• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Balkon - Manet

  Przeczytaj także...
  Édouard Manet (ur. 23 stycznia 1832 w Paryżu, zm. 30 kwietnia 1883 tamże, pochowany na Cmentarzu Passy) – francuski malarz, jeden z najwybitniejszych malarzy XIX wieku.Berthe Morisot (ur. 14 stycznia 1841, zm. 2 marca 1895), malarka francuska, czołowa przedstawicielka impresjonizmu. Pochowana na Cmentarzu Passy.
  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.

  Balkon – obraz olejny francuskiego malarza Édouarda Maneta namalowany w latach 1868-1869, a obecnie przechowywany w Musée d’Orsay w Paryżu. Po raz pierwszy został wystawiony na Salonie Odrzuconych, w 1869. Malowidło jest wzorowane na obrazie Goi Maje na balkonie.

  Salon Odrzuconych (fr. Salon des Refusés) – wystawa dzieł odrzuconych przez jury paryskiego salonu, zorganizowana na polecenie Napoleona III w 1863 roku.Francisco José de Goya y Lucientes (ur. 30 marca 1746 w Fuendetodos, zm. 16 kwietnia 1828 w Bordeaux) – hiszpański malarz, grafik i rysownik okresu romantyzmu, nadworny malarz Karola III Burbona, Karola IV Burbona i Ferdynanda VII Burbona, portrecista i malarz scen rodzajowych.

  Opis[]

  Obraz przedstawia cztery postacie. Na pierwszym planie znajdują się trzy z nich: siedząca na krześle przy balustradzie balkonu Berthe Morisot (późniejsza szwagierka artysty, gdyż w 1874 wyszła za jego brata, Eugène'a), a także malarz Antoine Guillemet i skrzypaczka Fanny Claus, którzy stoją za Berthe. Czwartą, ledwie widoczną postacią jest Léon Koëlla Leenhoff, syn Suzanne Leenhoff, z którą Manet ożenił się w 1863. Występuje on często na obrazach Maneta. Prawdopodobnie był jego synem, chociaż artysta nigdy go za takiego nie uznał.

  Majas na balkonie lub Maje na balkonie (hiszp. Majas en un balcón) – obraz hiszpańskiego malarza Francisca Goi, znajdujący się w zbiorach Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.Muzeum Orsay (fr. Musée d’Orsay) – muzeum w Paryżu, położone na lewym brzegu Sekwany. Zbiory zawierają głównie sztukę francuską z lat 1848-1918: malarstwo, rzeźbę, fotografię oraz meble. Dzieła te są młodsze od tych, które prezentowane są w Luwrze, a starsze od zbiorów Centre Georges Pompidou. Rocznie muzeum odwiedza ok. 4 miliony zwiedzających. Najbliższą stacją metra jest Solférino.

  Przypisy

  1. M. Venturi, S. Orienti: L'opera pittorica di Edouard Manet. Milano: 1967, s. 122. (wł.)
  2. Edouard Manet – scheda (wł.), [1]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.