• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Basina

  Przeczytaj także...
  Gustav Faber (ur. 1912 roku w Badenweiler w południowym Schwarzwaldzie, zm. 1993) - niemiecki historyk, autor kilku książek historycznych. Jedną z nich jest Merowingowie i Karolingowie, ukazująca dzieje dwóch wielkich dynastii frankijskich w okresie od V do IX wieku.Turyngia, Wolny Kraj Turyngia (niem. Freistaat Thüringen) – kraj związkowy w Niemczech. Stolicą kraju związkowego jest miasto Erfurt.
  Gnuśni królowie (fr. les rois fainéants) – określenie używane w stosunku do ostatnich królów państwa frankijskiego z dynastii Merowingów. Na skutek oddolnego rozkładania się jedności państwa tracili oni powoli rzeczywistą władzę. Sprzyjała temu procesowi postępująca degeneracja dynastii – Merowingowie często nie dożywali pełnoletności, umierając młodo.

  Basina – pochodząca z Turyngii żona pierwszego historycznego króla franków salickich z dynastii Merowingów Childeryka I.

  Zgodnie z legendą, Childeryk z powodu swobodnego stylu życia stracił poparcie wśród swojego ludu i musiał udać się na wygnanie. Przedtem przełamał na dwie części złotą monetę i jedną połówkę przekazał swemu przyjacielowi, Wiomadowi. Tak zabezpieczony Childeryk udał się na dwór króla Turyngów Bisinusa, gdzie zakochał się z wzajemnością w jego żonie, Basinie. Po siedmiu latach wygnania powrócił ze swą wybranką do kraju, gdzie podczas jego nieobecności Frankowie wynieśli na tron rzymianina Egidiusza (ojca Syagriusza, obalonego później w 486 przez Chlodwiga I). Prawdopodobnie Childeryk musiał dzielić z nim władze pod naciskiem niebezpieczeństwa ze strony króla Wizygotów - Euryka.

  Legenda (łac. legenda – to co powinno być przeczytane) – gatunek literacki będący opowieścią posługującą się elementami niezwykłości oraz cudowności, w szczególności o życiu świętych i męczenników. Często osnuta na wątkach ludowych i apokryficznych; rozpowszechniona w średniowieczu. Pierwotnie przekazywana ustnie, następnie zapisywana. Przykładem jest Legenda o świętym Aleksym czy legendy arturiańskie.Childeryk I (ur. ok. 437, zm. 26 grudnia 481 lub 482 w Tournai) – król Franków od 457 lub 458 roku, z dynastii Merowingów. Syn króla Meroweusza.

  Podczas nocy poślubnej z Basiną Childeryk I miał mieć taki sen: .mw-parser-output div.cytat{display:table;padding:0}.mw-parser-output div.cytat.box{margin-top:0.5em;margin-bottom:0.8em;border:1px solid #aaa;background:#f9f9f9}.mw-parser-output div.cytat>blockquote{margin:0;padding:0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo{text-align:right;padding:0 1em 0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo::before{content:"— "}.mw-parser-output div.cytat.cudzysłów>blockquote{display:table}.mw-parser-output div.cytat.klasyczny::before{float:left;content:"";background-image:url("//upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b9/Quote-alpha.png/20px-Quote-alpha.png");background-repeat:no-repeat;background-position:top right;width:2em;height:2em;margin:0.5em 0.5em 0.5em 0.5em}.mw-parser-output div.cytat.klasyczny>blockquote{border:1px solid #ccc;background:white;color:#333;padding-left:3em}.mw-parser-output div.cytat.cudzysłów>blockquote::before{display:table-cell;color:rgb(178,183,242);font:bold 40px"Times New Roman",serif;vertical-align:bottom;content:"„";padding-right:0.1em}.mw-parser-output div.cytat.cudzysłów>blockquote::after{display:table-cell;color:rgb(178,183,242);font:bold 40px"Times New Roman",serif;vertical-align:top;content:"”";padding-left:0.1em}.mw-parser-output div.cytat.środek{margin:0 auto}.mw-parser-output div.cytat.prawy{float:right;clear:right;margin-left:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.lewy{float:left;clear:left;margin-right:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.prawy:not([style]),.mw-parser-output div.cytat.lewy:not([style]){max-width:25em}

  stał przed swoim pałacem przed którym przechodziły kolejno lwy, lamparty, nosorożce, niedźwiedzie, wilki, psy...

  Chlodwig I (fr. Clovis I, łac. Clodovicus, frankijski Chlodowech), (ok. 466 – 27 października 511) był władcą Franków, synem Childeryka I i Basiny. Najsłynniejszy spośród merowińskich władców.Frankowie Saliccy – odłam Franków, drugi obok Franków rypuarskich, zamieszkujący tereny w pobliżu Morza Północnego pomiędzy Mozą a Skaldą, czyli w tzw. Toksandrii. Z tego odłamu wywodzi się dynastia Merowingów.

  Basina przetłumaczyła to tak:

  Urodzi nam się syn, który w swej tężyźnie będzie jak lew, jego synowie jak nosorożce i leopardy, spłodzą potomstwo podobne niedźwiedziom i wilkom dla ich chciwości, na koniec królowie będą jak psy i inne drobne zwierzęta

  Przepowiedziana degeneracja ostatnich władców frankijskich z dynastii Merowingów odnosi się do określenia "gnuśni królowie".

  Merowingowie – dynastia królów panująca w państwie frankijskim w latach 481–751, wywodząca się od władcy Franków salickich Merowecha (Meroweusza).Syagriusz, Sjagriusz (ur. 430 – zm. 486 lub 487 r.) – syn rzymskiego namiestnika Egidiusza, wódz rzymski i namiestnik (dux) Galii, nazywany przez okoliczne plemiona barbarzyńskie królem Rzymian. Występując w imieniu imperium rzymskiego ze swojej siedziby w Soissons kontrolował północną Galię również po odebraniu władzy cesarskiej ostatniemu władcy zachodniorzymskiemu Romulusowi Augustulusowi w 476 r. Do 480 r. sprawował władzę w imieniu Juliusza Neposa, później cesarza Zenona.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Faber G., Merowingowie i Karolingowie, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1994. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.