• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bank of America

  Przeczytaj także...
  Santander Consumer Bank SA – bank z hiszpańskiej grupy Banco Santander działający w Polsce pod szyldem Santander Consumer Bank S.A. od 2006 roku.Bank of America Center jest wieżowcem w Houston w Stanach Zjednoczonych. Został zaprojektowany przez Johnson/Burgee Architects i Kendall/Heaton. Budowa budynku rozpoczęła się w roku 1980, a zakończyła w 1983. Wybudowano go wokół istniejącego tu wcześniej 2 piętrowego budynku. Wykonany w stylu postmodernistycznym w połączeniu z neogotykiem. Do budowy użyto głównie granitów, stali i szkła. Ma 56 pięter i jest wysoki na 238 metrów.
  Bank of America Plaza – wieżowiec w Atlancie, w Stanach Zjednoczonych, o wysokości 311,8 metrów. Budynek został otwarty w 1992 i posiada 55 kondygnacji. Obecnie najwyższy wieżowiec w USA poza Nowym Jorkiem i Chicago. Jest 30. co do wysokości budynkiem na świecie. Jego największym dzierżawcą jest prawnicza firma Troutman Sanders LLP. Zaprojektowany przez Kevin Roche John Dinkeloo and Associates LLC i wybudowany za $436 milionów. Po zmierzchu iglica budynku jest podświetlana na żółto.

  Bank of America – jeden z największych banków świata. Pod względem wielkości aktywów zajmuje 1. miejsce w USA wśród banków. Ma siedzibę w Charlotte w Karolinie Północnej. Korzenie banku sięgają 1784, kiedy to został założony Bank of Massachusetts.

  Historia[ | edytuj kod]

  Bank of America powstał na skutek całego szeregu fuzji i przejęć. Nazwa pochodzi od założonego w 1923 w Los Angeles Bank of America. W 1929 bank ten połączył się z Bank of Italy. W 1982 bank kupił Seafirst Corporation, a w 1992 Security Pacific Corporation.

  Seattle – miasto w stanie Waszyngton. Leży pomiędzy Zatoką Puget a jeziorem Waszyngtona z ujściem na Pacyfik, prawie 108 mil (174 km) na południe od granicy z Kanadą.US Bank Tower (inne nazwy to Library Tower i First Interstate World Center) - wieżowiec położony przy 633 West Fifth Street w centrum Los Angeles (Kalifornia). Jest to dziewiąty co do wysokości budynek w Stanach Zjednoczonych zajmuje także 31 miejsce na liście najwyższych budynków świata. Jest to najwyższa na świecie budowla z lądowiskiem dla helikopterów. Biurowiec jest także najwyższym budynkiem w Ameryce Północnej na zachód od rzeki Missisipi i najwyższym budynkiem w stanie Kalifornia. Budowla została wzniesiona w latach 1987-1989 i otwarty w 1990 r. Wieżowiec o wysokości 310,3 m posiada 73 piętra oraz dwupoziomowy podziemny parking. Konstrukcja budynku została wzmocniona przed trzęsieniami ziemi tak, że wytrzyma ona wstrząsy o sile 8,3 w skali Richtera. Cała budowa kosztowała 350 000 000 dolarów. Obecnie wieżowiec jako najwyższa budowla w Los Angeles, wyróżniająca się charakterystyczną bryłą, jest wizytówką miasta.

  W 1998 Bank of America został kupiony przez NationsBank. Kupujący przyjął również nazwę Bank of America. Nowy bank przejął następnie FleetBoston Financial, którego korzenie sięgały do 1784.

  BankAmericard[ | edytuj kod]

  BankAmericard to poprzedniczka karty Visa. Bank of America był jej twórcą. Już w 1959 zaczął wydawać karty kredytowe pod tą nazwą. W 1976 nazwę zmieniono na Visa.

  Budynki banku[ | edytuj kod]

 • 555 California Street (San Francisco)
 • Bank of America Center (Houston)
 • Bank of America Corporate Center (Charlotte)
 • Bank of America Plaza (Atlanta)
 • Bank of America Plaza (Dallas)
 • Bank of America Tower (Los Angeles)
 • Bank of America Tower (Nowy Jork)
 • Columbia Center (Seattle)
 • Bank of America w Polsce[ | edytuj kod]

  Bank of America działał również w Polsce – pod nazwą Bank of America Polska SA. Od 1997 posiadał jedną placówkę w Warszawie, która zajmowała się obsługą głównie dużych przedsiębiorstw.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  W 2003 Bank of America Polska SA został nabyty przez Santander Consumer Bank.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Bank of America (ang. • hiszp.)
 • Profil banku (Yahoo!) (ang.)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Bank of America Plaza - Wieżowiec w Dallas, w stanie Teksas, w Stanach Zjednoczonych zlokalizowany na 901 Main Street. Budynek jest zbudowany w stylu modernistycznym. Wieżowiec ma 72 kondygnacje i liczy sobie 280.7 m co czyni go najwyższym obiektem w mieście. Wieżowiec jest także trzecim co do wysokości budynkiem w stanie Teksas. Budowa obiektu rozpoczęła się w 1983 r. Początkowe plany zakładały wielki kompleks czterech wież, z których ostatecznie wybudowano tylko Bank of America Plaza. Budowę zakończono w 1985 r. Dzięki jaskrawo-zielonym neonom, które ozdabiają budynek w nocy, mieszkańcy Dallas nazywają go "The Green Bouilding" albo "The Green Tower".
  Warto wiedzieć że... beta

  Charlotte (wymowa:/ˈʃɑrlət/) – miasto we wschodniej części USA, największe miasto stanu Karolina Północna (North Carolina).
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Visa – marka kart płatniczych należąca do Visa Inc., spółki giełdowej notowanej na giełdzie nowojorskiej jako NYSE: V z siedzibą w Foster City w USA.
  San Francisco – miasto i hrabstwo w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych, położone na półwyspie otoczonym przez Ocean Spokojny na zachodzie, zatokę San Francisco na wschodzie i cieśninę Golden Gate na północy. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Kalifornii i trzynaste w całym kraju. Ósme miasto w Stanach Zjednoczonych pod względem gęstości zaludnienia. San Francisco jest częścią obszaru metropolitalnego San Francisco Bay Area, którego liczba ludności przekracza 7,2 miliona.
  Karta kredytowa – karta płatnicza, której wydanie jest związane z przyznaniem limitu kredytowego przez bank. Operacje wykonane przez posiadacza karty rozliczane są w ciężar limitu.
  Bank of America Corporate Center - wieżowiec w Charlotte, w Stanach Zjednoczonych, o wysokości 265 m. Budynek został otwarty w 1992, posiada 60 kondygnacji.
  Columbia Center (inne nazwy to Bank of America Tower, Columbia Seafirst Center) - najwyższy budynek w Seattle. Wieżowiec został zaprojektowany przez Chestera L. Lindseya. Rozpoczęta w roku 1982 budowa trwała 3 lata, po jej ukończeniu wysoki na 295 metrów wieżowiec był najwyższym budynkiem po zachodniej stronie rzeki Missisipi, drugim co do wielkości na Zachodnim Wybrzeżu oraz dwunastym w całym USA. W budynku mieści się 76 kondygnacji o zagospodarowaniu biurowym oraz 7 pod ziemią, służących głównie za parkingi.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.