• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Barbara Marszel

  Przeczytaj także...
  Teatr Syrena – teatr w Warszawie mieszczący się przy ulicy Litewskiej 3. Jego dyrektorem naczelnym i artystycznym jest Wojciech Malajkat.Kalisz (gr. Καλισία, łac. Calisia, jid. קאַליש) – miasto na prawach powiatu w środkowo-zachodniej Polsce, położone na Wysoczyźnie Kaliskiej, nad Prosną, u ujścia Swędrni; historyczna stolica Wielkopolski, stolica Kaliskiego, drugi co do wielkości ośrodek województwa wielkopolskiego, siedziba powiatu kaliskiego, główny ośrodek aglomeracji kalisko-ostrowskiej i Kalisko-Ostrowskiego Okręgu Przemysłowego; stolica diecezji kaliskiej.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Barbara Teresa Marszel (ur. 2 stycznia 1929 w Kaliszu, zm. 10 stycznia 1988 w Warszawie) – polska aktorka.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Była córką współwłaściciela kaliskiej fabryki cukierków i handlowca Bronisława Marszela oraz Czesławy z Goczałkowskich. Przez całe zawodowe życie związana ze scenami warszawskimi. W latach 1950-1953 występowała w Teatrze Syrena, 1953-1955 i 1965-1977 w Teatrze Ludowym (Nowym), 1955-1958 w Teatrze Polskim, 1958-1959 w Teatrze Sensacji. W 1977 przeszła na rentę. Dużą popularność przyniosły jej występy estradowe, m.in. w „Podwieczorku przy mikrofonie”. Znana była również z roli dubbingowej Betty w serialu Flintstonowie z wersji z lat 70 XX wieku.

  Teatr Nowy – teatr dramatyczny w Warszawie istniejący od 1947. Obecnie działający na dwóch scenach: Scena Kameralna przy ul. Puławskiej 37 i Scena Teatr Praga – Fabryka Trzciny przy ul. Otwockiej 14.Podwieczorek przy mikrofonie – audycja radiowa istniejąca od roku 1936, nadawana regularnie w programie I Polskiego Radia w latach 1958-1989. Twórcami Podwieczorku byli poeta Roman Sadowski i satyryk Jerzy Baranowski.

  W 1979 otrzymała Złoty Krzyż Zasługi.

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  Była dwukrotnie zamężna: po raz pierwszy z Joachimem Lamżą (zm. 1977), aktorem, z którym miała syna, również Joachima (ur. 1951); po rozwodzie z Lamżą wyszła w 1958 za Jana Wilczka (ur. 1916), wiceministra kultury i sztuki. Zmarła 10 stycznia 1988 w Warszawie, została pochowana na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kw. 269-6-27/28).

  Wyrok - polski film psychologiczny z 1961 roku na podstawie opowiadania Jerzego Przeździeckiego Jeszcze jeden do kochania.Czterdziestolatek (lub 40-latek) – polski serial komediowy, emitowany po raz pierwszy od 16 maja 1975 do 19 lutego 1978 przez Program 1 Telewizji Polskiej. Tytułową rolę zagrał Andrzej Kopiczyński.

  Filmografia[ | edytuj kod]

 • 1947: Jasne łany
 • 1953: Pościg jako Bronka
 • 1962: Dziewczyna z dobrego domu jako Weronika Nowak, autorka listu do Joanny
 • 1962: Wyrok
 • 1968: Gra jako kamieniarka
 • 1974-1977: Czterdziestolatek jako Żona Burzyńskiego (gościnnie)
 • 1984: 5 dni z życia emeryta (gościnnie)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Spotkanie twórców i artystów polskiej estrady. „Nowiny”. 146, s. 2, 2 lipca 1979. 
  2. Cmentarz Stare Powązki: JADWIGA GOCZAŁKOWSKA, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [online] [dostęp 2020-01-14].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Andrzej Androchowicz, Barbara Teresa Marszel, w: Słownik biograficzny Wielkopolski Południowo-Wschodniej Ziemi Kaliskiej, tom III (pod redakcją Danuty Wańki), Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, Kalisz 2007, s. 266–267
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Barbara Marszel w bazie Filmweb
 • Barbara Marszel w bazie filmpolski.pl
 • Flintstonowie, pierwotnie w Polsce pod tytułem Między nami Jaskiniowcami (ang. The Flintstones) – amerykański serial animowany opowiadający o przygodach 2 rodzin jaskiniowców: Flintstonów i Rubble’ów.Nowiny są gazetą regionalną ukazującą się codziennie, od poniedziałku do piątku, od ponad 50 lat na terenie województwa podkarpackiego oraz części wschodniej województwa świętokrzyskiego. To obecnie (połowa roku 2007) najchętniej czytany dziennik na Podkarpaciu. W każdym z wydań w Nowin można znaleźć kilka kolumn najnowszych informacji z regionu, jak również dotyczących podkarpackiego sportu, gospodarki i kultury. Nowiny bardzo często publikują specjalne dodatki o różnorodnej tematyce (śluby, żużel, piłka nożna, biznes). Nowiny są również na Podkarpaciu znane ze swojej pozawydawniczej działalności. Przez szereg lat redakcja była organizatorem konkursów Miss Nowin, Nasze Dobre Podkarpackie. Redaktorem naczelnym jest Stanisław Sowa, wydawcą zaś spółka R-press.
  Warto wiedzieć że... beta

  5 dni z życia emeryta – polski 5-odcinkowy film telewizyjny z 1984 w reżyserii Edwarda Dziewońskiego, który też zagrał w nim tytułową rolę dr. Adama Bzowskiego. Scenariusz powstał w oparciu o powieść Jerzego Stefana Stawińskiego pt. 13 dni z życia emeryta. Był to pierwszy film polski wykonany w metodzie elektronicznego zapisu obrazu.
  Krzyż Zasługi – polskie cywilne odznaczenie państwowe, nadawane za zasługi dla Państwa lub obywateli, ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 czerwca 1923 roku i nadawane do chwili obecnej.
  Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie – teatr otwarty 29 stycznia 1913 z inicjatywy Arnolda Szyfmana jako jego prywatne przedsięwzięcie. Pierwszym przedstawieniem w nowo wybudowanym gmachu przy ulicy Karasia był Irydion Krasińskiego.
  Jasne łany – pierwszy po wojnie polski film o tematyce współczesnej w reżyserii Eugeniusza Cękalskiego. Był pierwszym polskim filmem spełniającym postulaty socrealizmu.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  FilmPolski.pl – największa pośród istniejących baz polskich filmów, redagowana w Bibliotece i Ośrodku Informacji Filmowej PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi, przez Jarosława Czembrowskiego. Istnieje od 1990, początkowo udostępniana w Bibliotece PWSFTviT, od marca 1998 również w internecie.
  Aktor (łac. agere – działać) – osoba odgrywająca za pomocą szczególnego zachowania, technik cielesnych i głosowych rolę w teatrze lub w filmie. Od zwykłego człowieka odróżnia go ze strony samego aktora świadomość gry, ze strony widzów – szczególny sposób traktowania osoby jako aktora. Wobec widza istnieje na sposób dwoisty, jako odtwarzana postać, w którą się tymczasowo wciela, i zarazem jako żywy człowiek, posiadający własną rzeczywistą tożsamość i biografię.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.