• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Barcragujn chumb

  Przeczytaj także...
  Język ormiański lub armeński (Հայերեն) – język należący do rodziny języków indoeuropejskich z grupy satem, stanowi jednak w niej samodzielną gałąź. Obecnie używany jest w Republice Armenii i Republice Górskiego Karabachu (De iure: Azerbejdżan), gdzie jest językiem urzędowym, a także w Gruzji, Iranie, Syrii, Rosji w Libanie i 24 innych państwach przez około 6 milionów ludzi.Puchar Armenii w piłce nożnej (orm. Հայաստանի Անկախության Գավաթ) - rozgrywki piłkarskie o charakterze pucharu krajowego w Armenii. Organizowane przez Ormiański Związek Piłki Nożnej od roku 1991.
  Araczin chumb (orm. Առաջին խումբ) - liga będąca drugim poziomem rozgrywek piłkarskich w Armenii. Organizowana jest od 1992 roku przez Ormiański Związek Piłki Nożnej. Przez pierwsze trzy lata rozgrywana była tylko runda wiosenna, lecz w sezonach 1995/96 i 1996/97 rozgrywana była runda jesienna i wiosenna, a od 1997 ponownie systemem wiosna - jesień. Najlepsza drużyna awansuje do Barcragujn chumb.

  Barcragujn chumb (orm. Բարձրագույն խումբ) – jest najwyższą piłkarską ligą w Armenii. Organizowana jest od 1992 roku przez Ormiański Związek Piłkarski (Football Federation of Armenia). Od 1936 do 1991 roku armeńska liga była regionalnym turniejem w Związku Radzieckim. Przez pierwsze trzy lata rozgrywana była tylko runda wiosenna, lecz w sezonach 1995/96 i 1996/97 rozgrywana była runda jesienna i wiosenna, a od 1997 ponownie systemem wiosna - jesień. Od sezonu 2013/2014 przywrócono format rozgrywek jesień - wiosna. W każdym sezonie bierze udział 8 klubów {w sezonie 2014/2015 wyjątkowo 7 zespołów). W sezonie 2016/17 do rozgrywek przystąpiło 6 zespołów. Najgorsza drużyna spada do Aradżin chumb.

  Armenia, Republika Armenii (Հայաստան - Hajastạn, Հայաստանի Հանրապետություն - Hajastani Hanrapetutjun) – państwo w Azji na Kaukazie Południowym. Armenia graniczy od północy z Gruzją, od południa z Iranem i z azerską eksklawą Nachiczewan, od wschodu z Azerbejdżanem, od zachodu z Turcją. Niepodległość uzyskała w 1991 r. w związku z rozpadem ZSRR. Armenia nie ma dostępu do morza. Stolicą Armenii jest obecnie Erywań, który jest też największym miastem w kraju. Od 1991 roku Armenia należy do Wspólnoty Niepodległych Państw.Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.

  Skład ligi w sezonie 2016/17[]

  Mistrzowie i pozostali medaliści[]

  Rozgrywano wiosną 1995 w dwóch grupach.
  Rozgrywano jesienią 1997.

  Statystyka[]

  Stan na koniec sezonu 2013/2014.

  Ormiański Związek Piłki Nożnej (arm.: Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիա, Hajastani foutbol federazia, HFF) – ogólnokrajowy związek sportowy, działający na terenie Armenii, będący jedynym prawnym reprezentantem ormiańskiej piłki nożnej, zarówno mężczyzn, jak i kobiet, we wszystkich kategoriach wiekowych w kraju i za granicą. Został założony w 1992 roku, i w tym roku przystąpił do FIFA i UEFA.Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, Związek Radziecki, ZSRR (ros. Советский Союз, Союз Советских Социалистических Республик [СССР], trb. Sowietskij Sojuz, Sojuz Sowietskich Socyalisticzeskich Riespublik, [SSSR]) – historyczne państwo socjalistyczne w Europie północnej i wschodniej oraz Azji północnej i środkowej.

  Przypisy

  Zobacz też[]

 • Puchar Armenii w piłce nożnej
 • Lista najwyższych klas rozgrywek ligowych w piłkę nożną w Europie
 • Linki zewnętrzne[]

 • Historia na RSSSF (ang.)
 • Mistrzostwa Armenii na stronie Soccerway.com (ang.)
 • FIFA.com: Tabela
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Kluby z Liechtensteinu występują w rozgrywkach ligowych w Szwajcarii, a jedyny klub z Monako – AS Monaco w francuskiej Ligue 1.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.