• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ballada o Busterze Scruggsie  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Saul Rubinek (ur. 2 lipca 1948 w Wolfratshausen) – kanadyjski aktor, reżyser, producent i dramaturg, znany z pracy w telewizji, filmie i teatrze.Netflix NASDAQ: NFLX - największa wypożyczalnia filmów DVD na świecie, oferująca za stałą opłatą wypożyczanie filmów poprzez media strumieniowe oraz za pośrednictwem poczty na terenie Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii i Irlandii.
  Tim Blake Nelson (2016)
  James Franco (2011)
  Zoe Kazan (2017)

  Ballada o Busterze Scruggsie (ang. The Ballad of Buster Scruggs) – amerykański western, antologia filmowa braci Coen z 2018 roku, który był nominowany m.in. do trzech Oscarów.

  Opis fabuły[ | edytuj kod]

  „The Ballad of Buster Scruggs”[ | edytuj kod]

  Buster Scruggs to śpiewający kowboj, który ciągle pakuje się w kłopoty, prowokując strzelaniny z bandytami. Wychodzi z nich jednak cało, gdyż jest niezwykle szybkim i celnym strzelcem. Nie brak mu także sprytu, dzięki czemu może sobie poradzić nawet nie mając rewolweru pod ręką. Spotyka jednak swój koniec, gdyż odnajduje go podobny mu mężczyzna, który nie dość, że szybciej strzela, to również lepiej śpiewa.

  Antologia filmowa – fragmenty kilku różnych filmów dobrane według jednego klucza (np. tematu, motywu fabularnego, gatunku, występującego aktora czy wytwórni, która je wyprodukowała) i połączone w jeden film fabularny.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  „Near Algodones”[ | edytuj kod]

  Młody kowboj rabuje niewielki bank, lecz ucieczkę uniemożliwia mu pomysłowy kasjer, który go obezwładnia i, jak się potem okazuje, oddaje w ręce grupy jeźdźców ścigającej przestępców. Mężczyzna budzi się pod samotnym drzewem stojącym na pustkowiu, siedząc na koniu z pętlą na szyi. Jego oprawcy zostają jednak w ostatnim momencie zabici przez Indian. Uwalnia go dopiero przechodzący w pobliżu poganiacz bydła, przez którego bohater zostaje złapany z kradzionymi zwierzętami i tym razem nikt go nie ratuje od stryczka.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Liam Neeson, właściwie William John Neeson (ur. 7 czerwca 1952 w Ballymenie) – północnoirlandzki aktor filmowy i teatralny, nominowany do Oscara za główną rolę w filmie Lista Schindlera.

  „Meal Ticket”[ | edytuj kod]

  Starzejący się impresario podróżuje z młodym aktorem, który nie ma rąk ani nóg, lecz ma talent do monologów – recytuje m.in. Szekspira i Shelleya. Publiczność w czasie kolejnych występów jest jednak coraz mniejsza, a konkurencja prosperuje – w okolicy pojawia się impresario występujący z kurczakiem, który najwyraźniej potrafi liczyć. Stary mężczyzna wykupuje kurę, przez co artysta staje się zbędnym ciężarem i impresario się go pozbywa.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage, prestiżowy i jeden z największych na świecie festiwali filmowych poświęcony sztuce operatorów filmowych. Podczas Camerimage odbywają się spotkania z operatorami filmowymi, projekcje filmowe, a także warsztaty i seminaria prowadzone przez wybitnych operatorów i reżyserów. Od początku organizacją festiwalu zajmuje się Fundacja Tumult. Twórcą i dyrektorem festiwalu jest Marek Żydowicz.

  „All Gold Canyon”[ | edytuj kod]

  Doświadczony poszukiwacz złota przybywa do doliny nieskażonej obecnością człowieka i zaczyna szukać złota nad strumieniem. Z czasem udaje mu się ustalić prawdopodobną lokalizację żyły złota i zaczyna tam kopać. Gdy ją w końcu znajduje, okazuje się, że na to tylko czekał młody człowiek, który strzela poszukiwaczowi w plecy, a po chwili wchodzi do dołu. Stary mężczyzna przestaje udawać martwego i zabija swego adwersarza, a rana okazuje się niegroźna.

  Harry Melling (właśc. Henry Arthur David Melling, ur. 13 marca 1989 w Londynie) – brytyjski aktor, znany przede wszystkim z roli Dudleya Dursleya w serii filmów o Harrym Potterze.Śpiewający kowboj (ang. Singing cowboy) – typ filmowej postaci, najczęściej o zabarwieniu komicznym, wprowadzony do niskobudżetowych westernów w latach trzydziestych i czterdziestych XX w.

