Baltimore Orioles

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Baltimore Orioles – drużyna baseballowa grająca we wschodniej dywizji American League z siedzibą w Baltimore w stanie Maryland. Przydomki zespołu to The O's i The Birds.

New York Mets – drużyna baseballowa z Nowego Jorku, grająca we wschodniej dywizji National League. Dwukrotny zwycięzca w World Series.Texas Rangers - drużyna baseballowa grająca w zachodniej dywizji American League, ma siedzibę w Arlington w stanie Teksas.

Historia[ | edytuj kod]

Milwaukee Brewers w 1899 roku.
Memorial Stadium w 1991.
Adam Jones i Nick Markakis podczas meczu rozegranego 12 kwietnia 2009 przeciwko Tampa Bay Rays na Camden Yards.

Milwaukee Brewers/St. Louis Browns[ | edytuj kod]

Klub powstał w 1894 jako Milwaukee Brewers, a w 1901 był jednym z ośmiu założycieli American League. Po zakończeniu sezonu 1901 siedzibę zespołu przeniesiono do St. Louis, a nazwę zmieniono na Browns na cześć dziewiętnastowiecznego klubu z tego miasta St. Louis Brown Stockings. Po raz pierwszy zespół wygrał American League w 1944 (z bilansem 89–65) i awansował do World Series, w których uległ St. Louis Cardinals w sześciu meczach.

Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Jackie Roosevelt Robinson (ur. 31 stycznia 1919, zm. 24 października 1972) – amerykański baseballista, który występował głównie na pozycji drugobazowego. Jako pierwszy afroamerykanin w XX wieku zagrał w amerykańskiej Major League Baseball.

W sezonie 1953 Browns uzyskali bilans 54–100, a średnia widzów na jedno spotkanie wyniosła 1930. W efekcie właściciele klubu jednogłośnie podjęli decyzję o przeniesieniu siedziby do Baltimore w stanie Maryland.

Baltimore Orioles[ | edytuj kod]

Pierwszy mecz Orioles rozegrali 13 kwietnia 1954 w Detroit przeciwko Tigers. W 1966 zespół awansował do World Series, w którym pokonał Los Angeles Dodgers w czterech meczach. W sezonie 1969 Orioles po raz pierwszy przekroczyli pułap 100 zwycięstw w jednym sezonie (bilans 109–53, co do dziś jest rekordem klubu), jednak ulegli w World Series New York Mets 1–4.

Encyklopedia Britannica (ang. Encyclopædia Britannica) – najstarsza wydawana do chwili obecnej i najbardziej prestiżowa encyklopedia angielskojęzyczna. Artykuły w niej zamieszczane uważane są powszechnie przez czytelników za obiektywne i wiarygodne.Mecz Gwiazd ligi MLB, znany również jako "Letni Klasyk" (ang. Midsummer Classic) to coroczny mecz pomiędzy zawodnikami z National League a zawodnikami z American League, wybieranych przez fanów, zawodników, trenerów i menedżerów. Mecz Gwiazd rozgrywany jest zazwyczaj w drugi wtorek lipca i stanowi symboliczną połowę sezonu rozgrywek MLB. W latach 1959-1962, każdego sezonu rozgrywane były 2 mecze. Zwyczajowo zawodnicy występujący w ten dzień mają założone swoje klubowe stroje.

W ciągu następnych czternastu sezonów zespół czterokrotnie grał w World Series, dwukrotnie zwyciężając (w 1970 i 1983 roku). W 1991 klub po 38 latach występów na Memorial Stadium, przeniósł się nowo wybudowany obiekt Oriole Park at Camden Yards, mogącym pomieścić 48 tysięcy widzów. Kolejny awans do postseason Orioles uzyskali w 1996, przegrywając w American League Championship Series z New York Yankees 1–4. Rok później zespół uległ na tym samym etapie rozgrywek 2–4 Cleveland Indians. Od 1998 do 2011 Orioles ani razu nie uzyskali dodatniego bilansu zwycięstw i porażek.

American League Championship Series (ALCS) – w Major League Baseball po raz pierwszy miały miejsce w 1969 roku po przystąpieniu do American League dwóch nowych zespołów i podzieleniu jej na dwie dywizje: West Division i East Division. Zwycięzcy obydwu dywizji przystępowali do American League Championship Series, zaś wygrany zespół w ALCS do World Series. Początkowo obowiązywał format best-of-five i grano do trzech wygranych meczów. Od sezonu 1985 serie rozgrywane są w formacie best-of-seven.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

W sezonie 2012 zwyciężając w 93 meczach i zajmując 2. miejsce w AL East, zespół uzyskał dziką kartę i po pokonaniu Texas Rangers w spotkaniu w ramach Major League Baseball Wild Card Game, uległ New York Yankees w American League Division Series 2–3.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]




Warto wiedzieć że... beta

American League (AL) − jedna z dwóch lig będących częściami Major League Baseball. Nazywana czasem Junior Circuit w odróżnieniu od National League (Senior Circuit), ligi powstałej 25 lat wcześniej.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Cleveland Indians - drużyna baseballowa grająca w dywizji centralnej American League, ma siedzibę w Cleveland w stanie Ohio. Dwukrotny zwycięzca w World Series.
Oriole Park at Camden Yards – stadion baseballowy w Baltimore w stanie Maryland, na którym swoje mecze rozgrywa zespół Baltimore Orioles.
Major League Baseball (MLB) − najważniejsza amerykańska liga baseballu. Uczestniczy w niej 30 drużyn. Składa się z dwóch lig: National League i American League, a każda dzieli się na trzy dywizje (wschodnia, centralna i zachodnia).
American League Division Series (ALDS) – w Major League Baseball pierwsza runda w postseason, w której rywalizuje się do trzech zwycięstw. Zwycięzca awansuje do American League Championship Series.

Reklama