• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bank Cukrownictwa

  Przeczytaj także...
  Ulica Karowa – ulica biegnąca od Wybrzeża Kościuszkowskiego do Krakowskiego Przedmieścia w Warszawie. Na całej długości posiada kategorię drogi powiatowej. Wolne Miasto Gdańsk (niem. Freie Stadt Danzig) – istniejące w okresie międzywojennym autonomiczne miasto-państwo, pod ochroną Ligi Narodów. Jego utworzenie było wynikiem przegranej Cesarstwa Niemieckiego w I wojnie światowej. Powstanie Wolnego Miasta Gdańska było kompromisem, który nie zadowolił Polaków, ani Niemców.
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Siedziba oddziału Banku Cukrownictwa przy ul. Karowej 20 w Warszawie

  Bank Cukrownictwa – bank działający w Poznaniu w okresie międzywojennym.

  Historia[ | edytuj kod]

  Został utworzony w 1921 z inicjatywy Związku Zachodnio-Polskiego Przemysłu Cukrowniczego. Następnie drogą fuzji przejął istniejący od 1886 Bank Ziemski, Tow. Akc. Utrzymywał oddziały – we Lwowie, Warszawie i Gdańsku, który po pewnym czasie został przeniesiony do Gdyni. Bank był współwłaścicielem dwóch banków w Wolnym Mieście GdańskuBrytyjsko-Polskiego Banku Handlowego S.A. (The British and Polish Trade Bank A.G.) (od 1926), oraz Bałtyckiego Banku Komisyjnego (Baltische Kommissions-Bank) A.G. (od 1934), jak i hotelu Bristol w Warszawie, z udziałem większościowym w latach 1928–1948.

  Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.The British and Polish Trade Bank A.G. (Brytyjsko-Polski Bank Handlowy S.A.) – działający w Gdańsku w latach 1926-1939 bank o kapitale angielsko-polsko-francuskim.

  Bank kontynuował działalność w czasie II wojny światowej na terenie Generalnego Gubernatorstwa. Utracił koncesję w 1946.

  Siedziba[ | edytuj kod]

  W 1921 siedziba banku mieściła się przy Starym Rynku 72-73, później na rogu (dzisiejszych) ul. Mielżyńskiego i 27 Grudnia. Na miejscu zburzonego pod koniec II wojny światowej gmachu w latach 1948–1954 powstał dom towarowy „Okrąglak”.

  Bank był właścicielem budynku przy ul. Karowej 20 w Warszawie, w którym mieścił się jego stołeczny oddział.

  Hotel Bristol – pięciogwiazdkowy hotel w Warszawie znajdujący się przy ulicy Krakowskie Przedmieście 42/44, położony w sąsiedztwie Pałacu Prezydenckiego. Jest on najstarszym i najdroższym działającym hotelem w Warszawie.Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  Prezesi[ | edytuj kod]

 • 1921-1924 – Alfred Chłapowski
 • od 1924 – Józef Żychliński
 • 1931-1935 – dr Leopold Hebda
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. 100 lat tradycji warszawskiego BRISTOLU, [1].
  2. Jarosław Zieliński: Atlas dawnej architektury ulic i placów Warszawy. Tom 5. Idźkowskiego–Kawęczyńska. Warszawa: Biblioteka Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, 1999, s. 272. ISBN 83-909794-6-2.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Statut banku
 • Generalne Gubernatorstwo (1939–1945) (czasem Generalna Gubernia, w skrócie GG; niem. Generalgouvernement für die besetzten polnischen Gebiete, dosłownie Generalne Gubernatorstwo dla okupowanych ziem polskich) – jednostka administracyjno-terytorialna utworzona na podstawie dekretu Adolfa Hitlera z 12 października 1939 z mocą obowiązującą od 26 października 1939, obejmująca część okupowanego wojskowo przez Niemcy terytorium II Rzeczypospolitej, która nie została wcielona bezpośrednio do Rzeszy.Okrąglak w Poznaniu – były dom towarowy znajdujący się w Poznaniu przy ul. Mielżyńskiego 17, na rogu ul. 27 Grudnia, zbudowany w latach 1948-1954 według projektu Marka Leykama. Obecnie budynek biurowo-usługowy.
  Warto wiedzieć że... beta

  Baltische Kommissions-Bank A.G. (Bałtycki Bank Komisyjny S.A.) – działający w Gdańsku w latach 1897-1939 bank o kapitale mieszanym polsko-gdańskim.
  Alfred Stefan Franciszek Chłapowski z Bonikowa h. Dryja (ur. 5 października 1874 w Bonikowie, zm. 19 lutego 1940 w Kościanie) – polski ziemianin, polityk, minister, dyplomata II Rzeczypospolitej, ekonomista.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.6 sek.