• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bank Millennium

  Przeczytaj także...
  BIG Bank Gdański – bank komercyjny powstały w 1997 w wyniku fuzji Banku Inicjatyw Gospodarczych SA oraz Banku Gdańskiego SA. Prezesem banku był Bogusław Kott.Komitet Centralny Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (KC PZPR) – organ kierowniczy Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR) w latach 1948–90; najwyższa władza PZPR między zjazdami, kierująca całokształtem pracy partii.
  Bank komercyjny – wyspecjalizowana instytucja finansowa trudniąca się obsługą i organizowaniem ruchu pieniądza między jednostkami gospodarującymi i ludnością. Podstawowe zadania to gromadzenie środków pieniężnych, udzielenie kredytów i pożyczek oraz dokonywanie rozliczeń pieniężnych w obrocie krajowym i zagranicznym. Świadczy usługi klientowi masowemu. Usługi świadczone przez banki komercyjne są na gruncie prawa bankowego określane mianem czynności bankowych.
  Oddział Banku w Toruniu
  Oddział Banku na os. Wichrowe Wzgórze w Poznaniu

  Bank Millennium S.A.bank komercyjny z siedzibą w Warszawie. W 2013 r. był 7. bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów.

  Historia[]

  Pierwotnym wcieleniem dzisiejszego Banku Millennium był powstały w 1989 Bank Inicjatyw Gospodarczych. Początkowo 98% udziałów w nim posiadały Warta, Poczta Polska, PZU, centrala handlu zagranicznego Universal i Transakcja (spółka KC PZPR i ZSMP), a 2% posiadały osoby fizyczne. Jeden z pierwszych polskich banków komercyjnych oraz pierwszy bank notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

  Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji "Warta" (TUiR Warta S.A.) - towarzystwo ubezpieczeniowe, które działa na polskim rynku od roku 1920.Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie – instytucja publiczna mająca na celu zapewnienie możliwości obrotu papierami wartościowymi (takimi jak akcje, obligacje, prawa poboru itp.) oraz niebędącymi papierami wartościowymi instrumentami finansowymi (takimi jak opcje, kontrakty terminowe) dopuszczonymi do obrotu giełdowego. Obrót regulowany jest przez regulamin giełdy, szczegółowe zasady obrotu giełdowego, Komisję Nadzoru Finansowego oraz ustawy:

  W 1997 doszło do fuzji BIG SA z Bankiem Gdańskim SA w wyniku której powstał BIG Bank Gdański. Na początku 2003 BIG Bank Gdański przekształcono w działający do dziś pod tą samą marką Bank Millennium.

  Działalność[]

  Strategicznym inwestorem Banku Millennium jest portugalski Banco Comercial Portugues. W lutym 2011 roku, agencja Reuters poinformowała, iż główny udziałowiec Banco Comercial Portugues, zamierza sprzedać posiadane 65,51% akcji banku. W grudniu tego samego roku BCP odwołało decyzję o sprzedaży Banku Millennium. Obecnie w posiadaniu Banco Comercial Portugues znajduje się 50,1% akcji.

  Bank Gdański SA – bank komercyjny z siedzibą w Gdańsku, powstały w 1989 początkowo jako bank państwowy poprzez wydzielenie go ze struktury NBP. W 1997 nastąpiła fuzja Banku Gdańskiego SA z bankiem BIG SA w wyniku której powstał BIG Bank Gdański przekształcony następnie w Bank Millennium.Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.

  Grupa Banku Millenium[]

  Do grupy Banku Millennium należą:

 • Millennium Leasing
 • Millennium Dom Maklerski
 • Millennium Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych

 • Przypisy

  1. Millennium Bank: Podstawowe dane finansowe.
  2. „50 największych banków w Polsce”, Miesięcznik Bank, czerwiec 2014 (WP.pl: Największe polskie banki w 2013, data dostępu: 2015-05-15).
  3. Banki w czasie wielkich zmian chodziły krętymi ścieżkami, www.forbes.pl [dostęp 2016-06-22].
  4. Millennium na sprzedaż. [dostęp 19 października 2011].
  5. Bank Millennium nie zostanie sprzedany. [dostęp 16 stycznia 2012].
  6. Akcjonariusze - Relacje inwestorskie - Bank Millennium. [dostęp 16 kwietnia 2014].

  Linki zewnętrzne[]

 • Strona Banku Millennium SA. [dostęp 19 października 2011].
 • Inwestor TV Bank Millennium SA – oficjalny kanał telewizji korporacyjnej. [dostęp 19 października 2011].
 • Poczta Polska Spółka Akcyjna – jednoosobowa spółka skarbu państwa, zajmująca się świadczeniem usług pocztowych (doręczanie przesyłek, przekazów pocztowych, druków bezadresowych itp.), usług pieniężnych (wpłaty na rachunki, operacje oszczędnościowo-czekowe itp.), usług bankowych (na rzecz Banku Pocztowego SA), usług ubezpieczeniowych i usług kurierskich (Pocztex).Bank Inicjatyw Gospodarczych SA (BIG SA) – pierwszy w powojennej Polsce bank komercyjny z siedzibą w Warszawie działający pod swoją nazwą w latach 1989-1997. Prezesem banku był Bogusław Kott.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Osiedle Wichrowe Wzgórze (dawniej Kraju Rad) – osiedle mieszkaniowe w Poznaniu, na Winogradach, na osiedlu samorządowym Nowe Winogrady Północ.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Powszechny Zakład Ubezpieczeń, PZU (Grupa Kapitałowa Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA) – firma ubezpieczeniowa działająca w Polsce, spółka akcyjna.
  Związek Socjalistycznej Młodzieży Polskiej (ZSMP) − polskie stowarzyszenie, utworzone w 1976 r, zrzeszające osoby o poglądach lewicowych w wieku 15-35 lat. Jedym ze statutowych celów organizacji było krzewienie postawy sportowej rywalizacji i wrażliwości społecznej.
  Agencja Informacyjna Reutera (ang. Reuters Group plc) − jedna z najbardziej znanych i największych na świecie agencji prasowych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.