• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Barczewo - gmina

  Przeczytaj także...
  Leszno Małe – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Barczewo. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Leszno.Kierzliny (niem. Kirschlainen) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Barczewo.
  Radosty – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Barczewo. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego.

  Barczewogmina miejsko-wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie olsztyńskim.

  Siedzibą gminy jest miasto Barczewo.

  Według Narodowego Spisu Powszechnego 31 marca 2011 gminę zamieszkiwało 17 083 mieszkańców, z czego 7349 w mieście, a 9734 – na obszarach wiejskich gminy.

  Lamkówko – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Barczewo.Barczewko (niem. Alt Wartenburg) – duża wieś warmińska w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Barczewo. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Barczewo ma obszar 319,85 km², w tym:

 • użytki rolne: 52%
 • użytki leśne: 31%
 • Gmina stanowi 11,26% powierzchni powiatu.

  Demografia[]

  Dane z 31 grudnia 2008

  Zalesie (niem. Vorwerkswalde, 1938–1945 Waldhausen) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Barczewo.Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.

  Średni dochód na mieszkańca wynosi 1690,90 zł co stanowi 93,1% średniego dochodu w gminach województwa i 96,3% średniego dochodu dla gmin w kraju.

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Barczewo w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Barczewo.png

  Ochrona przyrody[]

  Na terenie gminy znajdują się następujące pomniki przyrody:

  Sołectwa[]

  Barczewko, Bark, Bartołty Wielkie, Biedowo, Bogdany, Jedzbark, Kaplityny, Kierzliny, Kromerowo, Kronowo, Krupoliny, Lamkowo, Leszno, Łapka, Łęgajny, Maruny, Mokiny, Niedźwiedź, Nikielkowo, Odryty, Radosty, Ramsowo, Ramsówko, Ruszajny, Skajboty, Stare Włóki, Szynowo, Tumiany, Wipsowo, Wójtowo, Wrócikowo, Zalesie.

  Kromerowo (dawniej Kromerowa, niem. Krämersdorf) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Barczewo. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego.Ruszajny – (niem. Reushhagen) wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Barczewo. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego.

  Pozostałe miejscowości[]

  Barczewski Dwór, Bartołty Małe, Bogdany, Czerwony Bór, Dadaj, Dąbrówka Mała, Dobrąg, Gaj, Kierzbuń, Klimkowo, Klucznik, Kołaki, Koronowo, Kronówko, Lamkówko, Leszno Małe, Orzechówko, Próle, Rejczuchy, Rycybałt, Sapunki, Sapuny, Studzianek, Tęguty, Tumiany, Żarek.

  Klimkowo – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Barczewo. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Bartołty Wielkie.Barczewski Dwór – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Barczewo. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Ruszajny.

  Sąsiednie gminy[]

  Biskupiec, Dywity, Dźwierzuty, Jeziorany, Olsztyn, Purda.

  Uwagi

  1. obecne lokalizacje na terenach mogą być inne (reorganizacja jednostek LP)

  Przypisy

  Pomnik przyrody – prawnie chroniony twór przyrody, szczególnie cenny ze względów naukowych, zabytkowych, kulturowych i innych.Ramsówko – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Barczewo.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kierzbuń – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Barczewo. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Bartołty Wielkie.
  Mokiny – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Barczewo. Duże hodowle indyków.
  Województwo olsztyńskie – jedno z 49 województw istniejących w latach 1975-1998 ze stolicą w Olsztynie. Największe województwo w Polsce.
  Stare Włóki – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Barczewo.
  Gmina Purda – gmina wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie olsztyńskim. Jest to gmina rolniczo-turystyczna.
  Niedźwiedź – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Barczewo.
  Wrócikowo – osada w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Barczewo.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.05 sek.