Baszta Mennicza w Goleniowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Baszta Mennicza w Goleniowie – ośmioboczna baszta, wchodząca w skład murów obronnych w Goleniowie, w ich fragmencie rozciągającym się wzdłuż deptaka nad rzeką Iną.

Ina (niem. Ihna) – rzeka, prawy dopływ Odry o długości 126 km w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim. Powierzchnia dorzecza obejmuje obszar 2151 km². Ina płynie przez Pobrzeże Szczecińskie, Pojezierze Zachodniopomorskie i na krótkim odcinku źródłowym Pojezierze Południowopomorskie.Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

Dawniej znajdowała się tutaj mennica miejska, bito m.in. monety zwane białym groszem goleniowskim, obecnie zamknięta, istnieje możliwość zwiedzania jedynie od zewnątrz. Obok baszty znajdują się wrota - furta wodna, będące dawniej przejściem z otoczonego murami miasta nad rzekę.

Biały Grosz Goleniowski – własna moneta Goleniowa, której przywilej bicia miasto otrzymało w roku 1386. Średniowieczne monety bite w XIV i XV wieku posiadały na rewersie dwa odwrócone do siebie półksiężyce z czterema gwiazdami. Symbol ten powstał najprawdopodobniej z połączenia herbu Leliwa z herbem Morgenstern przyniesionym przez niemieckich osadników. Na awersie monety znajdowała się postać gryfa.

Przypisy[ | edytuj kod]

Reklama