  „The Gal Who Got Rattled”[ | edytuj kod]

  Alice Longabaugh i jej brat Gilbert wyruszają z konwojem krytych wozów w podróż do Oregonu. Gilbertowi wkrótce zaczyna dokuczać kaszel i umiera. Kobiecie pomaga jeden z przewodników wyprawy, który z czasem postanawia się z nią ożenić. Alice jednak niespodziewanie odłącza się od konwoju i wpada w zasadzkę Indian.

  Clancy Brown (ur. 5 stycznia 1959 w Urbana w stanie Ohio) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny. Podkłada często głos w grach komputerowych. Wysoki (192 cm) z głęboki głosem, często obsadzany jest w rolach czarnych charakterów.Szlak oregoński – jeden z najważniejszych kierunków migracji osadników na zachód Stanów Zjednoczonych. Pionierzy „Dzikiego Zachodu” podróżowali tym szlakiem krytymi wozami w XIX wieku rozpoczynając liczącą około 3000 km wędrówkę z St. Louis. W latach 1841-1869 droga osadników wiodła przez tereny dzisiejszych stanów: Missouri, Kansas, Nebraska, Wyoming, Idaho i Oregon, aż do wybrzeży Pacyfiku.

  „The Mortal Remains”[ | edytuj kod]

  Pięcioro ludzi jedzie dyliżansem. Po drodze opowiadają o sobie nawzajem i kłócą się o naturę człowieka. Okazuje się, że dwóch z nich jest łowcami nagród wiozącymi zwłoki swej ostatniej ofiary, a pozostali bohaterowie mają spędzić noc w tym samym hotelu co oni i ich „ładunek”.

  Western – gatunek filmu fabularnego, powieści awanturniczej albo sztuki scenicznej, obejmujący utwory, których akcja rozgrywa się w okresie kolonizacji i stabilizowania się życia na terenach zachodnich stanów USA, zwanych Dzikim Zachodem. Jest charakterystyczną formą amerykańską, chociaż był uprawiany również przez twórców rodem z Europy.Rotten Tomatoes – serwis internetowy prezentujący informacje, recenzje i nowości ze świata filmu. Nazwa serwisu w polskim przekładzie oznacza zgniłe pomidory i pochodzi od tradycji obrzucania przez publiczność zgniłymi pomidorami artystów scenicznych, symbolizując bezpośrednią i nieskrępowaną krytykę.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Ellen Tyne Daly (ur. 21 lutego 1946 w Madison w stanie Wisconsin) – amerykańska aktorka znana m. in. z roli detektyw Mary Beth Lacey z serialu kryminalnego z lat 80. pt. Cagney i Lacey opowiadającym o przygodach dwóch policjantek z Nowego Jorku. Grała również jedną z głównych ról w serialu Potyczki Amy. Za role w obu produkcjach otrzymała w sumie 5 nagród Emmy oraz 7 nominacji do niej. Serial Cagney i Lacey przyniósł jej także 4 nominacje do nagrody Złotego Globu.
  75. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji odbył się w dniach 29 sierpnia-8 września 2018 roku. Imprezę otworzył pokaz amerykańskiego filmu Pierwszy człowiek w reżyserii Damiena Chazelle’a. W konkursie głównym zaprezentowanych zostało 21 filmów pochodzących z 11 różnych krajów.
  Metacritic – amerykańska strona internetowa agregująca recenzje albumów muzycznych, gier komputerowych, filmów i seriali. Na podstawie ocen z recenzji zlicza średnią przedstawiającą przyjęcie danego medium przez krytyków. W 2005 stronę przejęło przedsiębiorstwo CNET Networks.
  David Krumholtz (ur. 15 maja 1978 roku) to amerykański aktor. Urodził się w nowojorskiej Queens. Pochodził z żydowskiej rodziny, która żyła na skraju ubóstwa. Jego matka przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych z Węgier w 1956 roku. Krumholtz rozpoczął swoją karierę na Broadwayu w sztuce Conversations with My Father (1992). Od tamtego czasu wystąpił w wielu filmach i serialach.
  James Edward Franco (ur. 19 kwietnia 1978 w Palo Alto w stanie Kalifornia) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny oraz reżyser, scenarzysta i producent. Hobbystycznie zajmuje się malowaniem obrazów.
  William Szekspir (ang. William Shakespeare; ur. prawdopodobnie 23 kwietnia 1564, data chrztu: 26 kwietnia 1564, w Stratford-upon-Avon, zm. 23 kwietnia/3 maja 1616, tamże) – angielski poeta, dramaturg, aktor. Powszechnie uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy literatury angielskiej oraz reformatorów teatru.
  Zoe Swicord Kazan (ur. 9 września 1983 w Los Angeles) – amerykańska aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa, a także scenarzystka.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.756 sek.