Barbara Engelking
Podstrony: 1 [2] [3]
Nagroda Jana Karskiego i Poli Nireńskiej została ufundowana w 1992 roku przez prof. Jana Karskiego (1914-2000) legendarnego kuriera wojennego Rządu RP na uchodźstwie, świadka Holocaustu i Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Ustanowił ją dla uhonorowania pamięci swej żony Poli Nireńskiej, tancerki i choreografki, która w czasie wojny jako jedyna przeżyła z ponad 70-osobowej rodziny żydowskiej.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
Barbara Teresa Engelking (ur. 22 kwietnia 1962 w Warszawie) – polska psycholog i socjolog. Profesor i kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytutu Filozofii i Socjologii PAN (IFiS PAN). Od 2014 przewodnicząca Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.
Życiorys[ | edytuj kod]
Jest córką Ryszarda Engelkinga. Absolwentka VI Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Reytana w Warszawie. W 1988 ukończyła studia na Wydziale Psychologii UW. W 1993 uzyskała w IFiS PAN stopień doktora w zakresie nauk humanistycznych po obronie pracy doktorskiej pt. Doświadczenie Holocaustu i jego konsekwencje w relacjach autobiograficznych, przygotowanej pod kierunkiem Aldony Jawłowskiej-Konstanciak. Była asystentem i adiunktem w IFiS PAN oraz objęła tam stanowisko docenta. W 2002 uzyskała w IFiS PAN stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie socjologii (specjalność: socjologia kultury) na podstawie dorobku naukowego oraz rozprawy habilitacyjnej Getto warszawskie. Przewodnik po nieistniejącym mieście. Zajmuje się m.in. badaniem historii i codzienności getta warszawskiego i okupacyjnej Warszawy, doświadczeniem Holocaustu w relacjach ocalałych i dylematami moralnymi w okresie Zagłady. Jest autorką i współautorką książek związanych z tymi zagadnieniami, a także (wspólnie z Jackiem Leociakiem) opiekunem naukowym galerii Zagłada w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Podczas kadencji 2012-2018 członek Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej i jej przewodnicząca. Jest także zastępcą redaktora naczelnego czasopisma naukowego „Zagłada Żydów. Studia i Materiały”.
Jej mężem był Michał Boni.
Podstrony: 1 [2] [3]