Basil Hirschowitz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Basil Isaac Hirschowitz (ur. 29 maja 1925 roku w Bethal; zm. 19 stycznia 2013 roku w Birmingham (USA)) — amerykański lekarz, konstruktor pierwszego giętkiego fiberoskopu.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

W latach 1947-1949 odbył staż podyplomowy w szpitalu Johannesburg General Hospital. Następnie w londyńskim Central Middlesex Hospital rozpoczął naukę gastroenterologii opanowując między innymi umiejętność wykonywania gastroskopii sztywnym wziernikiem.

Po przybyciu w 1953 roku do USA rozpoczął pracę na Uniwersytecie Michigan w Ann Arbor. Wraz z tamtejszymi fizykami skonstruował prototyp giętkiego endoskopu wykorzystującego do przenoszenia obrazu włókna światłowodowe, którego działanie wypróbował na początku 1957 roku sam na sobie. W latach 1959-1964 pracował na wydziale medycznym Uniwersytetu Alabamy w Birmingham jako kierownik kliniki gastroenterologii. Uzyskał tam tytuł profesora medycyny. Później pełnił na tym uniwersytecie inne funkcje, w tym profesora fizjologii i biofizyki. Pracę zakończył w roku 2009.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Instytut Smithsona (ang. Smithsonian Institution) – największy na świecie kompleks muzeów i ośrodków edukacyjno-badawczych, mieszczący się głównie w Waszyngtonie; powstał w roku 1846 jako fundacja na podstawie testamentu brytyjskiego chemika i mineraloga Jamesa Smithsona; finansuje i organizuje badania naukowe, wydawanie książek i czasopism, prowadzi wymianę publikacji z zagranicznymi ośrodkami naukowymi. Na cześć instytutu jedną z planetoid nazwano (3773) Smithsonian.

Hirschowitz był autorem ponad 300 prac naukowych oraz laureatem licznych nagród, w tym Kettering Medal (nadawany przez General Motors Cancer Foundation), Friedenwald Medal (nadawany przez American Gastroenterological Association), Schindler Medal (nadawany przez American Society for Gastrointestinal Endoscopy) oraz Crystal Award (nadawana przez American Society for Gastrointestinal Endoscopy).

Ann Arbor – miasto w USA, centrum administracyjne hrabstwa Washtenaw, w stanie Michigan, około 60 km na zachód od Detroit.Uniwersytet Michigan (en. University of Michigan) – publiczna, państwowa szkoła wyższa w stanie Michigan, USA. Założony w roku 1817 w Detroit, został przeniesiony do Ann Arbor w 1837.

Nazwisko Hirschowitza upamiętnia nazwa zespołu Groll-Hirschowitz, który został opisany przez niego i Grolla w roku 1966.

Uwagi[ | edytuj kod]

 1. W pełni giętki był też pierwszy prototyp endoskopu skonstruowanego przez Schindlera i Wolfa w latach 20. XX wieku. Uznali oni jednak, że używanie takiego instrumentu będzie zbyt skomplikowane. Endoskop ten do przenoszenia obrazu wykorzystywał nie włókna optyczne, a układ gęsto ułożonych soczewek (DiMarino 2002, s. 5).
 2. Wkrótce potem Hirschowitz wykonał w Szpitalu Uniwersyteckim w Ann Arbor pierwsze badanie giętkim endoskopem. Badanym pacjentem była żona studenta stomatologii. Protoyp endoskopu Hirschowitza znajduje się obecnie w muzeum Smithsonian Institution w Waszyngtonie (Booth, 1985, s. 1090)

Przypisy[ | edytuj kod]

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Alabama Academy of Honor: Basil Isaac Hirschowitz (ang.). Alabama Department of Archives and History. [dostęp 2015-09-06].
 • C. C. Booth. What has technology done to gastroenterology?. „Gut”. 26 (10), s. 1088-94, 1985 (ang.). 
 • National Physician of The Year Awards: Basil I. Hirschowitz (ang.). Castle Connolly Awards, 2010. [dostęp 2015-09-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-03-28)].
 • Anthony J. DiMarino, Stanley B. Benjamin: Gastrointestinal Disease. An Endoscopic Approach. Thorofare, NJ, USA: Slack Inc., 2002. ISBN 1-55642-511-2. (ang.)
 • Jeff Hecht: City of Light: The Story of Fiber Optics. Oxford University Press, 2004, s. 61-62. ISBN 978-0-19-516255-4. (ang.)
 • Basil I. Hirschowitz, Aubrey Groll, Ricardo Ceballos: Hereditary Nerve Deafness in Three Sisters with Absent Gastric Motility, Small Bowel Diverticulitis and Ulceration and Progressive Sensory Neuropathy. W: The Fourth Conference on the Clinical Delineation of Birth Defects: G.I. Tract Including Liver and Pancreas. Williams and Wilkins, 1972. (ang.)
 • Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Prototyp – urządzenie, obwód lub program zaprojektowany i zbudowany w celu zademonstrowania zdolności do budowy urządzenia docelowego. Podczas budowy prototypu inżynierowie wprowadzają pierwszy raz w życie swoje nowe pomysły. Jeżeli uda się zbudować działający prototyp, można przystąpić do budowy finalnego urządzenia. Często podczas projektowania niektóre rzeczywiste zjawiska związane z konstrukcją zostają pominięte. Prototyp pozwala na odkrycie ich nieznanego wpływu i wprowadzenie korekt. Jeżeli pierwszy prototyp nie jest udany, to buduje się kolejne, aż do uzyskania urządzenia spełniającego założenia. Prototyp może fizycznie bardzo różnić się od ostatecznego urządzenia, jeżeli chcemy sprawdzić tylko pewną jego cechę. Zasady te nie znajdują jednak w pełni zastosowania w budownictwie okrętowym, gdzie okręt prototypowy (wiodący) jest najczęściej pierwszym okrętem serii jednostek swojego typu, stając się zwykle okrętem operacyjnym (wprowadzonym do służby operacyjnej). Ujawnione w trakcie testów stoczniowych i służby wady konstrukcyjne okrętu prototypowego, są sukcesywnie poprawiane w kolejnych jednostkach danego typu.
  Warto wiedzieć że... beta

  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama