• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bartholomew Gosnold

  Przeczytaj także...
  Nowy Świat – określenie wprowadzone w okresie wielkich odkryć geograficznych dla nowo odkrytego lądu Ameryki. Jednocześnie znane (przez Europejczyków) od starożytności kontynenty Europy, Azji i Afryki zaczęto określać mianem Starego Świata.Zatoka Chesapeake (ang. Chesapeake Bay) - największe estuarium w Stanach Zjednoczonych. Zatoka połączona jest z Oceanem Atlantyckim, jej brzegi należą do stanów Wirginia i Maryland. Dorzecze zatoki ma powierzchnię ponad 166 tys. km². Zatoka ma powierzchnię ok. 11 600 km² i długość ok. 300 km od ujścia rzeki Susquehanna na północy do Atlantyku na południu.
  Cape Cod, przez miejscową ludność nazywany The Cape - półwysep w kształcie ramienia, położony w USA, w stanie Massachusetts w Nowej Anglii. Jego powierzchnia to 1033 km². Stanowi główną część hrabstwa Barnstable. Półwysep jest najbardziej na wschód wysuniętą częścią stanu Massachusetts. W roku 1914 ukończono budowę kanału, który oddzielił półwysep od stałego lądu. Słowo cod w języku angielskim znaczy dorsz, zaś cape - przylądek, a nazwę, nawiązującą do obfitości tych ryb w tym terenie, nadał mu podróżnik Bartholomew Gosnold w roku 1602

  Bartholomew Gosnold (ur. 1572 w Grundisburghu w hrabstwie Suffolk w Anglii, zm. 22 sierpnia 1607 w Jamestown w Wirginii) – prawnik i podróżnik angielski, kaper, badacz wschodniego wybrzeża Ameryki Północnej. Ukończył Uniwersytet w Cambridge, studiował prawo.

  fort założony przez Gosnolda na Cuttyhunk

  W pierwszą swą podróż do Nowego Świata pożeglował wiosną 1602 wraz z sir Walterem Raleighem, z którym ustanowił brytyjską kolonię w Nowej Anglii. Jako pierwszy dopłynął tam trasą z Azorów; w maju 1602 dotarł najpierw do Przylądka Elżbiety (Cape Elizabeth, obecnie w stanie Maine), a po kilku dniach zawinął 14 maja do zatoki York (York Harbor) przy ujściu rzeki York. Następnego dnia dopłynął jako pierwszy Europejczyk do zatoki Provincetown (Provincetown Harbor) na północnym krańcu półwyspu Cape Cod; to Gosnold nadał także nazwę temu półwyspowi. Płynąc w następnych dniach dalej na południe odkrył wyspę Martha's Vineyard (nazwa wyspy pochodzi prawdopodobnie od imienia jego córki) oraz pobliskie wyspy Elżbiety (Elizabeth Islands); na skrajnej południowo-zachodniej z nich, noszącej nazwę Cuttyhunk, założył posterunek (fort), pierwszą angielską osadę w Nowej Anglii. Posterunek ten został jednak po kilku miesiącach opuszczony, gdy jego mieszkańcy zdecydowali się nie zimować na obcej ziemi i wrócić do Anglii. Bartholomew Gosnold po powrocie do kraju przez parę lat zabiegał o środki na zorganizowanie kolejnej wyprawy kolonizacyjnej do Nowego Świata.

  Falmouth (korn. Aberfal) - miasto w Wielkiej Brytanii (Anglia), w hrabstwie Kornwalia, nad Kanałem La Manche w zatoce Carrick Roads u ujścia rzeki Fal. Początek drogi krajowej A 39. Port o znaczeniu ponadlokalnym.Rzeka James (ang. James River) jest największą drogą wodną znajdującą się w całości na terytorium Wirginii w Stanach Zjednoczonych. Jamestown, stolica pierwszej stałej kolonii brytyjskiej w Ameryce Północnej, została założona w roku 1607, właśnie nad brzegami tej rzeki, ok. 70 kilometrów od jej ujścia do zatoki Chesapeake. Nazwa rzeki pochodzi od imienia króla Anglii Jakuba I Stuarta.

  W rezultacie w 1607 jako kapitan jednego z trzech statków wziął udział w kolejnej wyprawie. Wraz z nim popłynął m.in. kuzyn jego żony, Edward Maria Wingfield i jego brat, John Smith. Koloniści w kwietniu dotarli do zatoki Chesapeake i po kilkunastu dniach poszukiwania dogodnego miejsca osiedlenia znaleźli je ok. 70 km w górę rzeki James. W miejscu tym 14 maja ustanowili pierwszą stałą osadę angielską, której na cześć króla Anglii Jakuba I nadali nazwę Jamestown. Cztery miesiące po wylądowaniu Bartholomew Gosnold zapadł na czerwonkę i szkorbut, wskutek czego zmarł.

