• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Barbara Gorgoń-Flont

  Przeczytaj także...
  Saneczkarstwo na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1964 odbyło się w dniach 30 stycznia - 4 lutego 1964 roku. Zawodnicy walczyli w jedynkach kobiet i mężczyzn oraz dwójkach mężczyzn.Uniwersytet Jagielloński (historyczne nazwy: Akademia Krakowska, Szkoła Główna Koronna, Szkoła Główna Krakowska, Uniwersytet Krakowski; łac. Universitas Jagellonica Cracoviensis) – najstarsza polska szkoła wyższa, jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, mieszczący się w Krakowie.
  Saneczkarstwo lub inaczej sport saneczkowy – jedna z dyscyplin zaliczanych do sportów zimowych. Wyścigi na sankach sportowych są rozgrywane na torach sztucznych lub naturalnych, w konkurencji kobiet i mężczyzn, indywidualnie i w dwójkach.O zwycięstwie decyduje łączny czas przejazdów, tzw. ślizgów. Zazwyczaj są to dwa ślizgi. Od sezonu 2010/11 w ramach zawodów o Puchar Świata rozgrywane są sztafety, w których kolejno startują: kobieta, mężczyzna, dwójka męska. W sztafetach czas jest liczony od startu kobiety do zakończenia ślizgu przez dwójkę. Po dojechaniu do mety, kobieta dotyka tablicę znajdującą się nad torem, co automatycznie otwiera bramkę startową dla mężczyzny. Analogicznie w przypadku mężczyzny i startu dwójki.

  Barbara Gorgoń-Flont (ur. 11 stycznia 1936 w Gródku nad Dunajcem) - była polska saneczkarka, medalistka mistrzostw świata, olimpijka.

  Na igrzyskach startowała jeden raz. W 1964, w debiucie saneczkarstwa na olimpiadzie, była bliska zdobycia medalu zajmując 5 miejsce. W 1958, na torze w Krynicy, odniosła największy sukces w karierze zdobywając brązowy medal mistrzostw świata (przegrała tylko z koleżankami z reprezentacji: Marią Semczyszak oraz Heleną Bether-Szubert).

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.3. Mistrzostwa świata w saneczkarstwie 1958 odbyły się w Krynicy-Zdroju. Były to pierwsze mistrzostwa w Polsce. Rozegrane zostały trzy konkurencje: jedynki kobiet, jedynki mężczyzn oraz dwójki mężczyzn. W tabeli medalowej bezkonkurencyjna była Polska.

  W marcu 2013 na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie otrzymała Medal „Kalos Kagathos".

  Osiągnięcia[]

  ]

  Przypisy

  Bibliografia[]

 • Profil na sports-reference.com
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Krynica-Zdrój (do 2002 Krynica, pot. Krynica Górska) – miasto w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Krynica-Zdrój. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa nowosądeckiego. Według danych z 31 grudnia 2008 miasto liczyło 11 085 mieszkańców.Mistrzostwa Świata w saneczkarstwie zostały rozegrane po raz pierwszy w 1955 roku w stolicy Norwegii – Oslo. W premierowych zawodach rozegrano trzy konkurencje: start jedynek kobiet, jedynek mężczyzn oraz dwójek mężczyzn.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Zawody w saneczkarstwie na torach lodowych w ramach igrzysk olimpijskich rozgrywane są od zimowych igrzysk olimpijskich w 1964 w Innsbrucku, (Austria).
  Gródek nad Dunajcem (dawn. Kobyle-Gródek) – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, w gminie Gródek nad Dunajcem.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.