• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bamenda

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Bafut to miasto w Kamerunie, w Regionie Północno-Zachodniej na północ od miasta Bamenda. Było niegdyś ośrodkiem potężnego królestwa ludu Tikar. Najsłynniejszą budowlą miasta jest pałac królewski (obecnie siedziba muzeum). Odbywa się tu popularny festiwal. Niedaleko miasta znajduje się ogród botaniczny ukazujący przyrodę sawanny.
  Departament Mezam - departament w Prowincji Północno-Zachodniej w Kamerunie ze stolicą w Bamenda. Na powierzchni 1 745 km² żyje około 465,6 tys. mieszkańców.

  Bamenda lub Abakwa – czwarte pod względem wielkości miasto w Kamerunie, stolica Prowincji Północno-Zachodniej i departamentu Mezam. Liczy około 419,4 tys. mieszkańców, głównie członków ludu Tikar. Jest położone na malowniczych wzgórzach.

  Przez miasto przebiega droga krajowa nr 6. W mieście znajduje się lokalne lotnisko.

  Ośrodek handlu, rzemiosła i przemysłu spożywczego.

  Bali to miasto w Kamerunie, w Prowincji Północno-Zachodniej na zachód od miasta Bamenda. Liczy około 76,6 tys. mieszkańców. Było niegdyś ośrodkiem lokalnego królestwa. Pozostałością po tych czasach jest pałac. Odbywa się tu popularny festiwal.Liga Narodów (ang. League of Nations, fr. Société des Nations) – nieistniejąca już organizacja międzynarodowa powstała z inicjatywy prezydenta Stanów Zjednoczonych Woodrowa Wilsona. Statut Ligi został przyjęty przez konferencję pokojową w Wersalu 28 czerwca 1919 r. Stał się on częścią traktatu wersalskiego i wszedł w życie po ratyfikacji 10 stycznia 1920 roku.

  W niewielkiej odległości na północ od Bamenda'y znajduje się długa na 367 km obwodnica przebiegająca przez najpiękniejsze góry Kamerunu. W pobliżu tej drogi mieści się góra Mount Oku (3000 m n.p.m.), rezerwat zwierzyny rzeki Kimbi, wodospady na rzece Mentchum, pałac wodza w Bafut i świątynia o kształcie piramidy w Akum, pałace w Mankon i Bali.

  Departament – jednostka podziału administracyjnego Kamerunu. Administracją rządową na szczeblu departamentu kieruje mianowany przez Prezydenta Prefekt. Poszczególne Prowincje są podzielone na następujące departamenty:I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.

  Bamenda jest silnym ośrodkiem politycznym - wywodzi się stąd największa opozycyjna partia polityczna - Social Democratic Front.

  W przeszłości na terenie obecnego miasta lud Tikar opierał się najazdom otaczających go plemion. W XVIII wieku dołączył do sojuszu obronnego, utworzonego przez lud Mbum. W XIX wieku miasto znalazło się pod panowaniem niemieckim. Po pokonaniu Niemiec w I wojnie światowej Liga Narodów podzieliła niemiecką kolonię pomiędzy Wielką Brytanię i Francję. Zachodnia część Kamerunu z Bamendą została połączona z kolonią Nigeria, zaś wschodnia pozostała pod administracją francuską. W wyniku plebiscytu przeprowadzonego w 1961 część brytyjskiego Kamerunu została włączona do Nigerii, reszta zaś przyłączyła się do niepodległego Kamerunu. Ślady niemieckiej obecności są w mieście dostrzegalne do tej pory.

  Region Północno-Zachodni (ang. Northwest Region, fr. Région du Nord-Ouest) – region Kamerunu. Jego stolica to Bamenda. Obszar 17 812 km² zamieszkuje około 1 237 tys. ludzi (1987).Kamerun, Republika Kamerunu (fr. Cameroun, République du Cameroun, ang. Cameroon, Republic of Cameroon) – państwo w środkowej Afryce, nad Zatoką Gwinejską. Graniczy z Nigerią, Czadem, Republiką Środkowoafrykańską, Kongiem, Gabonem i Gwineą Równikową. Kamerun jest członkiem ONZ, Unii Afrykańskiej i innych organizacji międzynarodowych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.006 sek.