Bas van Fraassen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bastiaan Cornelis van Fraassen (ur. 5 kwietnia 1941 w Goes, w Holandii) – amerykański filozof pochodzenia holenderskiego, autor wpływowych prac z filozofii nauki i logiki, twórca pojęcia konstruktywnego empiryzmu (omówionego w jego najbardziej znanej publikacji, The Scientific Image z 1980).

Uniwersytet Alberty (ang. University of Alberta) to uniwersytet działający w kanadyjskim mieście Edmonton, w prowincji Alberta. Ma 3200 wykładowców i ponad 35 tys. studentów.Uniwersytet Pittsburski (ang. University of Pittsburgh) – uniwersytet w Pittsburghu, USA. Założony w 1787, zatrudnia 1500 pracowników i ma 26 500 studentów.

Licencjat uzyskał w 1963 na Uniwersytecie Alberty, zaś tytuł Master of Arts 1964) oraz doktorat z filozofii (1966, pod kierunkiem Adolfa Grünbauma) na Uniwersytecie Pittsburskim.

W 1965 przeprowadził się wraz z rodziną do Kanady. Od 1982 był wykładowcą Uniwersytetu w Princeton. Przed objęciem katedry w Princeton wykładał również na Uniwersytecie Yale’a, Uniwersytecie Karoliny Południowej, a także na Uniwersytecie w Toronto.

W książce Laws and Symmetry (wydanej w 1989) van Fraassen próbował zbudować podstawy dla wyjaśnienia zjawisk fizycznych bez przyjmowania założenia, że takie zjawiska powodowane są przez reguły czy prawa, które określa się jako powodujące lub wpływające na ich zachowanie. Van Fraassen miał również duży wpływ na rozwój filozofii fizyki kwantowej, logiki filozoficznej i epistemologii.

Katolicyzm – doktryna Kościoła chrześcijańskiego – jedna z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła prawosławnego, powstałych w wyniku rozłamu w Kościele chrześcijańskim w 1054 (tzw. schizmy wschodniej). Jedna z największych grup wyznań chrześcijańskich, obok prawosławia i protestantyzmu oraz ogół zasad wiary i życia religijnego do których odwołuje się Kościół Kościół katolicki wraz z Kościołami wschodnimi pozostającymi z nim w pełnej jedności, wspólnoty tradycjonalistyczne, starokatolickie oraz część anglikańskich, liberalnych i niezależnych.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Głównym krytykiem van Fraassena jest Paul Churchland, który w eseju "The Anti-Realist Epistemology of Bas van Fraassen's The Scientific Image" (Antyrealistyczna epistemologia The Scientific Image Basa van Fraassena) skontrastował ideę nieobserwowalnych fenomenów van Fraassena z ideą jedynie niezaobserwowanych fenomenów. Churchland skrytykował również inne teorie filozofa.

Goes – miasto w południowo-zachodniej Holandii w prowincji Zelandia. Miasto jest siedzibą gminy Goes. Według spisu ludności z roku 2010 miasto liczy 26 920 mieszkańców. W miejscowości znajduje się stacja kolejowa Goes. W 1572 pod Goes miała miejsce bitwa. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Bas van Fraassen jest laureatem Nagrody Lakatosa z 1986, za swój wkład w filozofię nauki.

Van Fraassen deklaruje się jako katolik.

Lista publikacji[ | edytuj kod]

 • Scientific Representation: Paradoxes of Perspective, Oxford University Press, 2008.
 • Possibilities and Paradox (razem z JC Beall), Oxford University Press, 2003.
 • The Empirical Stance, Yale University Press, 2002.
 • Quantum Mechanics: An Empiricist View, Oxford University Press, 1991.
 • Laws and Symmetry, Oxford University Press 1989.
 • The Scientific Image, Oxford University Press 1980.
 • Derivation and Counterexample: An Introduction to Philosophical Logic (razem z Karelem Lambertem), Dickenson Publishing Company, Inc. 1972.
 • Formal Semantics and Logic, Macmillan, New York 1971
 • An Introduction to the Philosophy of Time and Space, Random House, New York 1970.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona Bastiaana van Fraassena na witrynie internetowej Uniwersytetu w Princeton (ang.)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. New Blackfriars Vol. 80, No. 938, 1999
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Uniwersytet Princeton (ang. Princeton University) – naukowo-badawczy uniwersytet prywatny w Stanach Zjednoczonych, działający w mieście Princeton w stanie New Jersey. Nazwa także odnosi się do college’u, czyli odpowiednika studiów licencjackich (ang. undergraduate studies). To ci studenci głównie tworzą kulturę kampusu i afiszują swoją przynależność do niego, nazywając siebie „Princeton man”, w odróżnieniu od „Yale man” czy „Harvard man”. Studenci z Princeton tradycyjnie rywalizują ze studentami z Yale i Harvardu, także w późniejszym życiu zawodowym.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Bibilioteca Nacional do Brasil (pol. Brazylijska Biblioteka Narodowa) jest instytucją chroniącą dziedzictwo dokumentalne i bibliograficzne Brazylii, znajduje się w Rio de Janeiro, przy placu Cinelândia.
  Epistemologia (od stgr. ἐπιστήμη, episteme – „wiedza; umiejętność, zrozumienie”; λόγος, logos – „nauka; myśl”), teoria poznania lub gnoseologia – dział filozofii, zajmujący się relacjami między poznawaniem, poznaniem a rzeczywistością. Epistemologia rozważa naturę takich pojęć jak: prawda, przekonanie, sąd, spostrzeganie, wiedza czy uzasadnienie.
  Uniwersytet Yale’a, Uniwersytet Yale (ang. Yale University) – amerykański uniwersytet niepubliczny w mieście New Haven, w stanie Connecticut, jeden z najbardziej prestiżowych, należący do Ligi Bluszczowej, przodujący w rankingach kierunków prawniczych.
  National Library of Australia (pol. Biblioteka Narodowa Australii) – australijska biblioteka narodowa w Canberrze, założona w 1960 roku.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.

  Reklama