Baron Bliss
Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Belize City - największe miasto Belize, historyczna stolica tego kraju, położone u ujścia rzeki Belize do Morza Karaibskiego. Główny port morski kraju. Ludność wynosi około 69 475 mieszkańców (2013).
Spadek – ogół praw i obowiązków należących do spadkodawcy w chwili jego śmierci i przechodzących na jego następców prawnych (spadkobierców) w drodze dziedziczenia. Za elementy spadku są uznawane także stany faktyczne wpływające na sytuację prawną osoby, tj. np. posiadanie rzeczy, ekspektatywy nabycia praw.
Baron Bliss, właśc. Henry Edward Ernest Victor Bliss (ur. 16 lutego 1869, zm. 9 marca 1926) – brytyjski podróżnik, który przekazał w spadku dwa miliony dolarów na rzecz rozwoju ówczesnej brytyjskiej kolonii Hondurasu Brytyjskiego (dzisiejszego Belize).
Nieznane są bliższe szczegóły z życia Blissa. Jego tytuł barona (miał nosić tytuł "4. barona Bliss Królestwa Portugalii") jest również wątpliwy. Wiadomo, że pochodził z hrabstwa Buckingham. W wieku 42 lat został sparaliżowany od pasa w dół. Ostatnie lata swojego życia spędził na wyspach karaibskich (Bahamy, Trynidad). 14 stycznia 1926 przybył do Belize City, gdzie jego statek zatrzymał się w porcie. Bliss chorował wówczas na zatrucie pokarmowe, zmarł dwa miesiące później. I chociaż nie zstąpił na ląd, to miał być wzruszony gościnnością mieszkańców Hondurasu Brytyjskiego. Okazało się wtedy, że baron postanowił przekazać swój majątek mieszkańcom kolonii. Dzięki przekazanym pieniądzom powstało wiele obiektów na terenie całego kraju, m.in. biblioteka w Belize City, muzeum, centrum badawcze, szkoła pielęgniarek, latarnia morska (obok niej znajduje się grobowiec Blissa) oraz liczne ośrodki zdrowia.
Baron Bliss uznawany jest za największego dobroczyńcę Belize. 9 marca mieszkańcy Belize obchodzą święto narodowe – Dzień Barona Blissa (Baron Bliss Day).