Bank Cukrownictwa
Ulica Karowa – ulica biegnąca od Wybrzeża Kościuszkowskiego do Krakowskiego Przedmieścia w Warszawie. Na całej długości posiada kategorię drogi powiatowej. Wolne Miasto Gdańsk (niem. Freie Stadt Danzig) – istniejące w okresie międzywojennym autonomiczne miasto-państwo, pod ochroną Ligi Narodów. Jego utworzenie było wynikiem przegranej Cesarstwa Niemieckiego w I wojnie światowej. Powstanie Wolnego Miasta Gdańska było kompromisem, który nie zadowolił Polaków, ani Niemców.
II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
Bank Cukrownictwa – bank działający w Poznaniu w okresie międzywojennym.
Historia[ | edytuj kod]
Został utworzony w 1921 z inicjatywy Związku Zachodnio-Polskiego Przemysłu Cukrowniczego. Następnie drogą fuzji przejął istniejący od 1886 Bank Ziemski, Tow. Akc. Utrzymywał oddziały – we Lwowie, Warszawie i Gdańsku, który po pewnym czasie został przeniesiony do Gdyni. Bank był współwłaścicielem dwóch banków w Wolnym Mieście Gdańsku – Brytyjsko-Polskiego Banku Handlowego S.A. (The British and Polish Trade Bank A.G.) (od 1926), oraz Bałtyckiego Banku Komisyjnego (Baltische Kommissions-Bank) A.G. (od 1934), jak i hotelu Bristol w Warszawie, z udziałem większościowym w latach 1928–1948.
Bank kontynuował działalność w czasie II wojny światowej na terenie Generalnego Gubernatorstwa. Utracił koncesję w 1946.
Siedziba[ | edytuj kod]
W 1921 siedziba banku mieściła się przy Starym Rynku 72-73, później na rogu (dzisiejszych) ul. Mielżyńskiego i 27 Grudnia. Na miejscu zburzonego pod koniec II wojny światowej gmachu w latach 1948–1954 powstał dom towarowy „Okrąglak”.
Bank był właścicielem budynku przy ul. Karowej 20 w Warszawie, w którym mieścił się jego stołeczny oddział.
Prezesi[ | edytuj kod]
Przypisy[ | edytuj kod]
- 100 lat tradycji warszawskiego BRISTOLU, [1].
- Jarosław Zieliński: Atlas dawnej architektury ulic i placów Warszawy. Tom 5. Idźkowskiego–Kawęczyńska. Warszawa: Biblioteka Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, 1999, s. 272. ISBN 83-909794-6-2.