• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Basse-Terre - wyspa

  Przeczytaj także...
  Cieśnina – zwężenie obszaru wodnego, łączące dwa akweny (oceany, morza lub jeziora), a rozdzielające dwa obszary lądowe. Szeroką cieśninę morską, zwłaszcza oddzielającą wyspę od kontynentu określa się mianem kanału morskiego. Obce statki mogą przekraczać wody cieśnin należące do państwa nadbrzeżnego w oparciu o prawo niezakłóconego tranzytu.La Soufrière (La Grande Soufrière) - czynny wulkan na wyspie Gwadelupie, położony w południowej części Basse-Terre, czyli zachodniej części wyspy. Współrzędne geograficzne: 16°03′N 61°40′W/16,050000 -61,666667. Wznosi się na wysokość 1 467 m n.p.m. Ostatnia erupcja miała miejsce w 1977. Spowodowała ona poważne straty w tej części wyspy, zwłaszcza w położonej u stóp wulkanu stolicy terytorium Basse-Terre, której mieszkańców musiano ewakuować.
  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.
  Zdjęcie satelitarne Gwadelupy. Basse-Terre stanowi zachodnią część tzw. gwadelupskiego „motyla”

  Basse-Terre (fr. île de la Basse-Terre, Karukera) – jedna z dwóch wysp tworzących Gwadelupę. Basse-Terre stanowi zachodnią część tego terytorium, oddzieloną niewielką cieśniną Rivière Salée (fr. „słona rzeka”) od położonej na wschodzie Grande-Terre.

  Gwadelupa (fr. Guadeloupe) – departament zamorski Francji w Ameryce Środkowej, położony na kilku większych i kilkudziesięciu mniejszych wyspach w Małych Antylach m.in.:Okręg – jednostka podziału administracyjnego w wielu państwach, gdzie w zależności od języka nosi różne lokalne nazwy (np. arrondissement po francusku, Kreis po niemiecku, apskritis po litewsku, judeţ po rumuńsku, rreth po albańsku, okres po czesku i słowacku, округ (okrug) po rosyjsku, округ (okrug) po serbsku, körzet po węgiersku, comarca po hiszpańsku, buirg po irlandzku, sýsla po islandzku).

  Basse-Terre zajmuje powierzchnię 848 km². Jej wnętrzne jest górzyste – najwyższy szczyt, wulkan Soufrière, osiąga wysokość 1467 m n.p.m.

  Pod względem administracyjnym Basse-Terre stanowi jeden z okręgów departamentu zamorskiego Gwadelupy. Największe miasto na wyspie, Basse-Terre, jest również ośrodkiem administracyjnym całej Gwadelupy.

  Basse-Terre – stolica francuskiego departamentu zamorskiego Gwadelupy. Miasto położone jest na zachodnim wybrzeżu wyspy Basse-Terre, 6 km od jej południowo-zachodniego krańca. Nad miastem góruje wulkaniczny szczyt Soufrière. Populacja wynosi 11.300 mieszkańców (2006). Znaczenie Basse-Terre zmalało po przyłączeniu do Gwadelupy wyspy Grande-Terre.Grande-Terre - wschodnia część wyspy Gwadelupa (departament zamorski Francji), oddzielona cieśniną Rivière Salée (fr. Słona Rzeka) od drugiej, większej części Gwadelupy, Basse-Terre. Należy do archipelagu Wysp Podwietrznych, na wschód od niej leżą La Désirade i Petite Terre, na południe - Marie-Galante. Znajdują się na niej miasta okręgu Pointe-à-Pitre, m.in. Les Abymes, Sainte-Anne, Le Gosier, Pointe-à-Pitre oraz port lotniczy Pointe-à-Pitre. Na tej części Gwadelupy leży większość infrastruktury turystycznej. Na Grande-Terre leży najbardziej wysunięty na północ punkt Gwadelupy, Pointe de la Grande Vigie.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.