• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Barry Goldwater  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Prezydent Stanów Zjednoczonych – głowa państwa, szef administracji federalnej, naczelny dowódca sił zbrojnych, szef rządu, a także lider swojej partii. Konstytucja nadała mu wiele prerogatyw, co sprawia iż zajmuje on kluczowe miejsce w systemie politycznym Stanów Zjednoczonych.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Barry Morris Goldwater (ur. 2 stycznia 1909 w Phoenix, zm. 29 maja 1998 w Paradise Valley) – amerykański polityk republikański z Arizony, ojciec polityka Barry'ego Goldwatera.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodził się w stolicy Arizony, Phoenix. Jego ojciec był z pochodzenia Żydem, imigrantem z Polski, ale rodzina Goldwaterów należała do wyznawców kościoła episkopalnego. Jego matka, Josephine z d. Williams, była potomkinią protestanckiego teologa angielskiego Rogera Williamsa.

  Partia Republikańska (ang. Republican Party) – amerykańska konserwatywna partia polityczna założona w 1854. Jedna z dwóch głównych sił politycznych w USA, obok Partii Demokratycznej. Potocznie nazywana „Grand Old Party” (GOP).Joseph Raymond "Joe" McCarthy (ur. 14 listopada 1908 w Grand Chute, Wisconsin, zm. 2 maja 1957 w Bethesda, Maryland) – polityk amerykański, przez dwie kadencje (w latach 1947-1957) był senatorem z ramienia Partii Republikańskiej ze stanu Wisconsin.

  W czasie II wojny światowej był pilotem w US Air Force. Awansował do stopnia generała majora.

  Kariera polityczna[ | edytuj kod]

  Goldwater został działaczem Partii Republikańskiej w 1949.

  Senator po raz pierwszy[ | edytuj kod]

  Po raz pierwszy wybrano go w skład Senatu USA (z ramienia Partii Republikańskiej) w 1952. W czasie swej pierwszej kadencji był kolegą i zwolennikiem senatora Josepha McCarthy’ego z Wisconsin (jako jeden z 22 senatorów głosował przeciwko jego potępieniu, kiedy ten zapędził się zbyt daleko w swoich „polowaniach na czarownice” i zaczął dobierać się do wojskowego establishmentu). Przyjaźnił się też z demokratycznym senatorem z Massachusetts Johnem F. Kennedym. Nie lubił się natomiast z Lyndonem B. Johnsonem z Teksasu i Richardem Nixonem z Kalifornii (wszyscy trzej mieli zostać prezydentami).

  Gabinet Owalny – oficjalne miejsce pracy prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zaprojektowany przez Nathana C. Wyetha i wybudowany w 1909 roku za czasów prezydentury Williama Tafta. Mieści się w części Zachodniego Skrzydła (West Wing) Białego Domu. W pokoju znajdują się trzy okna za prezydenckim biurkiem Resolute oraz kominek w północnej części gabinetu.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  W Senacie Goldwater reprezentował poglądy radykalnie konserwatywne. Jako jeden z nielicznych republikanów sprzeciwił się w 1964 ustawie o prawach obywatelskich. Był też zagorzałym antykomunistą.

  Wybory prezydenckie w 1964[ | edytuj kod]

  W wyborach 1960 demokrata John Kennedy pokonał Richarda Nixona i został prezydentem. Po tragicznej śmierci Kennedy’ego w 1963 w Gabinecie Owalnym zasiadł Lyndon Johnson, który miał zamiar ubiegać się w 1964 o własny mandat.

  Goldwater pokonał w prawyborach republikańskich m.in. gubernatora stanu Nowy Jork Nelsona Rockefellera (który stracił wiele na swojej sprawie rozwodowej) i uzyskał nominację jako kandydat swej partii na prezydenta. W związku z tym musiał zrezygnować z ubiegania się o ponowny wybór do Senatu. Jego kandydatem na wiceprezydenta został kongresmen z Nowego Jorku i tytularny lider partii William E. Miller. Goldwater wcześniej proponował to stanowisko liberalnemu gubernatorowi Pensylwanii i rywalowi do nominacji Williamowi Scrantonowi, ale ten odmówił.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

  Johnson odniósł w listopadowych wyborach przytłaczające zwycięstwo (zdobył 61 procent oddanych głosów, co było największym odsetkiem w historii wyborów w USA). Goldwater uzyskał większość tylko w sześciu stanach, w tym w rodzinnej Arizonie.

  Senator po raz drugi[ | edytuj kod]

  Po raz drugi wybrano go senatorem w 1968. Zasiadał w tej izbie do 1987.

  Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki jest obierany na cztery lata wraz z prezydentem. Na wiceprezydenta może kandydować osoba, która posiada bierne prawo wyborcze w wyborach prezydenckich.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Libertarianizm – filozofia oraz styl politycznego myślenia postulujący nieograniczoną swobodę dysponowania własną osobą (samoposiadanie) i własnością, o ile tylko postępowanie to nie ogranicza swobody dysponowania swoją osobą i własnością komuś innemu (wedle zasady: wolność twojej pięści musi być ograniczona bliskością mojego nosa lub twoja wolność kończy się tam, gdzie zaczyna moja). Fundamentem libertarianizmu jest aksjomat nieagresji.
  Ameryka Łacińska, Iberoameryka – termin obejmujący 20 krajów i 9 autonomii Ameryki Południowej i Ameryki Środkowej, w których mówi się językami romańskimi, tj. po hiszpańsku, portugalsku lub francusku.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  United States Air Force (USAF) – Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych, jeden z rodzajów Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych, odpowiedzialny za pewną część działań w powietrzu (duża liczba samolotów i śmigłowców bojowych podlega także marynarce wojennej, wojskom lądowym i korpusowi piechoty morskiej). Utworzone zostały jako odrębny rodzaj sił zbrojnych na bazie lotnictwa armii amerykańskiej, 18 września 1947, poprzednikiem USAF były:
  Partia Demokratyczna (ang. Democratic Party) – jedna z dwóch głównych sił politycznych w Stanach Zjednoczonych, obok Partii Republikańskiej. Powstała w wyniku podziału Partii Demokratyczno-Republikańskiej około 1828 roku. Jest najstarszą funkcjonującą partią polityczną na świecie.
  UFO (ang. unidentified flying object, pol. NOL – niezidentyfikowany obiekt latający) – wywodzące się z terminologii wojskowej sił powietrznych USA określenie obiektu latającego nie dającego się zidentyfikować jako żaden znany pojazd ani wyjaśnić żadnym ze znanych zjawisk atmosferycznych. W okresie zimnej wojny utrwaliło się błędne (niezidentyfikowany nie musi oznaczać pozaziemski) potoczne znaczenie UFO jako pojazdu cywilizacji pozaziemskiej (latającego spodka). Zidentyfikowane po pewnym czasie obiekty otrzymywały status IFO (ang. identified flying object).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.063 sek.