• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bathory

  Przeczytaj także...
  Jubileum Volume I – pierwsza płyta kompilacyjna podsumowująca dorobek szwedzkiego zespołu muzycznego Bathory. Wydana 3 października 1992 roku.Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.
  Jubileum Volume III – trzecia płyta kompilacyjna podsumowująca dorobek szwedzkiego zespołu muzycznego Bathory. Wydana w lipcu 1998 roku.

  Bathoryszwedzki zespół muzyczny istniejący w latach 19832004. Nazwa zespołu nawiązuje do postaci "krwawej hrabiny" Elżbiety Batory.

  Muzycy[ | edytuj kod]

  Ostatni skład zespołu
 • Ace "Quorthon Seth" Thomas Forsberg (zmarły) – śpiew, gitara elektryczna, gitara akustyczna, gitara basowa, perkusja (1983-2004)
 • Byli członkowie zespołu
 • Fredrick "Freddan" Hanoi - gitara basowa (1983-1984)
 • Jonas "Vans McBurger" Åkerlund - perkusja (1983-1984)
 • Björn "The Animal" Kristensen - śpiew (1983)
 • Rickard "Ribban" Bergman - gitara basowa (1984)
 • Stefan Larsson - perkusja (1984-1986)
 • Andreas "Adde" Johansson - gitara basowa (1985)
 • Paul Pålle Lundburg - perkusja (1986-1987)
 • Kothaar - gitara basowa (1988-1996)
 • Vvornth - perkusja (1988-1996)
 • Notatki
 • A^ Kothaar i Vvornth w rzeczywistości stanowią tylko pseudonimy używane przez różnych muzyków którzy występowali w zespole na przestrzeni lat.
 • Historia[ | edytuj kod]

  Bathory to jeden z najbardziej znaczących zespołów w muzyce black metalowej i viking metalowej, mający jednocześnie największy wpływ na kierunki rozwoju tych dwóch odmian metalu. Został założony w Sztokholmie, w maju 1983 przez siedemnastoletniego Thomasa Forsberga ukrywającego się pod pseudonimem Quorthon Seth. Thomas był liderem zespołu i jedynym jego stałym członkiem.

  Jubileum Volume II – druga płyta kompilacyjna podsumowująca dorobek szwedzkiego zespołu muzycznego Bathory. Wydana 15 marca 1993 roku.Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).

  Takie albumy jak: Bathory, The Return...... czy Under the Sign of the Black Mark stały się kanonem na blackmetalowej scenie i inspiracją dla wielu młodych zespołów na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Wraz z wydaniem albumu Blood Fire Death a następnie Hammerheart styl grupy ewoluował w kierunku łagodniejszej muzyki, charakteryzującej się wolnymi, epickimi utworami z towarzyszeniem chórów. W warstwie lirycznej, treści satanistyczne ustąpiły miejsca tematyce nordyckiej mitologii. W tej stylistyce zespół wydał jeszcze albumy Twilight of the Gods, Blood on Ice oraz Nordland I i Nordland II. W międzyczasie powstały także albumy Requiem, Octagon i Destroyer of Worlds które nawiązywały muzycznie do thrash metalu lat osiemdziesiątych, ale spotkały się one z nieprzychylnymi opiniami krytyków.

  Black metal – jeden z podgatunków heavy metalu, powstały na początku lat 80. XX wieku w wyniku ewolucji thrash metalu. W latach 80. określenie "black metal" było używane w odniesieniu do wszystkich zespołów mających satanistyczne teksty i otoczkę, bez względu na styl muzyczny. Black metal był czymś w rodzaju podgatunku występującego wśród ówczesnych gatunków metalu (jak heavy, speed czy thrash metal ), pionierem był brytyjski zespół Venom, który wprowadził do heavy metalu punkowe elementy i grał speed metalowo. Inne zespoły to np. szwedzki Bathory, szwajcarskie Hellhammer i Celtic Frost. Później na przełomie lat 80. i 90. był to już odrębny gatunek operujący charakterystycznym "skrzekliwym" sposobem śpiewania i stylistyką opartą na czarno-białym makijażu typu corpse paint, zapoczątkowanym przez Kinga Diamonda z duńskiego Mercyful Fate. Zespoły "drugiej fali" to między innymi Darkthrone, Satyricon, Emperor. Pierwszym zespołem drugiej fali black metalu był zaczynający jeszcze pod koniec lat 80. Mayhem, który zadebiutował w 1987 r. EP-ką "Deathcrush".Mitologia nordycka – mitologia ludów krajów skandynawskich (północno-germańskich): Danii, Szwecji, Norwegii, Islandii i Wysp Owczych.

  Twórczość zespołu podsumowują wydawnictwa przekrojowe Jubileum (I, II i III) oraz kompilacja promocyjna Katalog.

  7 czerwca 2004 roku lider zespołu – Quorthon Seth został znaleziony martwy w swym mieszkaniu w Sztokholmie. 3 czerwca 2006 roku została wydana pamiątkowa kompilacja In Memory of Quorthon.

  Dyskografia[ | edytuj kod]

  Teledyski[ | edytuj kod]

 • "One Rode to Asa Bay" (1990)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Garry Sharpe-Young: Bathory Biography (ang.). www.musicmight.com. [dostęp 2010-07-22].
  2. Bathory Biography (ang.). www.metalstorm.net. [dostęp 2010-07-22].
  3. Eduardo Rivadavia: Bathory Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2010-07-22].
  4. Encyclopaedia Metallum - Bathory (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2010-07-22].
  5. Encyclopaedia Metallum – Vvornth (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2012-05-02].
  6. Encyclopaedia Metallum – Kothaar (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2012-05-02].
  7. Daniel Ekeroth: Swedish Death Metal. Bazillion Points Books, 2008, s. 27. ISBN 978-0-9796163-1-0.
  8. BATHORY Mastermind QUORTHON Dead At 39 – June 8, 2004 (ang.). www.blabbermouth.net. [dostęp 2013-07-05].
  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.Elżbieta Batory, węg. Báthory Erzsébet (ur. 7 sierpnia 1560 w Nyírbátor, zm. 21 sierpnia 1614 r. w Čachticach) – księżna węgierska zwana Krwawą Hrabiną z Čachtic – od nazwy zamieszkiwanego przez nią zamku w Čachticach, którego nie należy mylić z pobliską twierdzą w Trenczynie na Słowacji (węg. Csejte); siostrzenica króla polskiego Stefana Batorego. Nazywana jest najsłynniejszą seryjną morderczynią w historii. Nazywana czasami „wampirem z Siedmiogrodu”.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).
  Chór – zespół muzyczny składający się z wokalistów wykonujący utwór jedno- lub wielogłosowy, a cappella bądź z akompaniamentem. Najczęściej prowadzony przez dyrygenta lub chórmistrza.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Bathory – debiutancka płyta długogrająca szwedzkiego zespołu Bathory wydana 2 października 1984 roku. Jest to jedno z pierwszych wydawnictw muzycznych zawierających muzykę blackmetalową. Album został nagrany 14 czerwca tego samego roku w studiu Heaven Shore (w rzeczywistości był to przerobiony na studio nagraniowe garaż samochodowy). Utwór Storm of Damnation, pomimo tego, że był umieszczony na płycie, pierwotnie nie był uwzględniony w spisie utworów, zmieniło się to dopiero przy okazji reedycji CD w 1993 roku.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.