• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bangi

  Przeczytaj także...
  Metropolia Bangi – metropolia Kościoła rzymskokatolickiego obejmująca obszar Republiki Środkowoafrykańskiej. Składa się z metropolitalnej archidiecezji Bangi i ośmiu diecezji. Metropolia została erygowana 14 września 1955 r. bullą Dum tantis papieża Piusa XII. Od 2012 r. godność metropolity sprawuje arcybiskup Dieudonné Nzapalainga.Pointe-Noire – miasto w Kongu, w departamencie Pointe-Noire (do 2004 roku ośrodek administracyjny departamentu Kouilou), nad Oceanem Atlantyckim. Około 715,3 tys. mieszkańców. Drugie co do wielkości miasto kraju. Siedziba rzymskokatolickiej diecezji Pointe-Noire.
  Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.

  Bangi (fr. Bangui) – stolica i największe miasto Republiki Środkowoafrykańskiej, położone w południowej części kraju na zachodnim brzegu rzeki Ubangi. Zostało założone w 1889 roku jako fort wojsk francuskich.

  Bangi było również miejscem działalności rebeliantów i zniszczeń spowodowanych przez bunty na tle politycznym. Przez te wydarzenia miasto w 1996 roku zostało ogłoszone jednym z najbardziej niebezpiecznych miast na świecie.

  Historia[ | edytuj kod]

  Założone w 1889 roku. Od 1905 roku było stolicą francuskiej kolonii Ubangi-Szari. Od 1960 roku jest stolicą niepodległej Republiki Środkowoafrykańskiej.

  Archidiecezja Bangi (łac.: Archidioecesis Banguensis) – rzymskokatolicka archidiecezja w Republice Środkowoafrykańskiej, podlegająca pod metropolię Bangi.Język sango - język z grupy adamawa-ubangi z wielkiej rodziny nigero-kongijskiej, używany w Republice Środkowoafrykańskiej oraz przygranicznych terenach Czadu, Kamerunu, Demokratycznej Republiki Konga i Republiki Konga. W Republice Środkowoafrykańskiej oraz wzdłuż biegu rzeki Ubangi pełni rolę języka wehikularnego.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Po uzyskaniu niepodległości przez Republikę Środkowoafrykańską w 1960 roku nastąpił rozwój i coraz większa urbanizacja. Skutkiem tego był duży wzrost liczby ludności miasta, w 1975 roku było to 279 800 mieszkańców, w 1988 roku było – 427 435 osób, w 1994 roku 524 000 mieszkańców. W 2012 r. szacowano populacje na 734,350 osób.

  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  W kraju oficjalnymi językami są język francuski oraz język Sango. Język Sango jest używany przez ok. 90% mieszkańców. Język ten został uproszczony przez chrześcijańskich misjonarzy, i dzięki temu jest używany do dziś.

  Rzeka Ubangi niedaleko Bangi

  Gospodarka[ | edytuj kod]

  Przemysł: spożywczy, drzewny, włókienniczy, cementowy, energetyczny. W mieście działają szlifiernie diamentów.

  Bangi jest główną siedzibą Wspólnoty Gospodarczej i Monetarnej Afryki Środkowej.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Brazzaville – największe miasto, stolica administracyjna i finansowa Konga, położone nad rzeką Kongo. Ludność wynosi ok. 1 252 000 (2010), co stanowi ponad 30% ludności tego kraju. Ciekawostką jest fakt, że naprzeciwko Brazzaville znajduje się Kinszasa (stolica Demokratycznej Republiki Konga), która posiada ponad 9 milionów mieszkańców. Konurbacja obu miast zamieszkuje około 11 milionów ludzi. Jest to jedyny przypadek na świecie, gdzie stolice dwóch państw leżą naprzeciwko siebie na dwóch przeciwnych brzegach rzeki.

  Transport[ | edytuj kod]

 • połączenia drogowe z Czadem, Kamerunem, Demokratyczną Republiką Konga i Sudanem
 • międzynarodowy port lotniczy w odległości 7 km od centrum
 • połączenia rzeczne z Pointe-Noire oraz Brazzaville
 • Uczelnie[ | edytuj kod]

 • Uniwersytet Bangijski
 • Sport i rekreacja[ | edytuj kod]

  W mieście znajduje się stadion narodowy mogący pomieścić 20 tysięcy osób.

