• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Basen pływacki

  Przeczytaj także...
  Strój kąpielowy – strój zaprojektowany do rekreacyjnego pływania i wypoczynku na kąpieliskach lub basenach. Wykonany ze specjalnego materiału. Jednym z rodzajów stroju kąpielowego jest bikini.Letnie igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców większości dyscyplin za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.
  Jacuzzi – potoczne określenie wanien z hydromasażem, czyli formą masażu wodnego. Dzisiejsze wanny jacuzzi obejmują swym znaczeniem modele wanien od najprostszych, wyposażonych w dysze ze strumieniami wody, aż po wysoce zaawansowane (z elektronicznym sterowaniem). Wanny z hydromasażem są jednym z podstawowych urządzeń w profilaktyce spa.
  Basen Olimpijski przy AWF we Wrocławiu
  Słupek startowy na basenie pływackim

  Basen pływacki (fr. bassin = „miska”, „miednica”) – sztuczny, obudowany zbiornik wody, w kształcie prostokąta; zazwyczaj o znormalizowanych wymiarach, przeznaczony do:

 • pływania rekreacyjnego
 • rozgrywania sportowych konkurencji pływackich
 • rozgrywania sportowych konkurencji skoków do wody
 • uprawiania waterpolo
 • Na basenach pływackich obowiązuje obcisły kostium kąpielowy oraz często czepek pływacki.

  Pływanie – metoda poruszania się w wodzie wykorzystywana przez człowieka, zwierzęta oraz maszyny. Jest popularną aktywnością rekreacyjną, szczególnie w krajach o cieplejszym klimacie i naturalnych zbiornikach wodnych. Pływanie jest też dyscypliną sportową.Żeglarstwo – niegdyś odmiana transportu, dziś dyscyplina sportów wodnych, oraz rodzaj turystyki lub rekreacji, a także forma szkoleń – zarówno dla późniejszych marynarzy, oficerów i kapitanów jednostek, jak i jako tzw. szkoła charakterów dla młodzieży. Żeglarstwo uprawiane jest na jednostkach pływających napędzanych siłą wiatru za pośrednictwem żagli.

  Na niektórych największych krytych basenach pływackich wyposażonych w dodatkowy osprzęt do wytwarzania "sztucznego wiatru" rozgrywane są również niektóre z konkurencji żeglarskich czy zawody windsurfingowe.

  Baseny pływackie najczęściej mają długość 25 metrów oraz szerokość 12,5 metra (6 torów). Baseny olimpijskie mają długość 50 metrów, szerokość 25 metrów oraz są głębokie na minimum 2 metry (rekomendowane 3 m).

  Baseny pływackie wchodzą często w skład kompleksów rekreacyjnych. W skład kompleksu często ponadto wchodzą:

  Windsurfing – sport wodny, uprawiany przy użyciu deski (zob. też surfing) i przymocowanego do niej elastycznie pędnika żaglowego. Dyscyplina klasyfikowana jest jako konkurencja żeglarska, rozgrywana na igrzyskach olimpijskich od 1984 roku w konkurencji mężczyzn i od 1992 roku w konkurencji kobiet. Obecna klasa olimpijska RS:X po raz pierwszy weszła do użytkowania na igrzyskach w roku 2008.Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.
 • basen do nauki pływania
 • brodzik dla dzieci
 • jacuzzi
 • sauny, siłownie
 • Basen pływacki jest jednym z podstawowych elementów składowych aquaparków.

  Zobacz też[]

 • aquapark
 • brodzik
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Katalog polskich basenów
 • Baseny i Pływalnie w Polsce • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  FINA - Światowa Federacja Pływacka; (fr. Fédération Internationale de Natation) – międzynarodowa organizacja pływacka powstała w 19 lipca 1908 roku w Londynie. Obecnie zrzesza 202 federacje krajowe (51 z Afryki, 43 z Azji, 51 z Europy, 16 z Oceanii i 41 z Ameryki) z siedzibą w Lozannie.
  Rekreacja, aktywny wypoczynek (łac. recreo – odnowić, ożywić) – forma aktywności umysłowej lub fizycznej podejmowana poza obowiązkami zawodowymi, społecznymi, domowymi i nauką. Stosowana w celu odpoczynku i rozrywki.
  Prostokąt – w planimetrii, czworokąt, który ma wszystkie wewnętrzne kąty proste (stąd również jego nazwa). Prostokąt jest szczególnym przypadkiem trapezu prostokątnego oraz równoległoboku. Szczególnym przypadkiem prostokąta (o wszystkich bokach tej samej długości) jest kwadrat.
  Czepek pływacki – noszone przez pływaków nakrycie głowy, przeważnie z nieprzepuszczalnego dla wody materiału. Służy do ochrony przed zamoczeniem włosów (zwłaszcza w chlorowanej wodzie) i uszu. W niektórych basenach używanie czepków jest wymagane, aby wypadające w wodzie włosy nie zanieczyszczały filtrów wody. Profesjonalni pływacy mogą także zakładać czepki w celu zmniejszenia oporu wody. Czepki mogą mieć różne kolory i być wykonane z różnych materiałów: gumy, silikonu czy tkaniny.
  Aquapark, akwapark, park wodny, wodny park rozrywki; od łac. aqua – woda) – obiekt sportowo-rekreacyjny rodzaj parku rozrywki, którego główną częścią są baseny kąpielowe.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.