Basilicata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Prowincje Basilicata

Basilicata – region administracyjny w południowych Włoszech, o powierzchni 9992 km², 620,2 tys. mieszkańców i stolicą w Potenza (67,1 tys. mieszkańców). Gęstość zaludnienia 62 osób na km². Graniczy z Apulią, Kalabrią i Kampanią.

Potenza – miasto i gmina we Włoszech, w Apeninie Lukańskim. Stolica regionu Basilicata i prowincji Potenza. Według danych z 31 grudnia 2016 gminę zamieszkiwało 67 168 osób. Demokraci Lewicy (wł. Democratici di Sinistra, DS) – główna włoska lewicowa partia polityczna, działająca w latach 1998–2007, należąca do koalicji Drzewo Oliwne.

W skład Basilicaty wchodzą 2 prowincje: Potenza i Matera.

Jest to kraina górzysta, położona w Apeninach Południowych. Na południowym zachodzie sięga do Morza Tyrreńskiego, a na południu do Zatoki Tarenckiej Morza Jońskiego.

Od połowy IX w. do połowy XI w. wraz z Kalabrią i Apulią należała do katepanatu Italii. Później podbita przez Normanów.

Prezydenci Basilicaty[ | edytuj kod]

 • 1970–1982: Vincenzo Verrastro (DC)
 • 1982–1985: Carmelo Azzarà (DC)
 • 1985–1990: Gaetano Michetti (DC)
 • 1990–1995: Antonio Boccia (DC/PPI)
 • 1995–2000: Angelo Raffaele Dinardo (PPI)
 • 2000–2005: Filippo Bubbico (DS)
 • od 2005: Vito De Filippo (Ulivo/PD)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Italian Regions (ang.). worldstatesmen.org. [dostęp 2013-02-03].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona Regionu Basilicata (wł.)
 • Polskojęzyczny blog poświęcony regionowi Basilicata
 • Zatoka Tarencka (wł. Golfo di Taranto) – zatoka położona na Morzu Śródziemnym (dokładniej na Morzu Jońskim) u wybrzeży Włoch, między Półwyspem Salentyńskim i Półwyspem Kalabryjskim. Prawdopodobna głębokość maksymalna zatoki wynosi 2657 m. Największe miasta leżące nad zatoką: Crotone, Gallipoli i Tarent.Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Apeniny Południowe (wł. Appennino Meridionale) – najbardziej na południe wysunięta część młodych gór fałdowych – Apeninów. Rozciągają się od okolic Neapolu do Kalabrii. Główne rzeki na południowym zachodzie to Liri, Garigliano z dopływami Sacco, Volturno, Sebeto, Sarno, a na północy Trigno, Biferno i Fortore.
  Kampania (wł. Campania) – region administracyjny w południowych Włoszech, o powierzchni 13 595 km²; 5,7 miliona mieszkańców ze stolicą w Neapolu (1,2 miliona mieszkańców). Gęstość zaludnienia 419 os./km². Graniczy z Lacjum, Molise, Apulią i Basilicatą.
  Filippo Bubbico (ur. 26 lutego 1954 w Montescaglioso) – włoski polityk, architekt i samorządowiec, w latach 2000–2005 prezydent Basilicaty, a także podsekretarz stanu, wiceminister i senator.

  Reklama