• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Banie Mazurskie - gmina

  Przeczytaj także...
  Janki – mała osada śródleśna w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie gołdapskim, w gminie Banie Mazurskie.Klewiny – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie gołdapskim, w gminie Banie Mazurskie.
  Gmina Kruklanki – gmina wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie giżyckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie suwalskim.

  Banie Mazurskiegmina wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie gołdapskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie suwalskim; w latach 19992001 wchodziła w skład powiatu giżyckiego.

  Siedziba gminy to Banie Mazurskie.

  Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwały 4033 osoby. Natomiast według danych z 31 grudnia 2019 roku gminę zamieszkiwało 3671 osób.

  Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).Rogale (niem. Rogahlen) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie gołdapskim, w gminie Banie Mazurskie.

  Struktura powierzchni[ | edytuj kod]

  Według danych z roku 2002 gmina Banie Mazurskie ma obszar 205,02 km², w tym:

 • użytki rolne: 58%
 • użytki leśne: 30%
 • Gmina stanowi 26,56% powierzchni powiatu.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Dane z 30 czerwca 2004:

  Wróbel – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie gołdapskim, w gminie Banie Mazurskie.Pomnik przyrody – prawnie chroniony twór przyrody, szczególnie cenny ze względów naukowych, zabytkowych, kulturowych i innych.
 • Piramida wieku mieszkańców gminy Banie Mazurskie w 2014 roku.
  Piramida wieku Gmina Banie Mazurskie.png
 • Ochrona przyrody[ | edytuj kod]

  Na terenie gminy znajdują się 3 pomniki przyrody:

  Sołectwa[ | edytuj kod]

  Banie Mazurskie, Dąbrówka Polska, Grodzisko, Gryżewo, Jagiele, Jagoczany, Kierzki, Lisy, Miczuły, Mieduniszki Małe, Obszarniki, Rogale, Sapałówka, Skaliszkiejmy, Surminy, Ściborki, Wróbel, Zawady, Ziemiany, Żabin.

  Pozostałe miejscowości[ | edytuj kod]

  Antomieszki, Audyniszki, Biały Dwór, Borek, Brożajcie, Budziska, Czupowo, Dąbrówka Polska (osada), Grunajki, Janki, Jeglewo, Kiermuszyny Małe, Kiermuszyny Wielkie, Klewiny, Kruki, Kulsze, Liski, Maciejowa Wola, Mieczkówka, Mieczniki, Mieduniszki Wielkie, Nowiny, Radkiejmy, Rapa, Różanka-Dwór, Stadnica, Stare Gajdzie, Stary Żabin, Szarek, Śluza, Ustronie, Węgorapa, Widgiry, Wólka, Zakałcze Wielkie, Zapały, Zielony Lasek, Ziemianki, Żabin Graniczny, Żabin Rybacki.

  Kierzki – wieś sołecka w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie gołdapskim, w gminie Banie Mazurskie.Dąbrówka Polska – osada w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie gołdapskim, w gminie Banie Mazurskie.

  Sąsiednie gminy[ | edytuj kod]

  Budry, Gołdap, Kowale Oleckie, Kruklanki, gmina Pozezdrze. Gmina sąsiaduje z Rosją.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. http://www.polskawliczbach.pl/gmina_Banie_Mazurskie, w oparciu o dane GUS.
  2. Baza Demograficzna – Tablice predefiniowane – Wyniki badań bieżących; Stan i struktura ludności; Ludność według płci i miast (pol.). GUS. [dostęp 2010-09-14].
  3. l, Ludność. Stan i struktura ludności oraz ruch naturalny w przekroju terytorialnym (stan w dniu 31.12.2019), 31 grudnia 2019.
  4. Portal Regionalny i Samorządowy REGIOset (pol.). regioset.pl. [dostęp 2010-09-14].
  5. Wykaz pomników przyrody Urzędu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, stan na rok 2007. [dostęp 21-06-2012].
  Gryżewo – wieś sołecka w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie gołdapskim, w gminie Banie Mazurskie. Położone nieopodal leśne Jez. Ciche jest w sezonie letnim atrakcją turystyczną.Gmina Pozezdrze – gmina wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie węgorzewskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie suwalskim a w latach 1999-2001 w powiecie giżyckim.
  Warto wiedzieć że... beta

  Żabin (niem. Klein Szabienen) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie gołdapskim, w gminie Banie Mazurskie.
  Antomieszki – osada w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie gołdapskim, w gminie Banie Mazurskie.
  Kiermuszyny Małe – kolonia w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie gołdapskim, w gminie Banie Mazurskie.
  Jagoczany (niem. do 1938 Jagotschen, 1938-1945 Gleisgarben) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie gołdapskim, w gminie Banie Mazurskie.
  Stadnica – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie gołdapskim, w gminie Banie Mazurskie, w sołectwie Wróbel.
  Kruki (niem. do 1938 Krugken, 1938-1945 Krucken) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie gołdapskim, w gminie Banie Mazurskie, w sołectwie Jagiele.
  Miczuły – wieś sołecka w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie gołdapskim, w gminie Banie Mazurskie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.051 sek.