Bank Rozwoju Rady Europy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Państwa członkowskie w 2010 r.

Bank Rozwoju Rady Europy, BRRE (ang. Council of Europe Development Bank, CEB) – międzynarodowa instytucja finansowa z siedzibą w Paryżu, działająca pod auspicjami Rady Europy, utworzona 16 kwietnia 1956, jako Fundusz Przesiedleńczy Rady Europy dla Uchodźców oraz Przeludniania w Europie. Z czasem jego działalność rozwinęła się na finansowanie różnych projektów z zakresu szeroko rozumianej polityki społecznej.

Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski (PKO Bank Polski, PKO BP) – polski bank uniwersalny założony w 1919 jako Pocztowa Kasa Oszczędności, spółka akcyjna notowana od 2004 na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie; największy bank uniwersalny w Polsce; od 2009 prezesem banku jest Zbigniew Jagiełło.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

Od 2020 r. wspiera działania 42 państw członkowskich, w tym Polski, która przystąpiła do niego w 1998 r. (od tego czasu BRRE zatwierdził na rzecz polskich podmiotów kredyty na łączną kwotę 5,9 mld euro). Największymi udziałowcami BRRE są Francja, Niemcy i Włochy. Polska posiada 2,344% udziałów (11. udziałowiec pod względem wielkości).

Euro, ευρώ, евро (znak: €, kod ISO 4217: EUR) – nazwa przyjęta na posiedzeniu w Madrycie w grudniu 1995 roku – wspólna waluta europejska wprowadzona w miejsce walut krajowych. W formie gotówkowej została wprowadzona w obieg 1 stycznia 2002 r.Województwo pomorskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, położone w północnej Polsce. Siedzibą władz województwa jest Gdańsk. Obejmuje obszar o powierzchni 18 310,34 km².

Bank Rozwoju Rady Europy został powołany do realizacji celów społecznych poprzez udzielanie kredytów na preferencyjnych warunkach, w następujących obszarach:

 • wzmacnianie spójności społecznej (pomoc dla uchodźców, migrantów oraz osób wysiedlonych; tworzenie mieszkań dla osób z niskim dochodem; utrzymywanie trwałych miejsc pracy; poprawa warunków życia)
 • zarządzanie środowiskiem (ograniczanie skutków katastrof naturalnych i ekologicznych; ochrona środowiska; ochrona i odbudowa dziedzictwa historycznego i kulturowego)
 • wspieranie infrastruktury publicznej o znaczeniu społecznym (zdrowie; edukacja i szkolenie zawodowe; polepszanie usług administracyjnych i sądowych)
 • wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw.
 • Z kredytów BRRE korzystają w Polsce:

  Bank Gospodarstwa Krajowego – jedyny bank państwowy, z siedzibą w Warszawie. Powstał w roku 1924 z fuzji trzech banków publicznych: Polskiego Banku Krajowego, Państwowego Banku Odbudowy i Zakładu Kredytowego Miast Małopolskich. Inicjatywa utworzenia tego banku należała do Władysława Grabskiego.Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR, ang. European Bank for Reconstruction and Development, EBRD) – międzynarodowa instytucja finansowa, która została utworzona podczas obrad Rady Europejskiej w Strasburgu w dniach 8-9 grudnia 1989 roku.
 • województwa (mazowieckie, pomorskie, podkarpackie, łódzkie)
 • miasta (Kraków, Warszawa, Gdańsk, Szczecin, Łódź, Katowice)
 • banki i instytucje leasingowe (BGK, Bank BPH, BOŚ, PKO BP, BGŻ, BPS, SGB Bank, BZ WBK Leasing, Europejski Fundusz Leasingowy, SG Equipment Leasing Polska, VB Leasing Polska, Raiffeisen Leasing Polska).
 • BRRE udzielił także kredytów na rzecz Skarbu Państwa w następujących obszarach: wspieranie społecznego budownictwa czynszowego, łagodzenie skutków restrukturyzacji zatrudnienia w górnictwie węgla kamiennego w regionie śląskim oraz ochrona przeciwpowodziowa.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju
 • Europejski Bank Centralny
 • Bank Światowy
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Bank Rozwoju Rady Europy. gov.pl. [dostęp 2021-02-21].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Council of Europe Development Bank. coebank.org. [dostęp 16 maja 2012].
 • Europejski Fundusz Leasingowy SA — przedsiębiorstwo prowadzące działalność polegającą na udzielaniu leasingu, założone we Wrocławiu 13 czerwca 1991 roku. Od 1997 roku działa w formie spółki akcyjnej. Spółka była notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych od roku 2000, została wycofana z giełdy 20 stycznia 2005 roku.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Skarb Państwa – podmiot cywilnoprawnych (w tym majątkowych) praw państwa, z reguły osoba prawna reprezentująca państwo jako właściciela majątku, z wyłączeniem części pozostających we władaniu innych państwowych osób prawnych (m.in. funduszów celowych, przedsiębiorstw i banków państwowych, jednostek samorządu terytorialnego, samorządowych osób prawnych). Jako osoba prawna w obrocie prawnym jest równoprawna z innymi osobami prawnymi i fizycznymi (w przeciwieństwie do uprawnień władczych państwa).
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Województwo mazowieckie – jednostka podziału administracyjnego Polski, największe pod względem powierzchni i ludności województwo, znajdujące się w środkowej i wschodniej części Polski. Obejmuje obszar o powierzchni 35 558,47 km². Według danych z 2011 r. miało 5,29 mln mieszkańców. Siedzibą władz województwa jest Warszawa. Województwo zostało utworzone 1 stycznia 1999 r.
  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  Województwo podkarpackie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw utworzonych w 1999 roku. Powstało poprzez scalenie ziem dawnego województwa rzeszowskiego sprzed 1975 roku (z wyjątkiem powiatu gorlickiego), tj. województw przemyskiego i rzeszowskiego, oraz części krośnieńskiego, tarnobrzeskiego i tarnowskiego. Województwo zajmuje powierzchnię 17 846 km² i zajmuje 11 miejsce w kraju. Pod względem liczby mieszkańców (2 128 687 osób) znajduje się na 9 miejscu w Polsce. Jest najdalej na południe wysuniętym województwem Polski.
  Raiffeisen-Leasing GmbH – austriackie przedsiębiorstwo finansowe specjalizujące się w leasingu podmiotom gospodarczym. Udziałowcami spółki są Raiffeisen Zentralbank (51%) i banki landowe grupy Raiffeisen (49%).

  Reklama