• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Banyuls-sur-Mer

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.
  Kralupy nad Wełtawą (czes. Kralupy nad Vltavou; niem. Kralup, Kralup an der Moldau) - miasto w Czechach, w kraju środkowoczeskim. Według danych z 31 grudnia 2003 powierzchnia miasta wynosiła 2 190 ha, a liczba jego mieszkańców 18 150 osób.

  Banyuls-sur-Mer – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Langwedocja-Roussillon-Midi-Pireneje, w departamencie Pireneje Wschodnie.

  Według danych na rok 1990 gminę zamieszkiwały 4662 osoby, a gęstość zaludnienia wynosiła 110 osób/km² (wśród 1545 gmin Langwedocji-Roussillon Banyuls-sur-Mer plasuje się na 69. miejscu pod względem liczby ludności, natomiast pod względem powierzchni na miejscu 89.).

  Plaża w Banyuls-sur-Mer, 2007


  Settle - miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie North Yorkshire. W 2001 r. miasto to zamieszkiwało 2 421 osób.Czechy (czes. Česko), Republika Czeska (czes. Česká republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od południowego wschodu ze Słowacją. Stolicą i największym miastem Czech jest Praga. Kraj składa się z trzech historycznych krain – Czech właściwych, Moraw i czeskiej części Śląska. Na powierzchni 78 866 km² żyje ponad 10,5 mln osób, z czego 94% to Czesi. Państwo czeskie dzieli się na czternaście krajów. Czechy są republiką parlamentarną, demokratycznym państwem prawa o liberalnym systemie rządów, opartym na swobodnej rywalizacji partii i ruchów politycznych. Głową państwa jest prezydent. Naczelnym organem władzy ustawodawczej jest parlament z Izbą Poselską i Senatem, władzy wykonawczej rząd z czternastoma ministerstwami, a władzy sądowniczej Sąd Konstytucyjny i Sąd Najwyższy. Czechy są członkiem wielu organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ, Unii Europejskiej, NATO, strefy Schengen, Rady Europy, OECD i Grupy Wyszehradzkiej.

  Zabytki[]

  Zabytki w Banyuls-sur-Mer posiadające status monument historique:

 • kościół św. Jana de la Rectoria (Église Saint-Jean de la Rectoria)
 • Populacja[]

  Populacja Banyuls-sur-Mer w latach 1962–2008

  Współpraca[]

 • Wielka Brytania Settle, Wielka Brytania
 • Czechy Kralupy nad Vltavou, Czechy

 • Przypisy

  1. Monuments historiques de Pyrénées-Orientales (fr.). culture.gouv.fr. [dostęp 16 czerwca 2016].

  Bibliografia[]

 • Francuski urząd statystyczny (fr.).
 • Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona Banyuls-sur-Mer
 • Monument historique – zabytek sklasyfikowany jako szczególnie cenny dla narodowego dziedzictwa we Francji. Jest to forma ochrony zabytków, która może odnosić się do budynku, jego określonej części, zespołu budynków, ogrodu, mostu lub innych konstrukcji, ze względu na ich znaczenie architektoniczne i historyczne dla Francji. Ochrona ta może obejmować zabytki publiczne jak i prywatne, może też dotyczyć obiektów ruchomych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.