• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Barkas - łódź

  Przeczytaj także...
  Żagiel – rodzaj pędnika wiatrowego stosowanego do napędów żaglowców, jachtów, bojerów, żaglowozów itd. Jest to odpowiednio ukształtowany płat tkaniny (ew. innego tworzywa) rozpięty na omasztowaniu jednostek żaglowych, stawiany fałami, a kierowany szotami lub brasami (wszystko najczęściej przy użyciu wielu lin pomocniczych). Zespół żagli tworzy ożaglowanie jednostki i służy do napędzania jej. Pierwotnie żagle były szyte z brytów tkaniny (bawełna, dacron, nylon, kevlar), obecnie stosuje się też inne metody wytwarzania żagli (laminowanie, klejenie). Żagle podzielić można według kształtu, abstrahując od rodzaju ożaglowania, na trójkątne i czworokątne.Kabotażowiec - statek uprawiający żeglugę kabotażową pomiędzy portami jednego kraju, dla odróżnienia od jednostek pełnomorskich uprawiających żeglugę oceaniczną. W polskich realiach kabotażowcami są jednostki uprawiające kabotaż mały na Bałtyku. Typowe polskie połączenia kabotażowe to np. rejsy Gdynia-Hel, Kołobrzeg-Ustka, czy Krynica Morska-Frombork.
  Reja – poziome drzewce na jednostce żaglowej przytwierdzone do masztu, do której przymocowany jest górny lik prostokątnego żagla rejowego. Współcześnie spotykane rzadko, w większości na żaglowcach szkoleniowych (np. STS Dar Młodzieży, STS Pogoria). W miejscu łączenia rei i masztu występuje okucie zwane rakiem, które umożliwia obracanie (brasowanie) rei wokół masztu w celu ustawienia żagla do optymalnej pracy zgodnie z kursem względem wiatru. Reja może być opuszczana lub podnoszona przy pomocy bejwutu.
  Barkas - kabotażowiec

  Barkas:

 • duża łódź okrętowa wiosłowo-żaglowa o 16-20 wiosłach używana na dawnych okrętach wojennych (przeważnie żaglowych) do przewozu kotwic, prowiantu oraz ludzi.
 • statek rybacki z żaglem rejowym albo mały statek kabotażowy używany do przewozów ładunków pomiędzy portami, często o małym zanurzeniu i płaskim dnie guffa.
 • statek portowy z napędem mechanicznym do przewozu ludzi lub ładunków (np. poczty ze statków na redzie). Obecnie wykorzystywane są najczęściej do organizowania wycieczek turystycznych po porcie.
 • Barkasy to także łodzie motorowe służące do połowu ryb (węgorzy, sandaczy i leszczy) na Zalewie Wiślanym. Dwa płynące obok siebie barkasy ciągnęły niewód. Najczęściej miały około 9 m długości i 3 m szerokości. Przykład takiego barkasa można zobaczyć w Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama