• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bastogne

  Przeczytaj także...
  Będąc bezdzietną Elżbieta Zgorzelecka sprzedała Luksemburg władcy Burgundii Filipowi III w 1441, który przejął miasto w 1443, lecz nie przyjął tytułu książęcego. Jego syn Karol Zuchwały przyjął go w 1467, kiedy Elżbieta Rakuszanka (żona króla Polski Kazimierza IV Jagiellończyka) podniosła swoje roszczenia do Luksemburga. Odtąd był to tytuł należny książętom Burgundii.Ardeny (Las Ardeński, fr. Ardennes, luks. Ardennen) – silnie zalesione góry w południowo-wschodniej Belgii (rozciągają się również na Luksemburg i Francję). Ich średnia wysokość to około 400-500 metrów, a najwyższym szczytem jest Signal de Botrange 694 m n.p.m. (najwyższy szczyt Belgii). Od północy i zachodu góry opływa Moza. Ardeny są najrzadziej zaludnioną częścią Belgii. Powierzchnia Ardenów wynosi 11 200 km². Należą do hercyńskiej strefy fałdowań Europy. Zbudowane z utworów paleozoicznych, wśród których przeważają piaskowcowo-ilasto-węglanowe osady dewonu. Obszar Ardenów był silnie deformowany w czasie ruchów kaledońskich i hercyńskich.
  Wilhelm II (ur. 27 stycznia 1859 w Poczdamie, zm. 4 czerwca 1941 w Doorn w Holandii) – ostatni niemiecki cesarz i król Prus, przedstawiciel dynastii Hohenzollernów.

  Bastogne (flam. Bastenaken) – miasto położone w belgijskiej prowincji Luksemburg, w Ardenach.

  Historia[]

  Od początków do I wojny światowej[]

  Zanim Juliusz Cezar ustanowił Pax Romana, okolice Bastogne były zamieszkane przez galijskie plemię Treveri. Nazwa miasta po raz pierwszy jest wzmiankowana dopiero w roku 634, kiedy lokalny lord przekazał ten obszar opactwu św. Maksymina w Trewirze. Sto lat później włości te przeszły we władanie pobliskiego opactwa Prüm. Miasto i jego rynek ponownie są wymieniane w dokumencie z 887 roku. W XIII wieku Henryk VII Luksemburski, cesarz rzymski i hrabia Luksemburga wybijał monety w Bastogne. W 1332 roku jego syn Jan Ślepy nadał Bastogne prawa miejskie i otoczył je murami obronnymi, których część zwana Porte de Trèves przetrwała po dziś dzień.

  Ludwik XIV Wielki, Król Słońce (ur. 5 września 1638 w Saint-Germain-en-Laye, zm. 1 września 1715 w Wersalu) – król Francji i Nawarry 1643–1715, syn Ludwika XIII, z dynastii Burbonów.Język flamandzki (Vlaams) – zbiorcze określenie mocno zróżnicowanej grupy dialektów języka niderlandzkiego, należących do języków germańskich, używanych przez ok. 6 mln mieszkańców Belgii, głównie w jej północnej części – Flandrii. Mylące określenie język flamandzki w odniesieniu do jednego z trzech języków oficjalnych Belgii prawdopodobnie wzięło się od nazwy Flamandów, grupy etnicznej posługującej się tym zespołem dialektów.

  Mury dość skutecznie chroniły miasto w następnych wiekach. Gospodarka miasta rozwijała się dzięki rolnictwu i targom bydła. Mury powstrzymały holenderski atak w 1602 roku. W 1688 roku zostały rozebrane z rozkazu króla Ludwika XIV.

  W XIX wieku Bastogne i jego leśne produkty oraz targi bydła stały się znane także za granicą. Zbudowano kilka linii kolejowych by połączyć Bastogne z pobliskimi miastami. Okres świetności zakończyła niemiecka okupacja podczas I wojny światowej.

  II wojna światowa[]

   Osobny artykuł: Obrona Bastogne.

  W grudniu 1944 roku, po wyzwoleniu Bastogne, próbując zapobiec zupełnej klęsce wojska Hitlera ponownie zaatakowały w Ardenach, tak jak stało się to w roku 1914 i 1940. Celem było dostanie się do Antwerpii z zamiarem odcięcia aliantom dostaw od strony morza oraz rozdzielenia wojsk brytyjskich i amerykańskich. 16 grudnia korzystając z zimna i mgły niemiecka artyleria rozpoczęła Wacht am Rhein (tzw. "bitwa o wybrzuszenie") atakując rzadko rozmieszczone oddziały amerykańskie wokół Bastogne. Kilka dni później generał McAuliffe i 101. Dywizja wyprowadziła kontratak, ale po ciężkich walkach została okrążona w mieście. 22 grudnia niemiecki emisariusz zaproponował Amerykanom poddanie się, na co generał odpowiedział krótko: “Nuts!” (bzdura!). Następnego dnia pogoda się poprawiła pozwalając na zrzut potrzebnego jedzenia, lekarstw i broni. 26 grudnia wojska generała Pattona przełamały impas. Oficjalne zakończenie bitwy o Bastogne miało miejsce trzy tygodnie później, kiedy zakończyły się walki. W tym czasie miasto zostało doszczętnie zniszczone, ponad 25 tysięcy osób zostało zabitych, a ponad 50 tysięcy nigdy nie odnaleziono.

  Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.

  Widoki[]

 • Porte de Trèves, cześć murów obronnych wzniesionych w XIV wieku przez Jana Ślepego.
 • Romańska wieża kościoła świętego Marcina.
 • Mardasson Memorial wzniesiony w pobliżu Bastogne, by uhonorować pamięć 76 890 amerykańskich żołnierzy rannych lub poległych w czasie obrony Bastogne.Poza nim znajduje się też Bastogne Historical Centre, w którym przechowywane są mundury, pojazdy i inne pamiątki. Można także obejrzeć 24minutowy film dokumentujący bitwę.
 • Pomniki generałów McAuliffe, Pattona i innych.
 • Sport[]

 • Bastogne stanowi jeden z etapów w wyścigu kolarskim Liège-Bastogne-Liège, jednej z największym imprez kolarskich, mających swe początki w końcu XIX wieku.
 • Circuit des Ardennes to inny wyścig kolarski, wcześniej 600 kilometrowym wyścigiem samochodowy. Wyścig ten przyciągał wielu entuzjastów, takich jak Wilhelm II, cesarz niemiecki. Wyścig ten został przeniesiony na Circuit de Spa-Francorchamps przed I wojną światową, a obecnie znany jest jako Grand Prix Belgii.
 • Galeria[]

 • Kościół St. Piere (XII- XVI wiek).

  Luksemburg (Luksemburgia) – prowincja w południowo-wschodniej Belgii, w Walonii. Jej stolicą jest Arlon. Większość jej obszaru to górzysty teren Ardenów.Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.
 • "Mardasson Memorial"

 • Plac generała Mc Auliffe'a

 • Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona miasta (fr.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Liège-Bastogne-Liège – najstarszy rozgrywany do dziś kolarski wyścig jednodniowy (tzw. klasyk), zaliczany do pięciu Pomników Kolarstwa, do których należą ponadto: Mediolan-San Remo, Ronde van Vlaanderen, Paryż-Roubaix i Giro di Lombardia.
  Cesarz Niemiecki (niem. Deutscher Kaiser) – oficjalny tytuł monarchów Cesarstwa Niemieckiego (II Rzeszy Niemieckiej – niem. Deutsches Reich) w latach 1871-1918. Po raz pierwszy formalnie pojawił się w projekcie Konstytucji Rzeszy Niemieckiej uchwalonej przez Reichstag Związku Północnoniemieckiego 10 grudnia 1870, po zwycięstwie Prus i państw niemieckich w wojnie z Francją. Następnie został zatwierdzony przez ostateczną postać Konstytucji Cesarstwa z 16 kwietnia 1871. Tytuł uległ likwidacji wraz ze zniesieniem monarchii w Niemczech, w wyniku rewolucji listopadowej w 1918.
  Generał Anthony Clement McAuliffe (ur. 2 lipca 1898, zm. 11 sierpnia 1975) – generał Armii Stanów Zjednoczonych, wsławił się heroiczną obroną miasta Bastogne podczas ofensywy w Ardenach.
  I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.
  Ofensywa w Ardenach, bitwa o Ardeny, w historiografii anglosaskiej znana także jako bitwa o wybrzuszenie (ang. Battle of the Bulge) – bitwa mająca miejsce w Ardenach na przełomie 1944 i 1945 roku. Była ostatnią dużą operacją ofensywną wojsk niemieckich na froncie zachodnim w czasie II wojny światowej.
  Galia (łac. Gallia) - kraina historyczna w Europie Zachodniej, obecnie tereny Francji, Belgii, Szwajcarii i północno-zachodnich Włoch, zamieszkana przez plemiona celtyckie. Termin ten, wprowadzony przez Rzymian, do czasu podboju przez Juliusza Cezara w latach 58-51 p.n.e. nie miał pokrycia w rzeczywistej organizacji państwowej czy międzyplemiennej. Istniały tylko pewne luźne podobieństwa kulturowe i niezbyt intensywne związki ekonomiczne między poszczególnymi plemionami.
  Gaius Iulius Caesar, Gajusz Juliusz Cezar, ur. 12 lipca 100 p.n.e. (13 lipca 102 r. p.n.e. – koncepcja Mommsena i Diona) w Rzymie, zm. 15 marca 44 p.n.e. w Rzymie – rzymski polityk, wódz, dyktator i pisarz. Jeden z członków stronnictwa popularów, spowinowacony z Cynną i Mariuszem. Po ich śmierci piastował kolejno urzędy kwestora, edyla, pretora, konsula i dyktatora. Sławę zdobył dzięki namiestnictwu w Galii i dzięki pomocy swych żołnierzy udało się mu pokonać opozycję, skupioną wokół senatu i Pompejusza – tzw. optymatów, aby następnie, po wieloletnich walkach, przejąć pełnię władzy w Rzymie. Zamordowany w idy marcowe przez senatorów pod przywództwem Marka Brutusa oraz Gajusza Kasjusza. W testamencie adoptował syna swojej siostrzenicy Gajusza Oktawiusza, późniejszego Oktawiana Augusta, wyznaczając go na swego spadkobiercę.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.05 sek.