• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bankgesellschaft Berlin AG

  Przeczytaj także...
  Bank komercyjny – wyspecjalizowana instytucja finansowa trudniąca się obsługą i organizowaniem ruchu pieniądza między jednostkami gospodarującymi i ludnością. Podstawowe zadania to gromadzenie środków pieniężnych, udzielenie kredytów i pożyczek oraz dokonywanie rozliczeń pieniężnych w obrocie krajowym i zagranicznym. Świadczy usługi klientowi masowemu. Usługi świadczone przez banki komercyjne są na gruncie prawa bankowego określane mianem czynności bankowych.Alexanderplatz (niem. plac Aleksandra) – centralny węzeł komunikacyjny i plac we wschodniej części Berlina. Plac został nazwany na cześć imperatora Rosji Aleksandra I, przez berlińczyków nazywany jest w skrócie Alex. Leży w dzielnicy Mitte i codziennie odwiedzany jest przez ponad 300 000 osób.
  Frankfurter Rundschau – niemiecki dziennik zaliczany do nurtu lewicowo-liberalnego, wydawany w nakładzie około 190 tys. egzemplarzy. Gazeta została założona 1 sierpnia 1945 z polecenia amerykańskich władz okupacyjnych, aby propagować idee wolnościowe i wartości demokratyczne.
  siedziba LBB przy Alexanderplatz w Berlinie

  Landesbank Berlin, LBB (dosłownie Bank Krajowy w Berlinie) – jeden z banków komercyjnych w Niemczech. Obecnie funkcjonuje pod nazwą Landesbank Berlin Holding.

  Bank jest kontynuatorem tradycji Berliner Sparkasse (Berlińskiej Kasy Oszczędnościowej) utworzonej w 1818. W wyniku późniejszych przekształceń własnościowych w 1998 utworzony został Bankgesellschaft Berlin, a dalsze przekształcenia, wywołane przez ujawnienie nieprawidłowości w funkcjonowaniu tej instytucji, doprowadziły w sierpniu 2006 do utworzenia Landesbank Berlin Holding w obecnym jego kształcie.

  Berlin – stolica, siedziba rządu Republiki Federalnej Niemiec. Największe miasto Niemiec, na prawach kraju związkowego. Zajmuje powierzchnię 890 km², zamieszkuje je blisko 3,5 mln osób. Jest największym po Londynie i Paryżu miastem w Unii Europejskiej.

  W grudniu 2008 gazeta "Frankfurter Rundschau" poinformowała, o kolejnym skandalu w tym banku: z bazy danych Landesbank Berlin skradzione miały zostać dane kart kredytowych kilkudziesięciu tysięcy klientów. Wkrótce jednak okazało się, że do kradzieży w rzeczywistości nie doszło, a przyczyną całego zamieszania był błąd dwóch pracowników firmy kurierskiej. Ukarani oni zostali pół roku później grzywnami w wysokości kilkuset euro każdy.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Dochodzenie w tej sprawie ujawniło skandal korupcyjny, nazywany "berlińskim skandalem bankowym" – Berliner Bankenskandal
  2. "Z Landesbank skradziono dane kart kredytowych", www.forsal.pl, 2008-12-13
  3. Kurierfahrer zahlen für Stollen-Diebstahl, www.zeit.de, 3.6.2009

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Dochodzenie Bankgesellschaft Berlin
 • Strona oficjalna banku • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.