Barbara Grochulska, z d. Szemplińska (ur. 13 października 1924 w Worowicach k. Płocka, zm. 30 kwietnia 2017) – polska historyk, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, żołnierz Armii Krajowej i uczestniczka powstania warszawskiego.
W 1944 zdała tajną maturę w Liceum im. H. Gepnerówny w Warszawie. W 1952 ukończyła studia historyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Uzyskała stopień doktora (1963, promotor prof. Stefan Kieniewicz) i doktora habilitowanego (1976) na Uniwersytecie Warszawskim. 20 sierpnia 1980 roku podpisał apel 64 uczonych, pisarzy i publicystów do władz komunistycznych o podjęcie dialogu ze strajkującymi robotnikami. W 1990 została profesorem nadzwyczajnym. Od 1992 na emeryturze. Badaczka dziejów Księstwa Warszawskiego, przewodnicząca jury „Nagrody im. prof. Jerzego Skowronka” i członek jury „Nagrody Naukowej KLIO”.
Księstwo Warszawskie (fr. Duché de Varsovie, niem. Herzogtum Warschau) – istniejące w latach 1807–1815, formalnie niepodległe, jednak w rzeczywistości podporządkowane napoleońskiej Francji państwo, było namiastką państwa polskiego. Władcą suwerennym Księstwa był król Królestwa Saksonii, które wchodziło w skład Związku Reńskiego, będącego protektoratem pierwszego Cesarstwa Francuskiego.Powstanie warszawskie (1 sierpnia – 3 października 1944) – wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego.
Do grona jej uczniów należą: Martyna Deszczyńska, Maciej Mycielski, Magdalena Ślusarska, Piotr Ugniewski.
Warszawa na mapie Polski stanisławowskiej, Warszawa 1980;
Drugi rozbiór Polski. Z pamiętników Sieversa, oprac. B. Grochulska i P. Ugniewski, Warszawa 1992;
Handel zagraniczny Księstwa Warszawskiego. Z badań nad strukturą gospodarczą, Warszawa 1967;
Księstwo Warszawskie, Warszawa 1966, (2 wyd. 1990);
Małe państwo wielkich nadziei, Warszawa 1987;
Warszawski Krzyż Powstańczy (1985)
Brązowy Krzyż Zasługi (2007)
- ↑ Encyklopedia Solidarności. [dostęp 2017-05-02].
- Nekrolog. [dostęp 2017-05-10].
- Tomasz Wituch, Bogdan Stolarczyk Studenci Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego 1945-2000, wyd. Arkadiusz Wingert, Kraków 2010, s. 110
- Apel (dokument KSS KOR, Archiwum Opozycji IV/04.05.43 [b.n.s])
Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]
Publikacje Barbary Grochulskiej w serwisie otworzksiazke.pl

30 kwietnia jest 120. (w latach przestępnych 121.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 245 dni.
Stefan Kieniewicz (ur. 20 września 1907 w Dereszewiczach na Białorusi, zm. 2 maja 1992 w Konstancinie) – polski historyk i archiwista, badacz historii Polski XIX wieku. Profesor Uniwersytetu Warszawskiego i Polskiej Akademii Nauk. Żołnierz Armii Krajowej i uczestnik powstania warszawskiego.
Warto wiedzieć że... beta
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji
obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Maciej Mycielski (ur. 1965) – polski historyk, pracownik Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się historią I poł. XIX wieku.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
13 października jest 286. (w latach przestępnych 287.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 79 dni.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Sierpień 1980 – jeden z kilku miesięcy, które odcisnęły największe piętno na historii PRL. Przeszedł do historii z powodu strajków na Wybrzeżu, zakończonych zawarciem czterech porozumień sierpniowych.