Banjo-Kazooie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Banjo-Kazooiekomputerowa gra platformowa wyprodukowana przez studio Rare i wydana przez Nintendo w 1998 roku. Początkowo ukazała się na konsoli Nintendo 64, natomiast w 2008 roku została wydana na Xbox Live Arcade. Bohaterami gry są lekkoduszny niedźwiedź Banjo i jego pyskata przyjaciółka - dzięcioł Kazooie, którzy wyruszają w pościg za czarownicą Gruntildą, odpowiedzialną za porwanie siostry Banjo - Tooty. Czarownica bowiem, postanowiła skraść urodę Tooty przy pomocy specjalnej machiny. Gra zawiera dziewięć otwartych poziomów, w których gracz musi zaliczyć serię wyzwań, polegających między innymi na rozwiązywaniu zagadek, pokonywaniu przeszkód, zbieraniu obiektów czy pokonywaniu przeciwników. Gra stała się prawdziwym hitem w czasach świetności konsoli Nintendo 64, sprzedając się w 3,650,000 egzemplarzach (zajmując dziesiątą pozycję na liście najlepiej sprzedających się gier N64), oraz uzyskała jedne z najwyższych, w tamtym czasie, ocen recenzentów gier wideo na całym świecie.

Rare Ltd. (wcześniej Ultimate Play the Game) – brytyjska firma zajmującą się tworzeniem gier wideo. Firmę założyli w 1982 roku bracia Tim i Chris Stamper, przy współpracy Carole Ward (dziewczyny, a później żony Chrisa Stampera) i Johna Latchbury, którego założyciele poznali na uczelni. Chris i John zajmowali się programowaniem, zaś Carole i Tim – grafiką.Xbox 360 – druga konsola gier wideo wyprodukowana przez firmę Microsoft. Została opracowana we współpracy z IBM, ATI i NEC. Xbox 360 to następca konsoli Xbox, konkuruje z Sony PlayStation 3 i Nintendo Wii w ramach siódmej generacji gier konsolowych. Platforma zintegrowana jest z usługą Xbox Live, usługą pozwalającą graczom na rywalizację w trybie online i pobieranie treści, takich jak gry zręcznościowe, dema gier, filmy z gier, programy telewizyjne oraz filmy.

W 2000 roku ukazała się kontynuacja zatytułowana - Banjo-Tooie (wydana również na Nintendo 64, a w 2009 roku na Xbox Live Arcade), która ponownie okazała się sporym sukcesem, jednak już nie tak spektakularnym jak poprzedniczka (sprzedając się w 1,490,000 egzemplarzy). W roku 2008 wskrzeszono przygody leśnych przyjaciół na konsoli Xbox 360 pod tytułem Banjo-Kazooie: Nuts & Bolts. Gra zebrała pochlebne recenzje, jednak nie powtórzyła sukcesu poprzedniczek.

IGN (Imagine Games Network) – amerykański internetowy serwis informacyjny, skupiający się głównie na grach komputerowych i wideo, założony w 1998 roku. Strona podzielona jest na "kanały": PC, Wii, Nintendo DS, Xbox 360, Xbox One, PlayStation 3, PlayStation 4, Vita, Wireless i Retro. Każdy kanał zawiera własne wiadomości, recenzje i zapowiedzi.Komputerowa gra platformowa (nazwa zwyczajowa: platformówka) – gra zręcznościowa polegająca głównie na poruszaniu bohatera po wielu mniej lub bardziej urozmaiconych poziomach, często po wielopoziomowych platformach (stąd nazwa gatunku), unikaniu pułapek i likwidacji bądź unikaniu przeciwników, a także zbieraniu różnych nagród i dodatków – takich jak pieniążków, kamieni szlachetnych, dodatkowych żyć czy power-upów.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Peer Schneider: Banjo-Kazooie Review. IGN. [dostęp 2012-12-10].
  2. Erik Brudvig: Banjo-Kazooie Review (2008). IGN. [dostęp 2012-12-10].
Reklama