• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bantry - zatoka

  Przeczytaj także...
  Zatoka – część zbiornika wodnego (oceanu, morza, jeziora) wcinająca się w ląd, ograniczona często od wód otwartych przylądkami lub małymi wyspami, przy czym rozmiary i kształt tego akwenu nie mają większego znaczenia.Irlandia – trzecia pod względem wielkości wyspa w Europie. Pod względem politycznym wyspa podzielona jest na dwie części: Irlandię i Irlandię Północną, która jest częścią Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
  Bere, Bear (irl. An tOileán Mór) - wyspa w zatoce Bantry, przy południowo-zachodnim wybrzeżu Irlandii i wyspy o tej samej nazwie, ma powierzchnię ok. 53 km².
  Zatoka na mapie wyspy

  Bantry (ang. Bantry Bay, irl. Cuan Baoi/Inbhear na mBárc/Bádh Bheanntraighe) – zatoka w hrabstwie Cork, na południowym zachodzie Irlandii, na wyspie o tej samej nazwie. Część Oceanu Atlantyckiego. Ma 3 do 4 km szerokości w głębi, a 10 km u wejścia i długość ok. 35 km.

  Ocean Atlantycki (Atlantyk) – drugi pod względem wielkości ocean na Ziemi pokrywający około jednej piątej jej powierzchni. Nazwa wywodzi się z mitologii greckiej i oznacza „Morze Atlasa”. Jak napisał Hezjod w swym eposie Prace i dni: „Ojciec Zeus utworzył, na krańcach zamieszkałego świata, gdzie nie docierają ludzie i nie mieszkają bogowie nieśmiertelni, otoczone pełnym głębokich wirów oceanem Wyspy Błogosławione, gdzie życie toczy się bez mozołu i smutku”. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Atlantycki.Kilometr (symbol: km) – powszechnie stosowana wielokrotność metra, podstawowej jednostki długości w układzie SI. Dokładniej, kilometr to 1000 metrów. Stowarzyszona i dość często używana jednostka powierzchni to kilometr kwadratowy (symbol: km²), a objętości – kilometr sześcienny (symbol: km³).
  Kotwica francuska wyłowiona z zatoki

  Nad zatoką leży miasto Bantry.

  Od sąsiedniej, położonej bardziej na północ, zatoki Kenmare oddziela Bantry półwysep Beara. Od południa zatoka Bantry jest ograniczona półwyspem Sheep's Head, za którym leży zatoka Dunmanus.

  W zatoce położone są wyspy, m.in. najważniejsze Bere i Whiddy.

  Bantry (irl. Beanntraí) – miasto w południowo-zachodniej Irlandii, w hrabstwie Cork, położone nad zatoką Bantry. Miasto jest ważnym ośrodkiem gospodarczym regionu, obok turystyki najważniejszą gałęzią gospodarki jest rybołówstwo.Whiddy (irl. Oileán Faoide) - wyspa w zatoce Bantry, przy południowo-zachodnim wybrzeżu Irlandii i wyspy o tej samej nazwie, ma powierzchnię ok. 13,6 km².

  W grudniu 1796 do zatoki wpłynęła francuska flota, zaś dwa lata później wybuchła nad zatoką rewolucja irlandzka.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Informacje o mieście i zatoce
 • Warto wiedzieć że... beta

  Rewolucja irlandzka miała miejsce w roku 1798. Był to wielomiesięczny konflikt niepodległościowy ludności irlandzkiej przeciwko brytyjskiemu panowaniu w Królestwie Irlandii.
  Beara (irl. Béara) - półwysep na południowo-zachodnim wybrzeżu Irlandii, na wyspie o tej samej nazwie, od północy ogranicza zatokę Kenmare, a od południa zatokę Bantry. Na półwyspie znajdują się dwa pasma wzniesień, Caha i Slieve Miskish.
  Cork (ang. Cork County, irl. Contae Chorcaí) – hrabstwo w Irlandii, najbardziej wysunięte na południowy zachód i największe spośród współczesnych hrabstw. Nazywane bywa buntowniczym hrabstwem, ponieważ często zajmowało w ważnych sprawach stanowisko przeciwne do większości Irlandii. Cork, stolica hrabstwa, jest drugim co do wielkości miastem Republiki Irlandii.
  Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.
  Język irlandzki, język iryjski (Gaeilge) – język z grupy goidelskiej (q-celtyckiej) języków celtyckich. Język narodowy Irlandczyków uznany został za język urzędowy niepodległej Irlandii (obok angielskiego). W 2011 około 1,77 miliona anglojęzycznych mieszkańców Irlandii zadeklarowało, że posiada jakąkolwiek znajomość swojego języka narodowego, wyniesioną głównie ze szkolnych lekcji. Na co dzień jako języka narodowego i ojczystego używa ok. 77 tys. osób, z czego ponad 66 tysięcy w regionach Gaeltacht, zaś liczba osób deklarujących używanie języka rzadziej niż codziennie wynosi ponad 700 tysięcy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.