  Bark – żaglowiec co najmniej trzymasztowy (rzadziej z większą liczbą masztów), niosący na wszystkich masztach (prócz ostatniego) ożaglowanie rejowe, a na ostatnim ożaglowanie skośne gaflowe lub (rzadziej) bermudzkie.Dyzenteria, czerwonka (gr. dysentería) – ostra choroba zakaźna jelit, w szczególności jelita grubego, której objawem jest uporczywa biegunka i obecność krwi oraz śluzu w stolcu. Nieleczona prowadzi do śmierci.

  Zobacz też[]

 • Karta Wirgińska
 • Przypisy

  1. Z Falmouth w Anglii wypłynął w kierunku Azorów z 32 ludźmi na 20-tonowym barku Discovery; potem skierował się na zachód, 14 kwietnia zostawiając za sobą wyspę Santa Maria
  2. Leżąca na obecnie wyspach Elżbiety jednostka osadnicza nosi dziś nazwę Gosnold.
  3. Gosnold dowodził 40-tonową, 21-metrową brygantyną Godspeed; wraz z nim płynęły: 120-tonowy, 35-metrowy bark Susan Constant oraz najmniejszy z tych trzech statków - Discovery (ten sam, który brał udział w wyprawie Gosnolda w 1602)

  Bibliografia[]

 • B.Gosnold @ www.britannica.com
 • B.Gosnold @ www.famousamericans.net
 • Great Epochs in American History – Bartholomew Gosnold's Discovery of Cape Cod
 • Jamestown – pierwsza stała osada angielskich kolonistów w Ameryce Północnej, na terenie dzisiejszego stanu Wirginia, założona 14 maja 1607. Historycznie była to druga trwała osada na obszarze dzisiejszych Stanów Zjednoczonych po założonym w 1565 przez Hiszpanów mieście St. Augustine na Florydzie. Poprzednie 17 prób osadnictwa anglosaskiego (w tym tzw. "Zaginiona Kolonia" na wyspie Roanoke w Karolinie Północnej) zakończyło się niepowodzeniem.Suffolk – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne we wschodniej Anglii, w regionie East of England, położone nad Morzem Północnym, na obszarze krainy geograficzno-historycznej zwanej Anglią Wschodnią (East Anglia).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  University of Cambridge (nieformalnie: Cambridge University, po polsku Uniwersytet Cambridge lub po prostu Cambridge) – drugi po Oksfordzie najstarszy angielski uniwersytet, założony w 1209 roku. Znajduje się w Cambridge w środkowej Anglii. Uważany za jeden z najlepszych uniwersytetów w Europie i na świecie. Uniwersytety Oksfordzki i Cambridge określane są wspólną nazwą Oxbridge.
  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.
  Karta Wirgińska - dokument wydany przez Jakuba I w 1606 regulujący tryb osadnictwa na nowych ziemiach w Ameryce. Na jej mocy powstała Rada Królewska dla Wirginii, której czternastoosobowy skład objął zarząd nad obszarami rozciągającymi się pomiędzy 34 a 45 równoleżnikiem wzdłuż amerykańskiego wybrzeża. Jednym z owoców uchwalenia Karty stało się zorganizowanie wyprawy okrętów Susan Constant, Godspeed oraz Discovery, która wypłynęła 20 grudnia 1606 pod wodzą sir Christophera Newporta. Łącznie wyruszyło ok. 100 osadników, w tym przewidziany na gubernatora - Bartholomew Gosnold.
  Ameryka Północna – kontynent o powierzchni 24 242 000 km² (co stanowi 16,3% całkowitej powierzchni lądów na kuli ziemskiej), położony na półkulach: północnej i zachodniej. Do Ameryki Północnej należy Ameryka Środkowa.
  Nowa Anglia (ang. New England) – region Stanów Zjednoczonych, ulokowany na północnym wschodzie kraju, kolebka kultury USA. Nowa Anglia składa się z 6 stanów: Maine, New Hampshire, Vermont, Massachusetts, Rhode Island i Connecticut.
  Census-designated place (CDP) – jednostka osadnicza w USA, termin ten używany jest przez Amerykański Urząd Statystyczny do celów statystycznych, na przykład przy spisach powszechnych.
  Brygantyna inaczej szkunerbryg – historyczna klasa okrętów żaglowych, używanych w służbie czynnej od XVI do XIX wieku. Początkowo brygantyna posiadała zarówno żagle, jak i wiosła. Ze względu na szybkość i zwrotność była ulubionym okrętem piratów śródziemnomorskich, a nazwę swą zawdzięczała włoskiemu słowu "brigantino" (zbójecki).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.