  Sudan – państwo, położone w północno-wschodniej części Afryki nad Morzem Czerwonym. Do 9 lipca 2011 roku, był największym państwem w Afryce. Po secesji południowej części, spadł na trzecie miejsce ustępując miejsca Algierii i DRK.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Religia[ | edytuj kod]

  Miasto jest siedzibą metropolii i archidiecezji Bangi.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Dane statystyczne miasta. World Gazetteer. [dostęp 2012-01-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-28)].
  2. Bangi – WIEM, darmowa encyklopedia, portalwiedzy.onet.pl [dostęp 2017-09-03].
  3. Central African Republic in pictures : Doeden, Matt : Free Download, Borrow, and Streaming : Internet Archive [dostęp 2020-10-19] (ang.).
  4. Central African Republic: Prefectures, Major Cities & Towns - Population Statistics in Maps and Charts, www.citypopulation.de [dostęp 2020-10-19] (ang.).
  5. Merriam-Webster's Collegiate Encyclopedia - Merriam-Webster, Inc - Google Książki, books.google.pl [dostęp 2020-10-19].
  6. Central African Republic | Culture, History, & People | Britannica, www.britannica.com [dostęp 2020-10-19] (ang.).

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Encyklopedia Audiowizualna Britannica • Geografia. Cz. 1. 2006. ISBN 978-83-60563-07-6.
 • Barthelemy Boganda Stadium w Bangi jest stadionem narodowym w Republice Środkowoafrykańskiej. Jest obecnie używany głównie dla meczów piłki nożnej. Stadion ma pojemność 20 000 osób. Został nazwany na cześć byłego prezydenta kraju, Barthélemy’ego Bogandy. Uniwersytet Bangijski, Uniwersytet w Bangi (fr. Université de Bangui) – uczelnia publiczna znajdująca się w Bangi, stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej.
  Warto wiedzieć że... beta

  Stolica - inaczej kapitol to miasto, w którym znajduje się siedziba centralnych organów państwa lub główne miasto okręgu, rejonu, województwa, powiatu, krainy historycznej itp.
  Czad, Republika Czadu (fr. Tchad, République du Tchad, arab. جمهوريّة تشاد [Jumhuriyat Tashad]) – państwo śródlądowe w środkowej Afryce. Graniczy od północy z Libią, od wschodu z Sudanem, od południa z Republiką Środkowoafrykańską, od południowego zachodu z Kamerunem i Nigerią, a od zachodu z Nigrem.
  Kamerun, Republika Kamerunu (fr. Cameroun, République du Cameroun, ang. Cameroon, Republic of Cameroon) – państwo w środkowej Afryce, nad Zatoką Gwinejską. Graniczy z Nigerią, Czadem, Republiką Środkowoafrykańską, Kongiem, Gabonem i Gwineą Równikową. Kamerun jest członkiem ONZ, Unii Afrykańskiej i innych organizacji międzynarodowych.
  Republika Środkowoafrykańska (franc. République centrafricaine) – państwo w środkowej Afryce, w dorzeczach rzek Konga i Szari, graniczące z Kamerunem, Czadem, Sudanem, Sudanem Południowym, Demokratyczną Republiką Konga i Kongiem.
  Port lotniczy Bangi – międzynarodowy port lotniczy położony 7 km na północny zachód od centrum Bangi. Jest największym portem lotniczym w Republice Środkowoafrykańskiej.
  Demokratyczna Republika Konga (fr. République démocratique du Congo) – drugie pod względem wielkości państwo Afryki, położone w jej środkowej części, w dorzeczu rzeki Kongo, u której ujścia posiada 37 km dostępu do Oceanu Atlantyckiego. Nazwa, oznaczająca myśliwy, pochodzi od ludu Bakongo. W okresie kolonialnym DR Konga występowała jako Wolne Państwo Kongo (do 1908) i Kongo Belgijskie (do 1960), a po uzyskaniu niepodległości w latach 1971-1997 jako Zair. Dla odróżnienia od sąsiadującej Republiki Konga (Kongo-Brazzaville), DR Konga występowała również jako Kongo-Léopoldville, a obecnie po zmianie nazwy stolicy, jako Kongo-Kinszasa.
  Ubangi (fr. Oubangui) – rzeka w Kongu, Republice Środkowoafrykańskiej i Demokratycznej Republice Konga. Długość wynosi 1300 km (z Uele 2300 km), powierzchnia dorzecza 770 tys. km². Rzeki źródłowe Bomu i Uele.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.894 sek.