• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bank of England  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Funt szterling (ang. pound sterling, £), nieoficjalna nazwa funt brytyjski, symbol międzynarodowy GBP – oficjalna jednostka monetarna w Wielkiej Brytanii.Mark Carney(ur. 16 marca 1965 w Fort Smith – kanadyjski ekonomista, naczelnik Banku Anglii od 1 lipca 2013. W latach 2008-2013 naczelnik Banku Kanady. Pierwszy obcokrajowiec będący Naczelnikiem Banku Anglii. Przez 15 lat pracował w Goldman Sachs.
  Bank of England

  Bank Anglii (ang. Bank of England) – centralny bank Wielkiej Brytanii zwany „strażnikiem brytyjskiego funta” (ang. the guardian of the British pound).

  Bank Anglii pełni rolę doradcy rządowego w sprawach polityki pieniężnej i na ile to możliwe, stabilizuje walutę, ustalając odpowiednie stopy procentowe. Do jego klientów należą też banki komercyjne oraz banki centralne innych krajów. W podziemnych skarbcach przechowywane są narodowe rezerwy złota. W innym bezpiecznym miejscu poza Londynem bank ten nadzoruje drukowanie banknotów. Od samego początku bank ten znajdował się w prywatnych rękach: w roku 1946 został upaństwowiony przez rząd Clementa Attlee.

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Wilhelm III Orański (ang. Wiliam III, hol. Willem III, właściwie Wilhelm Henryk Orański) (ur. 14 listopada 1650 w Hadze, zm. 8 marca 1702 w Londynie) – książę Oranii-Nassau, stadhouder Republiki Zjednoczonych Prowincji, król Anglii i Szkocji, pogrobowy syn Wilhelma II Orańskiego i Marii Stuart, córki króla Anglii i Szkocji Karola I.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 1.1 XVII wiek
 • 1.2 XVIII wiek
 • 1.3 XIX i XX wiek
 • 2 Siedziba Banku Anglii
 • 3 Kierownictwo Banku Anglii
 • 3.1 Naczelnicy Banku Anglii
 • 3.2 Główny kasjer Banku Anglii
 • 4 Przypisy
 • 5 Linki zewnętrzne


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Sir John Houblon (13 III 1632 – 10 I 1712) był pierwszym gubernatorem Banku Anglii. Piastował tę funkcję od roku 1694 do 1697.
  William Thompson (ur. w 1775 w Cork, zm. 1833 w hrabstwie Cork) – irlandzki pisarz zajmujący się problematyką filozoficzną, społeczną i ekonomiczną. Przedstawiciel socjalizmu ricardiańskiego, teoretyk ruchu spółdzielczego. Podstawą podziału bogactwa powinna być zdaniem Thompsona utylitarystyczna zasada "największego szczęścia dla możliwie największej liczby osób". Uważał, że motyw zysku może być zastąpiony w życiu gospodarczym przez motywację bardziej moralną i społecznie pożądaną. Postulował pokojową przebudowę społeczeństwa w kierunku socjalizmu.
  Sir John Henry Douglas Whitmore, 2nd Baronet (ur. 16 października 1937 roku w Grays) – brytyjski pisarz, biznesmen i kierowca wyścigowy.
  Parytet (z łac. paritas = pol. równość) – zasada równości proporcji dwóch lub więcej wielkości, określana prawnie a priori.
  Sir William Paterson (ur. w kwietniu 1658 w Tinwald, Dumfries and Galloway, Szkocja, zm. 22 stycznia 1719 w Londynie), był szkockim kupcem i ekonomistą. Sławny jako założyciel Banku Anglii (w 1694) i jeden z jego pierwszych dyrektorów. Wcześniej próbował zbudować szkocką kolonię handlową w Darién, która miała stać się zaczątkiem ni mniej ni więcej tylko nowego szkockiego imperium kolonialnego (było to jeszcze przed unią z roku 1707 między Szkocją a Anglią i powstaniem W. Brytanii). Pomysł został jednak storpedowany przez wrogość (najazd) Hiszpanów z Florydy i brak pomocy ze strony Londynu na którą bardzo liczono.
  Nikolaus Pevsner (ur. 30 stycznia 1902 w Lipsku, zm. 18 sierpnia 1983 w Londynie) - angielski historyk sztuki, zwłaszcza architektury, pochodzenia niemiecko-żydowskiego, działający od 1933 w Wielkiej Brytanii. Autor cenionych opracowań historii architektury europejskiej i angielskiej, zwłaszcza dotyczących ruchu modernistycznego oraz znanych przewodników po architekturze Anglii, Walii i Szkocji.
  George Forbes (ur. 12 marca 1869 w Christchurch - zm. 17 maja 1947 w Cheviot) - nowozelandzki polityk, w latach 1930-1935 pełnił funkcję premiera Nowej Zelandii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.