Baldomera Larra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Baldomera Larra Wetoret

Baldomera Larra Wetoret (ur. w 1833 r. w Madrycie, zm. pod koniec XIX lub na początku XX wieku). Autorka pierwszego znanego oszustwa opartego na piramidzie finansowej, córka pisarza hiszpańskiego Mariana José de Larry.

Ferdynand VII (ur. 14 października 1784 w Escorialu, zm. 29 września 1833 w Madrycie) – król Hiszpanii w latach 1813-1833 z dynastii Burbonów.Alfons XII Burbon (ur. 28 listopada 1857 w Madrycie, zm. 25 listopada 1885 w El Pardo) – król Hiszpanii w latach 1874-1885 z dynastii Burbonów.

Trudności życiowe[ | edytuj kod]

Mariano José de Larra ożenił się z Józefą Wetoret 13 sierpnia 1829 roku. Małżeństwo okazało się niepowodzeniem i małżonkowie w parę lat później rozeszli się. Mieli troje dzieci. Pierwszym był syn, Luís Mariano de Larra, znany librecista zarzuel, m.in. El barberillo Lavapiés (Cyruliczek Myjstópka). Dwoje pozostałych - to Adela i Baldomera, które w chwili samobójczej śmierci Larry w 1837 roku miały odpowiednio pięć i cztery lata.

Michaił Aleksandrowicz Bakunin, ros. Михаи́л Алекса́ндрович Баку́нин (ur. 30 maja 1814 w Priamuchinie k. Torżoka, zm. 1 lipca 1876 w Bernie) – rosyjski myśliciel i rewolucjonista. Uznawany za jednego z ojców anarchizmu, a ściślej, jego kolektywistycznej wersji.Filip III Habsburg, Felipe III (ur. 14 kwietnia 1578 w Madrycie, zm. 31 marca 1621 w Madrycie) – król Hiszpanii i Portugalii jako Filip II (Filipe II) w latach 1598-1621.

Baldomera wyszła za mąż za Carlosa de Montemayor, lekarza ówczesnego domu królewskiego. Jej siostra Adela była z kolei kochanką króla Amadeusza Sabaudzkiego. Wraz ze wstąpieniem na tron Alfonsa XII mąż Baldomery, będący francuskim kolaborantem, musiał uciekać z Hiszpanii i pozostawił żonę z dziećmi w trudnej sytuacji. Baldomera była zmuszonna zaciągnąć pożyczki, od których płaciła bardzo wysoki procent. I to prawdopodobnie stało się źródłem pomysłu na otwarcie przedsiębiorstwa zajmującego się obrotem długami. Aby takie przedsiębiorstwo uruchomić, Larra zaczęła robić sobie wstępną reklamę przez zaciągania krótkoterminowych pożyczek, które spłacała we właściwym terminie wraz z obiecanymi bardzo wysokimi odsetkami (na pokrycie odsetek wykorzystywała resztki swojego majątku). Głośno mówiono o kobiecie, od której pożyczyła uncję złota zobowiązując się ją zwrócić w ciągu tygodnia wraz z drugą uncją jako procentem. I zobowiązania dotrzymała.

Jajko Kolumba – określenie prostego rozwiązania pozornie trudnego zagadnienia, wzięło się ono z historii przypisywanej Krzysztofowi Kolumbowi, który miał rzekomo rozwiązać zagadkę, jak ustawić jajko w pionie.Le Figaro – francuski dziennik wydawany od 1826 w Paryżu. Obecnie ma centroprawicową linię. Nakład „Le Figaro” wynosi 433 tysiące egzemplarzy. Redaktorem naczelnym dziennika jest Alexis Brézet. Gazetę wydaje Société du Figaro, które od 2004 należy do Socpress (jego jedynym akcjonariuszem jest magnat przemysłowy Serge Dassault).


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Ramón María del Valle-Inclán, właśc. Ramón Jose Simon del Valle y Peña (ur. 28 października 1866 w Vilanova de Arousa w prowincji Pontevedra, zm. 5 stycznia 1936 w Santiago de Compostela) – hiszpański pisarz.
Piramida finansowa – struktura finansowa, w której zysk konkretnego uczestnika jest bezpośrednio uzależniony od wpłat późniejszych uczestników, stojących niejako niżej w tej strukturze. Od nazwiska twórcy pierwszej w historii piramidy finansowej Charlesa Ponziego struktura zwana jest także „schematem Ponziego”.

Reklama