• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Barbara Houwalt-Kostecka

  Przeczytaj także...
  Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (UMK) – państwowy uniwersytet z siedzibą w Toruniu (miasteczko uniwersyteckie znajduje się w Toruniu na Bielanach). Częścią Uniwersytetu jest Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy (dawna Akademia Medyczna w Bydgoszczy). Uniwersytet prowadzi działalność w Toruniu oraz w Bydgoszczy. Wydziały i inne jednostki organizacyjne Uniwersytetu zlokalizowane w jednym z tych miast mogą prowadzić swą działalność także w drugim z nich. Uniwersytet posiada wydział zamiejscowy w Grudziądzu (Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny UMK w Grudziądzu), gdzie prowadzone są studia na 5 kierunkach, oraz we Włocławku (Wyższe Seminarium Duchowne we Włocławku), gdzie kształci się studentów na kierunku teologicznym. UMK prowadzi także stację badawczą na Spitsbergenie. Uniwersytet kieruje też Gimnazjum i Liceum Akademickim w Toruniu.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Ildefons Houwalt (ur. 23 stycznia 1910 w Mikołajewsku nad Amurem (Syberia), zm. 27 października 1987 w Poznaniu) – polski malarz, ułan i żołnierz Armii Krajowej.
  Barbara Houwalt-Kostecka

  Barbara Houwalt-Kostecka (ur. 3 grudnia 1935 r. w Wilnie) – polska malarka i poetka.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Córka malarzy: Ildefonsa Houwalta i Barbary Houwalt. Po II wojnie światowej w wyniku akcji repatriacyjnej Houwaltowie przenieśli się do Poznania. Barbara Houwalt-Kostecka skończyła w 1954 r. Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu. W latach 1954-60 studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a następnie w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku pod kierunkiem Stanisława Borysowskiego i Stanisława Teisseyre’a. W 1960 r. uzyskała dyplom w pracowni Piotra Potworowskiego. W 1959 r. zawarła małżeństwo z malarzem Leszkiem Kosteckim.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Stanisław Teisseyre (ur. 7 czerwca 1905 we Lwowie, zm. 2 stycznia 1988 w Poznaniu) – polski malarz, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (początkowo siedziba mieściła się w Sopocie), poseł na Sejm PRL I kadencji z okręgu Gdynia.

  Brała udział w wystawach m.in. w Poznaniu, Szczecinie, Radomiu, Wrocławiu, Bielsku-Białej, Brnie, Sofii, Gröningen. Indywidualne wystawy m.in. w Poznaniu (1962, 1977, 1978, 1990, 1996), Kłodzku (1979), Lesznie (1990) Śremie (1992). Obok malarstwa zajmowała się poezją, publikowała wiersze w almanachach „Morwa” i „Akcenty”, wydała własne tomiki wierszy (Gra o Czarne Wiśnie, Architektura Tańca, Sześcioksiąg Wirmijski, Śpiewnik Cerkiewno-Gotycki). Inspirację dla twórczości Barbary Houwalt Kosteckiej stanowiły prace Piotra Potworowskiego i poezja Osipa Mandelsztama.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Publikacje[ | edytuj kod]

 • Gra o Czarne Wiśnie, Olsztyn 1975
 • Architektura Tańca, Olsztyn 1985
 • Sześcioksiąg Wirmijski, Poznań 1991
 • Śpiewnik Cerkiewno-Gotycki, Nowy Tomyśl 1998
 • Wybrane katalogi wystaw[ | edytuj kod]

 • Barbara Houwalt Kostecka, BWA Poznań, 1977
 • Barbara Kostecka- malarstwo, BWA Kłodzko, 1979
 • Barbara Houwalt Kostecka, BWA Poznań, BWA Leszno, 1990
 • Twórczość[ | edytuj kod]


  Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.Tadeusz Piotr Potworowski (ur. 14 czerwca 1898 w Warszawie, zm. 24 kwietnia 1962 tamże) – polski malarz, scenograf, pedagog.

  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Osip Emiljewicz Mandelsztam (ros. Осип Эмильевич Мандельштам; ur. 3 stycznia/15 stycznia 1891 w Warszawie, Imperium Rosyjskie - zm. 27 grudnia 1938 w łagrze tranzytowym Wtoraja Rieczka pod Władywostokiem, Rosyjska Federacyjna SRR) – rosyjski poeta i prozaik pochodzenia żydowskiego. Jeden z głównych przedstawicieli akmeizmu. Ofiara wielkiego terroru w ZSRR.
  Stanisław Borysowski (ur. 1906 r. we Lwowie, zm.1988 r. w Toruniu) - polski malarz, grafik, rysownik, długoletni kierownik Katedry Malarstwa Dekoracyjnego na UMK.
  Barbara Houwalt z domu Szopówna (ur. 22 listopada 1911 w Kobierzynie pod Krakowem, zm. 4 stycznia 2005 w Poznaniu) – polska malarka.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.043 sek.