostałe góry "K" idą po kolei na wschód do niego. Autorem tej numeracji był brytyjski badacz Thomas George Montgomerie.
  Pakistan, Islamska Republika Pakistanu (ang. Islamic Republic of Pakistan; urdu trl. Islāmī Jamhūriyat Pākistān, trb. Islami Dźamhurijat Pakistan) – państwo w południowej części Azji, położone nad Morzem Arabskim, ze stolicą w Islamabadzie.

  Batura Sar (Batura I) – szczyt w Karakorum w masywie Batura Muztagh na terenie Pakistanu. To najwyższy szczyt grupy Batura Muztagh, najbardziej wysuniętego na zachód pasma Karakorum. Jest dwudziestym ósmym szczytem Ziemi pod względem wysokości.

  Lista najwyższych szczytów Ziemi – lista szczytów Ziemi uporządkowanych względem malejącej wysokości bezwzględnej.

  Pierwszego wejścia dokonali 30 czerwca 1976 Hubert Bleicher i Herbert Oberhofer.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Rejon Batura (ang.)
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.005 sek.