• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Balf

  Przeczytaj także...
  Sopron (niem. Ödenburg, czes. Šoproň, polska wymowa: szopron) – miasto i region na Węgrzech. Liczba ludności Sopronu w 2011 roku wyniosła ponad 60,7 tys.Góry Soprońskie (niem. Odenburger Gebirge, węg. Soproni-hegység) – pasmo górskie Alp Wschodnich na pograniczu Austrii i Węgier. Najwyższym szczytem jest leżący w Austrii Brentenriegel, wznoszący się na 606 metrów n.p.m. Nazwa gór pochodzi od położonego nieopodal węgierskiego miasta Sopron.
  Jezioro Nezyderskie (niem. Neusiedler See, węg. Fertő-tó) - jezioro o powierzchni wód 157 km² (powierzchnia całkowita 285 km²), o długości 34 km i szerokości od 4,5 do 8 km, położone na granicy Austrii (kraju związkowego Burgenland) i Węgier (komitat Győr-Moson-Sopron).

  Balf (niem. Wolfs) - obecnie dzielnica Sopronu, a do 1985 r. samodzielna miejscowość w północno-zachodnich Węgrzech, u wschodnich podnóży Gór Soprońskich, kilka kilometrów na południe od Jeziora Nezyderskiego, 7 kilometrów od centrum Sopronu i 75 kilometrów od Wiednia.

  Wiedeń (niem. Wien, dialekt Wean) – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy.Węgry (węg. Magyarország) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej, od 1955 członek ONZ, od 1999 członek NATO, od 2004 członek Unii Europejskiej.

  Balf od XVI wieku jest znanym kąpieliskiem i uzdrowiskiem. Gorące źródła znane są już od czasów rzymskich. W składzie ich wód są związki zasadowe, dwutlenek węgla, chlor, siarka, których właściwości wskazane są przy leczeniu przewlekłych schorzeń układu ruchowego, a w formie pitnej stosowana jest przy chorobach żołądka i jelit. Woda pitna z tego ujęcia jest także butelkowana i sprzedawana.

  W czasie drugiej wojny światowej Balf zostało dość poważnie zniszczone, odnowiono je dopiero w 1975. Osobliwością miasta jest XIV-wieczny kościół oraz kaplica kąpieliska z niespotykanymi chyba nigdzie indziej freskami przedstawiającymi Chrystusa w kąpieli.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.