• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bartosz Chajdecki

  Przeczytaj także...
  Baczyński – polski film z gatunku dokument–fabularyzowany oraz dramat wojenny w reżyserii Kordiana Piwowarskiego, oparty na biografii poety pokolenia kolumbów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Premiera miała miejsce 15 marca 2013 r.Film krótkometrażowy – film, którego czas projekcji nie przekracza 30-60 minut. Granica ta nie jest ściśle określona. Niegdyś za filmy krótkometrażowe uznawano filmy o długości do 20-30 minut, co było związane z tym, że prezentowano je głównie jako dodatki do filmów długometrażowych w kinach. Obecnie filmy te są zazwyczaj prezentowane przez stacje telewizyjne, które preferują metraż zbliżony do pełnej godziny.
  Muzyka do serialu Czas honoru – album ze ścieżką dźwiękową do serialu telewizyjnego Czas honoru realizowanego w latach 2008–2010.

  Bartosz Chajdecki (ur. 28 września 1980 w Krakowie) – polski kompozytor muzyki filmowej, serialowej i teatralnej.

  Biografia[]

  Interesował się muzyką od dzieciństwa. Pierwsze kompozycje utworzył w wieku 12 lat, zainspirowany twórczością Zbigniewa Preisnera. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie, prezentując pracę magisterską o autonomiczności muzyki filmowej.

  W wieku 16 lat współpracował z krakowskim Teatrem Akne. Jest twórcą kompozycji między innymi do spektaklu A Little Requiem for Kantor wystawianego ponad sto razy w Anglii, Niemczech, Francji, a także Brazylii. Za tę muzykę kompozytor został wyróżniony nagrodą Fringe First na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Edynburgu.

  Chichot losu – polski serial obyczajowy z 2011 roku w reżyserii Macieja Dejczera. W rolach głównych Marta Żmuda Trzebiatowska i Mateusz Damięcki. Serial został zrealizowany na motywach książki Hanny Lemańskiej pod tym samym tytułem. Emitowany był od 5 marca do 28 maja 2011.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

  Pod koniec lat 90. Chajdecki rozpoczął współpracę jako kompozytor oraz konsultant muzyczny z Yale School of Drama i New York School of Visual Arts. Był także muzykiem Teatru Samuela Beckett'a w Londynie.

  Od 2003 roku komponuje regularnie dla polskich teatrów i telewizji. Tworzył muzykę między innymi do sztuk Piotra Kruszczyńskiego, Kariny Piwowarskiej i Marty Ogrodzińskiej. Pracował również przy filmach w reżyserii Anny Taborskiej, takich jak: Ułamek istnienia, Moje powstanie (dokumenty), Ela, oraz Grzech (krótkometrażowe fabuły).

  Chce się żyć – polski film fabularny w reżyserii Macieja Pieprzycy. Główną rolę Mateusza Rosińskiego zagrał Dawid Ogrodnik (w rolę Mateusza w dzieciństwie wcielił się Kamil Tkacz). Premiera filmu odbyła się 11 października 2013 roku.Akademia Muzyczna w Krakowie (daw. Konserwatorium Towarzystwa Muzycznego w Krakowie, Państwowa Wyższa Szkoła Muzyczna w Krakowie) – państwowa uczelnia muzyczna z siedzibą w Krakowie, kształcąca artystów muzyków na studiach pierwszego (dyplom licencjata), drugiego (tytuł magistra sztuki) oraz trzeciego (doktor sztuki) stopnia. Wywodzi swoją historię od założonego w 1888 roku krakowskiego Konserwatorium Towarzystwa Muzycznego.

  W 2008 roku wygrał konkurs na kompozytora do wojennej produkcji TVP Czas honoru. Ścieżka dźwiękowa jego autorstwa została dobrze przyjęta, a 29 listopada 2010 Polskie Radio wydało album z muzyką z serialu, za który Chajdecki otrzymał nominację do nagrody IFMCA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyków Muzyki Filmowej) za najlepszą muzykę do serialu telewizyjnego. Muzyka z Czasu honoru została zaprezentowana na żywo podczas 4. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie 22 maja 2011 roku. W koncercie gościnny udział wzięli odtwórcy głównych ról w serialu.

  Powstanie Warszawskie – polski film fabularny zmontowany w całości z ręcznie i komputerowo koloryzowanych kronik filmowych z sierpnia 1944 roku, opowiadający o Powstaniu warszawskim.Zbigniew Antoni Preisner (ur. 20 maja 1955 w Bielsku-Białej jako Zbigniew Kowalski) – polski kompozytor muzyki filmowej oraz teatralnej, znany m.in. ze współpracy z Krzysztofem Kieślowskim, a także producent muzyczny. Właściciel Preisner Studio. Członek Francuskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej.

  Od 2011 Chajdecki regularnie komponuje muzykę do filmów kinowych. Obecnie pełni funkcję koordynatora muzycznego w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie.

  Wybrana filmografia[]

 • 2008: Czas honoru
 • 2011: Chichot losu
 • 2012: Misja Afganistan
 • 2013: Wkręceni
 • 2013: Chce się żyć
 • 2013: Baczyński
 • 2013: Ambassada
 • 2014: Powstanie warszawskie
 • 2014: Bogowie
 • 2015: Moje córki krowy
 • Przypisy

  1. Bartosz Chajdecki. filmpolski.pl. [dostęp 2011-12-26].
  2. Adam Krysiński: Bartosz Chajdecki - wywiad rzeka z kompozytorem. soundtracks.pl, 2010-05-07. [dostęp 2011-12-26].
  3. Sylwetka Bartosza Chajdeckiego w oficjalnym wydaniu muzyki do Czasu Honoru
  4. Łukasz Waligórski: Najlepsze kompozycje muzyczne do filmów i seriali. stopklatka.pl, 2011-02-11. [dostęp 2011-02-11].
  5. Bartosz Chajdecki – kompozytor. tvp.pl. [dostęp 2011-12-26].
  6. Bartosz Chajdecki. labodram.pl. [dostęp 2011-03-18].
  7. Bartosz Chajdecki – Krótki metraż, dokument, animacja. filmpolski.pl. [dostęp 2011-12-26].
  8. Czas honoru – Muzyka. empik.com. [dostęp 2011-12-26].
  9. Muzyka do „Czasu honoru” na CD. tvp.pl, 2010-11-24. [dostęp 2011-12-26].
  10. Znamy już program 4. Festiwalu Muzyki Filmowej. stopklatka.pl, 2011-03-03. [dostęp 2011-03-16].
  11. Łukasz Waligórski: Honorowe zakończenie. fmf.fm, 2011-05-23. [dostęp 2011-12-26].
  12. Strona internetowa Małopolskiego Ogrodu Sztuki w Krakowie (pol.). [dostęp 2014-01-06].
  Polskie Radio SA (PR SA) – jednoosobowa spółka akcyjna Skarbu Państwa z siedzibą w Warszawie, której celem działalności jest wypełnianie zadań radiofonii publicznej w Polsce.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Małopolski Ogród Sztuki (MOS) – jeden z projektów współfinansowanych przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.
  Kompozytor (w jęz. łac. compositor) – twórca utworu muzycznego. Termin kompozytor odnosi się do twórców używających notacji muzycznej, piszących muzykę poważną lub filmową. W polskich uczelniach muzycznych kształci się studentów na kierunku kompozycja, lecz kompozytor nie musi być absolwentem takich studiów, jednak to oni właśnie dysponują pełnym warsztatem kompozytorskim obejmującym harmonię, kontrapunkt, instrumentację, analizę dzieła muzycznego itp.
  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.
  Film dokumentalny – szeroka kategoria opisująca jedną z form ekspresji filmowej. Początkowo, tym co wyróżniało ten rodzaj filmów było dokumentowanie oraz przedstawianie faktów, co odróżniało je od filmów fabularnych, przedstawiających fikcyjne wydarzenia. Filmy dokumentalne były często tworzone w celach informacyjnych lub dydaktycznych. Służyły też propagandzie, czego przykładem jest twórczość Leni Riefenstahl. W Polsce filmy dokumentalne powstawały przede wszystkim w założonej w 1950 warszawskiej Wytwórni Filmów Dokumentalnych i łódzkiej Wytwórni Filmów Oświatowych.
  Ambassada – polska komedia fantastyczna w reżyserii Juliusza Machulskiego. Premiera filmu odbyła się 18 października 2013.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.